Praca.pl Poradniki Studenci
Własna firma po studiach

Własna firma po studiach

 
Własna firma po studiach

Kończysz studia i już wiesz, że nie do końca odnajdziesz się na etacie? Lubisz wyzwania, nie boisz się odpowiedzialności i marzy ci się opłacalny biznes? Sprawdź, z czym się wiąże prowadzenie własnej firmy.

 

Własny biznes po studiach – zbadaj rynek

 

Wydaje ci się, że masz świetny, nowatorski pomysł na własny biznes? Upewnij się, czy masz rację. Przed przystąpieniem do procedury prawnej warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie, czy ktoś nie przetarł już twoich szlaków. Być może istnieją lub istniały firmy o podobnym profilu, które mają za sobą trudne początki oraz mają wiedzę na temat wyzwań, jakie cię czekają. Gdzie szukać informacji? Jednym z rozwiązań jest śledzenie forów internetowych np. na branżowych portalach społecznościowych. Innym sposobem może być wzięcie udziału w panelu dyskusyjnym czy konferencji dotyczącej interesującego cię biznesowego obszaru. Zetknięcie się ze specjalistami, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami, może stać się bodźcem do działania oraz okazją do pozbycia się lęków i wątpliwości.

 

Własna firma – a może franczyza?


Nie masz określonego pomysłu na firmę? Być może rozwiązaniem jest skorzystanie z doświadczeń dużych organizacji, które już osiągnęły rynkowy sukces i w celu poszerzania zasięgu oddziaływania są chętne do podpisywania umów na prowadzenie działalności pod ich szyldem. Często wśród wymagań stawianych przez franczyzodawców jest posiadanie lokalu czy wkład finansowy, jednak poniesione koszty zwracają się w trakcie prowadzenia firmy. Decydując się na tę formę działalności gospodarczej, musisz pamiętać, że nie daje ona dużego pola do kreatywności, ale bez wątpienia jest szkołą biznesu i ułatwi poruszanie się w branżowym świecie.

 

Koszt założenia firmy – skąd wziąć pieniądze?


Zastanawiasz się, skąd wziąć pieniądze na rozruch firmy? Postaraj się o dotację. Obecnie istnieje wiele źródeł finansowania w początkowym etapie działalności. Jednym z nich jest wystąpienie o środki unijne. Pomoc absolwentom w formie bezzwrotnych dotacji oferuje np. Program Kapitał Ludzki. Szansę na rozwijanie samodzielności osobom po studiach  dają również urzędy pracy, które oferują środki na założenie własnej działalności. Warunkiem jest zarejestrowanie się jako bezrobotny i wypełnienie wniosku. Warto też zapoznać się z ofertą inkubatorów przedsiębiorczości, w ramach których można realizować swój biznesowy pomysł, bez rejestracji firmy i innych formalności.

 

Własna działalność wymaga wiedzy


Założenie własnej działalności  jest samo w sobie dość proste. O wiele trudniej pozostać na rynku i rozbudować firmę. Trzymanie ręki na pulsie oraz aktualizowanie posiadanych danych to element niezbędny do rozwijania biznesu. Dlatego warto poszerzać swoją wiedzę i inwestować w szkolenia dla absolwentów, które być może staną się źródłem nowych pomysłów. Tego typu inicjatywy organizują np. uczelniane biura karier.

 

Czy warto założyć firmę zaraz po studiach?


1. Tak. Swoja działalność zaraz po studiach pozwoli ci w pełni wykorzystać twój potencjał.
2. Nie. Swoja firma po studiach to ryzykowny pomysł, najpierw popracuj na etacie i zdobądź branżowe doświadczenie.

Obie rady są na równi trafne i tak naprawdę odpowiedzieć na to pytanie możesz jedynie ty. Powodzenie w biznesie zależy od tego, czy wiesz, co chcesz osiągnąć, czy masz dobry pomysł i potrafisz wdrożyć go w życie. Jeśli myślisz, że własna działalność jest dla ciebie, postaraj się dopracować plan działań oraz zadbać o źródła dofinansowania. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na przetrwanie firmy oraz na odniesienie sukcesu w branży.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Stażysta / Stażystka w Wydziale Komunikacji

    Urząd Dozoru Technicznego   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    20 godz.
    Kluczowe obowiązki: Tworzenie materiałów promocyjnych, w tym video (krótkie formy), grafik i prezentacji. Realizacja zadań wspierających, związanych z komunikacją wewnętrzną i zewnętrzną. Przygotowanie treści na potrzeby wewnętrznych i zewnętrznych kanałów komunikacyjnych. Wsparcie...
  • Stażysta w Dziale Logistyki (staż płatny)

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Piaseczno    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    20 godz.
    Zadania: Optymalne utrzymanie obciążenia stanowisk pracy na linii pakującej poprzez rozmieszczanie produktów w oparciu o ilość pobrań, Analizowanie prognoz sprzedaży i danych historycznych, Przypisywanie produktów na linię na podstawie analiz, Usuwanie produktów z linii na podstawie...
  • Asystent / Asystentka ds. HR – płatny staż w dziale HR

    PO Lighting Poland Sp. z o. o.   Niemce, k. Lublina    praca hybrydowa / stacjonarna
    praktykant/stażysta / asystent  umowa zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Zakres obowiązków: Wsparcie w prowadzeniu dokumentacji pracowniczej; Wsparcie w procesach onboardingu i offboardingu pracowników; Pomoc w obsłudze benefitów pracowniczych; Bieżący kontakt z pracownikami w zakresie obsługi kadrowej; Wsparcie w zakresie działań employer brandingu i...
  • Stażysta w Dziale Kontroli Jakości i Stanów Magazynowych (płatny staż)

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Wojkowice (pow. wrocławski, gm. Żórawina)    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    22 godz.
    Czego nauczysz się w trakcie stażu? Obsługi systemu WMS (Warehause Management System) Śledzenia przepływu stanów magazynowych; Odnajdywania i wyjaśniania niezgodności; Analizy danych i tworzenia raportów w Ms Excel; Procedur kontroli przepływu stanów magazynowych i jakości; Kogo...
  • Płatne praktyki - Zespół księgowo-podatkowy

    PwC   Warszawa    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta
    22 godz.
    Twoja przyszła rola: będziesz współpracować z ekspertami w swojej dziedzinie w jednej z największych firm doradztwa podatkowego w Polsce, dołączysz do firmy uznawanej przez młodych za najlepsze miejsce pracy, rozbudujesz sieć profesjonalnych kontaktów, które będą Twoim kapitałem w...
  • Stażysta w dziale Reprezentacji Najemcy

    Knight Frank Sp. z o.o.   Kraków    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Szukamy ambitnych, otwartych i zmotywowanych osób do naszego krakowskiego zespołu w dziale reprezentacji najemcy. Będziesz odpowiedzialny za stworzenie bazy klientów, telefoniczny kontakt z klientem, a później dbaniem o relacje z nim. Staż odbędzie się pod opieką Moniki i Oli, które...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.