Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak rozwinąć karierę? Jak zadbać o rozwój kariery?

Jak rozwinąć karierę? Jak zadbać o rozwój kariery?

 
Jak rozwinąć karierę? Jak zadbać o rozwój kariery?

Stawiasz pierwsze kroki na rynku pracy? A może zajmujesz to samo stanowisku już od kilku lat, ale tak naprawdę chcesz robić coś innego? Niezależnie od tego, jakie masz ambicje i motywacje zawodowe, sprawdź, od czego zacząć rozwój kariery i na co zwrócić szczególną uwagę.

 

Jak rozwinąć karierę


W budowaniu kariery niewątpliwie ważna jest samoświadomość: znajomość swoich mocnych stron i obszarów do rozwoju, a także tego, co w życiu zawodowym chce się robić – i wreszcie – co chce się osiągnąć. Rozwój powinien być dobrze przemyślaną drogą, dopasowaną do predyspozycji, umiejętności, a przede wszystkim otwartości. Nie zapominaj też, że odpowiedzialność za ten proces spoczywa przede wszystkim na tobie. Nie na firmie, nie na dziale HR czy przełożonych. Są oczywiście przedsiębiorstwa, w których stawia się na rozwój zawodowy pracowników. Dostęp do szkoleń, jasne zasady awansowania w strukturach organizacji – to wszystko oczywiście ułatwia zadanie, jednak nadal decyzja, w jaki sposób i jak szybko będziesz się piąć w górę, należy tylko od ciebie.

 

Obszar rozwoju zawodowego – przemyśl, co chcesz robić

 

Przemyśl, jaki jest twój cel w rozwoju zawodowym i co chcesz robić w perspektywie 2-3 lat. Zastanów się, jaki obszar, dział, zawód cię interesuje i czy masz odpowiednie predyspozycje. Bycie dobrym sprzedawcą i bycie dobrym księgowym wymagają zupełnie innych umiejętności oraz cech. Postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o stanowisku, które cię interesuje i oceń swoje dopasowanie do profilu pracownika.

Możliwości rozwoju zawodowego – buduj sieć kontaktów


Ścieżka rozwoju zawodowego została wybrana? Jeśli tak, możesz przejść do pogłębienia wiedzy na temat twojej wymarzonej pracy. Zasięgnij języka u osób, które już działają w branży. Poszukaj ich wśród swoich znajomych, znajomych twoich znajomych, na forach dyskusyjnych i portalach społecznościowych. Warto wybrać się np. na targi pracy. Tam nie tylko dowiesz się, jak wygląda praca w interesującym cię dziale i jakie są wymagania pracodawców, ale również możesz zaprezentować siebie. Cennym doświadczeniem jest też udział w wydarzeniach branżowych. Na konferencjach lub szkoleniach możesz poznać osoby, dzięki którym rozbudujesz swoją sieć kontaktów.

 

Rozwój kariery zawodowej pracownika


Chciałbyś sprawdzić się w innym obszarze w ramach tej samej organizacji? Poszukaj wsparcia w przełożonym, dzieląc się swoimi aspiracjami i propozycjami rozwoju. Lista opcji jest bardzo długa i obejmuje m.in. projekty, szkolenia, coaching, mentoring. Spróbuj dopasować możliwości, które oferuje ci pracodawca do twoich potrzeb rozwojowych i postaraj się wykorzystać je najefektywniej. Zawsze też pamiętaj, aby jasno komunikować swoje plany i nie bać się mówić o ambicjach, a przy tym miej pewność, że to, co robisz teraz, jest zauważone i docenione. Pamiętaj jednak, że sama ambicja niepoparta dobrymi wynikami pracy daleko cię nie zaprowadzi. Dlatego, by wnioskować o inne, wyższe stanowisko i postawić na rozwój zawodowy w strukturach jednej firmy, musisz sprawdzać się w pracy, którą aktualnie wykonujesz.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Bank Pocztowy S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków formułowanie założeń dla procesu rozliczeń usług realizowanych przy udziale podmiotów Grupy Kapitałowej Poczty Polskiej; kontrola merytoryczna i rozliczanie faktur wystawianych przez podmioty z Grupy Kapitałowej Poczty Polskiej z tytułu sprzedaży produktów i...
  • Specjalista / Specjalistka do spraw marketingu i reklamy

    Caesar Vape s.r.o.   Nysa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Miejsce pracy: Nysa (woj. Opolskie) Twój zakres obowiązków: Budowanie dobrego wizerunku marki; Skuteczne dotarcie do potencjalnych klientów; Planowanie, realizacja i nadzór nad projektami marketingowymi; Dbanie o spójność komunikacji marketingowej z centralą firmy; Tworzenie strategii...
  • ProPoint S.A.
    pracownik fizyczny
    18 godz.
    Opis stanowiska montaż elementów instalacji elektrycznych w branży automatyki przemysłowej i robotyki, uruchamianie nowych i modyfikowanie istniejących maszyn i urządzeń oraz gniazd i linii produkcyjnych, analizowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych, prace ślusarskie i...
  • Młodszy Specjalista ds. Należności

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków Obsługa rozliczeń należności od Biur Podróży/Agentów oraz Klientów indywidualnych (płatności, faktury, raporty, zapytania telefoniczne i mailowe), Informacja wychodząca w zakresie rozliczeń, monitów, sald.
  • Młodszy Specjalista ds. Relacji z Klientem

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków: Tłumaczenie treści reklamacji i wniosków z języka polskiego na język angielski, Obsługa korespondencji wychodzącej i przychodzącej (archiwizacja, skanowanie, przygotowywanie zestawień pocztowych, wysyłka dokumentacji), Rejestracja zgłoszeń Klientów,...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.