Praca.pl Poradniki Studenci
Staż wakacyjny – korzyści, list motywacyjny, zarobki

Staż wakacyjny – korzyści, list motywacyjny, zarobki

 
Staż wakacyjny – korzyści, list motywacyjny, zarobki

Wakacyjny staż – korzyści dla studentów

 

Czas wakacji to dla studentów i absolwentów szansa na podjęcie pracy i tym samym zdobycie doświadczenia przydatnego w dalszej karierze. Obecnie wiele firm proponuje młodym ludziom staże lub praktyki, które pozwolą wzmocnić wyniesioną z uczelni wiedzę. Ofert można szukać w różnych branżach m.in. handlu, bankowości czy budownictwie.

 

Część pracodawców samodzielnie organizuje wakacyjny staż dla zainteresowanych. Istnieją również niezależne programy zrzeszające firmy, które oferują płatne miejsca stażowe w swoich jednostkach. Wiele przedsiębiorstw wskazuje na szansę, iż najlepszym pracownikom zostaną złożone propozycje dalszej współpracy. Studenci mogą również samodzielnie aplikować do organizacji, które wcale nie zakładały zatrudniania stażystów. Należy tylko odpowiednio umotywować taki krok i sformułować właściwe dokumenty rekrutacyjne.


Dlaczego w ogóle podejmować się stażu? Obecnie na rynku pracy ciężko jest znaleźć oferty, które nie wymagają od kandydatów doświadczenia. Jeśli już takie ogłoszenia się pojawiają, to przyszłego pracownika czeka okres szkoleń, często związany z mniejszą pensją. Staż wakacyjny, między kolejnymi latami studiów, może zdecydowanie przyspieszyć cały proces wstępowania na obraną ścieżkę zawodową.

 

Wakacyjny staż – list motywacyjny

 

Staż na wakacje jest też ważną okazją do zmierzenia się z procesem rekrutacji. Osoba, która próbuje podjąć się zatrudnienia w firmie, powinna przecież posiadać odpowiednie umiejętności, wiedzę, dedykowane konkretnemu stanowisku. Konieczne będzie więc też przedstawienie tychże, przyszłemu pracodawcy.

 

W CV warto wpisać wszelkie dokonania na uczelni, kursy, na które się uczęszczało, dodatkowe koła zainteresowań itd. Jednak to w liście motywacyjnym kandydat ma szansę na przekonanie do siebie osoby decydującej o zatrudnieniu. Jak więc stworzyć dokument? Formalnie powinien on być oczywiście sformułowany zgodnie z wszelkimi zasadami wysyłania takiego pisma – należy umieścić zwroty grzecznościowe, oznaczenia stron, zachować format A4.

 

Co umieścić w treści? Warto skupić się na kompetencjach miękkich oraz umiejętnościach zdobytych podczas nauki. Zdolności organizacyjne, praca pod presją czasu, lekkie pióro itd. mogą przykuć uwagę przyszłego pracodawcy bardziej niż doświadczenie. Również zainteresowania studenta odgrywają ważną rolę – jeśli np. uczy się nowego języka programowania, dopiero wprowadzanego na rynek, może być dla przedsiębiorstwa cennym pracownikiem.

 

Dobrze jest też zaznaczyć, w jakich obszarach działalności firmy wymieniane kompetencje się przydadzą. Kandydaci mogą również wskazać, czego chcą się nauczyć podczas wakacyjnego stażu, jakie mają cele. Jak podkreślają pracodawcy, liczy się przede wszystkim zaangażowanie i chęć rozwoju kandydatów.

 

Wakacyjny staż – zarobki

 

Co ważne, często firmy oferują stażystom wynagrodzenie. Można skorzystać z programów gwarantujących minimalną pensję. Jeśli kandydat aplikuje do branży, w której brakuje personelu, a posiada odpowiednie umiejętności, jego pensja często jest zbliżona do wynagrodzenia pełnoetatowego pracownika.


Wakacyjne staże studenckie nie są więc wyłącznie okazją do wykorzystania w praktyce zdobytej na uczelni wiedzy czy umiejętności. To często możliwość pierwszego zarobku, gromadzenia oszczędności i umiejętnego dysponowania nimi.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    15 godz.
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie z rodzajami urządzeń podlegających dozorowi technicznemu oraz z dokumentacją techniczną. Zapoznanie się z procesem dozoru technicznego, w tym obserwacja czynności w terenie. Zapoznanie się z aktami prawnymi oraz funkcjonowaniem UDT. Wspomaganie pracy...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Badań Laboratoryjnych

    Urząd Dozoru Technicznego   Kraków    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    15 godz.
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie się z metodami inspekcji urządzeń technicznych, w tym badań materiałowych. Zapoznanie się ze zjawiskami fizycznymi związanymi z laserowym wzbudzeniem sygnału ultradźwiękowego. Prowadzenie badań i udział w badaniach materiałowych. Zapoznanie się z...
  • Stażysta w Dziale Controllingu

    Selgros Cash&Carry   Poznań    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Zapoznanie ze specyfiką pracy w Dziale Controllingu poprzez: przygotowywanie materiałów/raportów do analizy, wsparcie zespołu w codziennych obowiązkach, poznanie zasad i uczestnictwo w procesie zamknięcia miesiąca, prognozowaniu i budżetowaniu, tworzenie dokumentacji wspierającej...
  • Stażysta / Stażystka w Wydziale Komunikacji

    Urząd Dozoru Technicznego   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    17 godz.
    Kluczowe obowiązki: Tworzenie materiałów promocyjnych, w tym video (krótkie formy), grafik i prezentacji. Realizacja zadań wspierających, związanych z komunikacją wewnętrzną i zewnętrzną. Przygotowanie treści na potrzeby wewnętrznych i zewnętrznych kanałów komunikacyjnych. Wsparcie...
  • Praktykant / Praktykantka w Wydziale Świadczeń Pracowniczych - praktyki płatne

    Polskie Koleje Państwowe S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę
    18 godz.
    Na tym stanowisku odpowiedzialny/a będziesz za: wsparcie w obsłudze międzynarodowych świadczeń przejazdowych pracowników, członków ich rodzin, emerytów i rencistów spółek PKP obsługiwanych przez PKP S.A. przygotowywanie korespondencji i wysyłka międzynarodowych dokumentów...
  • Spravia sp. z o. o.
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta / asystent  umowa zlecenie  pełny etat
    21 godz.
    Poszukujemy osoby na umowę zlecenie/praktykantów do wsparcia przy procesach przekazywania kluczy klientom/odbiorowych i wsparcia przy podpisywaniu aktów notarialnych w oddziałach: Warszawa w terminie od IV. – XII. 2024; Kraków w terminie od IV. – XII. 2024; Gdańsk w terminie od IV. –...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.