Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Postanowienia noworoczne a zmiana pracy

Postanowienia noworoczne a zmiana pracy

 
Postanowienia noworoczne a zmiana pracy

Moment przełomowy, jakim jest nowy rok kalendarzowy, to dobra okazja dla uporządkowania swoich spraw zawodowych. Zadbaj o to, co do tej pory odkładałaś / odkładałeś na później. Wiesz, że obecna sytuacja nie do końca Ci odpowiada, ale nie umiesz jeszcze wskazać konkretnych celów? Niektóre postanowienia noworoczne mogą przynieść pozytywne zmiany na ścieżce kariery. Pamiętaj jednak, że postanowienia będą miały dużą moc, jeśli od początku postarasz się podejść do nich z zaangażowaniem. Warto przygotować się do planowanych zmian nieco wcześniej. Pozwoli Ci to na wdrożenie nowego planu działań z początkiem roku.

 

Spis treści

Postanowienia noworoczne – dlaczego je robimy?

 

Postanowienie noworoczne to dla wielu z nas tradycja. Niezależnie od tego, czy wykonaliśmy cele na ubiegły rok, chętnie szukamy kolejnych wyzwań, nierzadko bardzo ambitnych. Często wiążą się z życiem zawodowym. Aby sprawnie przejść od słów do czynów i wdrożyć w życie postanowienia, warto trafnie je sformułować. „W 2024 r. w końcu odniosę sukces...” Nawet kiedy zegar właśnie wybija północ w sylwestrową noc, te słowa nie mają magicznej mocy, a dobra wróżka nie rzuci na Ciebie czaru. Sam / sama musisz zadbać o realizację planów. Najważniejsze to dokładnie wiedzieć, co dla Ciebie ów sukces oznacza. Potraktuj noworoczne postanowienia jako okazję do przyjrzenia się własnej karierze, oceny zawodowych celów i ich ewentualnej modyfikacji.

 

Cele noworoczne: zmiana pracy – jak wytrwać?

 

Od czego zacząć? Nie wystarczy wykrzyknąć: nowy rok, nowa ja! / nowy ja! Jeśli chcesz polepszyć swoją sytuację zawodową, na początek zrób rzetelny rachunek sumienia. Weź kartkę i w kolumnie zapisz wszystkie rzeczy, których nie lubisz w swojej pracy. Są to te aspekty życia zawodowego, które wymagają uwagi i zmiany, hamują Cię przed rozwinięciem skrzydeł, polepszeniem swojej sytuacji. Punkt po punkcie zastanów się, co możesz z nimi zrobić. Nie odpowiadaj automatycznie: nic, ale daj sobie kilka, kilkanaście minut na zastanowienie. Twoje cele na nowy rok powinny być odpowiedzią na przygotowaną przez Ciebie listę. Pod spodem lub w kolumnie obok przygotuj teraz kolejną – zawierającą postanowienia noworoczne. Listę z postanowieniami powieś w widocznym miejscu, by nie tracić z oczu tego, co chcesz w tym roku osiągnąć.

 

Pamiętaj! 

 

Zanim oficjalnie zadeklarujesz, że od Nowego Roku zmieniasz swoje życie, pracę czy miejsce zamieszkania, dokładnie określ swoje cele i możliwość ich realizacji w czasie, w połączeniu z oczekiwaniami.

 

Jak wytrwać w postanowieniu? Przede wszystkim nie odkładaj decyzji w czasie. Rzucając palenie, nie robisz tego za pół roku, po prostu to się dzieje. Ostatecznie codziennie zmniejszasz dawkę do całkowitego wyeliminowania nikotyny z życia. Dlaczego podejmujesz decyzję o rzuceniu palenia? Bo chcesz skupić się na swoim zdrowiu, bo na nim ci zależy. Dlaczego zatem zwlekasz długie miesiące czy lata ze zmianą pracy, która Cię wyniszcza?

 

Postanowienia na Nowy Rok najlepiej podziel sobie na etapy. Samo stwierdzenie: znajdę nową pracę nie sprawi, że ją znajdziesz. Ustal sobie cele i każdego dnia je osiągaj, chociażby poprzez wysyłanie CV tam, gdzie rzeczywiście interesuje cię oferta pracy, a nie wszędzie tam, gdzie akurat poszukują jakiegoś pracownika.

 

Ważny jest tu również aspekt psychologiczny. Jeśli zauważasz, że poszczególne elementy składają się w całość i zaczynają przynosić efekty, chociażby w postaci rozmów kwalifikacyjnych, to już jest ogromny sukces i kolejny motywator do zmiany.

 

Nie zniechęcaj się, jeśli po tygodniu rekruter nie zadzwoni i nie zaprosi Cię na rozmowę. Nie panikuj i nie rezygnuj! Są to złożone procesy, których efekty widać czasami nawet po kilku miesiącach. Jeśli postanowisz szukać pracy w styczniu, a w lutym nadal nic się nie wydarzy, musisz realnie ocenić, ile czasu zajmują procesy rekrutacyjne. Cel będzie łatwiejszy do osiągnięcia, jeśli towarzyszyć Ci będzie grupa wsparcia. Poinformuj o swoich postanowieniach bliskich. Szybciej wywiążesz się z deklaracji, jeśli ktoś będzie rozliczał Twoje kroki w dążeniu do zmiany.

 

Jeżeli już osiągniesz cel, nie krępuj się wynagrodzić sobie swoje starania. Czy będzie to drobny upominek, czy większa gratyfikacja – wszystko zależy od ciebie. Za Tobą rewelacyjnie odrobiona praca domowa, która w pełni zasługuje na nagrodę. Postanowienia noworoczne naprawdę da się zrealizować. Musisz wierzyć w siebie, w swoje możliwości i dać z siebie 100%, a na pewno się uda.

 

 

W nowym roku zmienię pracę na lepszą... i co dalej?

 

  • jeśli Twoim celem jest zmiana pracy

 

Takiej decyzji nie podejmuje się pod wpływem chwili, ale jeśli od dawna czujesz, że nie pasujesz do firmy, nie interesuje Cię dana dziedzina, marzysz o czymś innym – podejmij działania zmierzające do tego, by wreszcie wejść na satysfakcjonującą ścieżkę kariery zawodowej. Wyznacz sobie małe cele: 

 

  • uzupełnij CV, 

  • zaktualizuj profil na praca.pl, 

  • zapisz się do newslettera, 

  • ustaw job alert, 

  • zacznij regularnie przeglądać oferty i np. co tydzień wysyłaj zgłoszenia. 

 

Zmiana pracy to poważne przedsięwzięcie, ale nie będzie takie stresujące czy przytłaczające, gdy zastosujesz metodę małych kroków. Styczeń to ogólnie rzecz biorąc, dobry miesiąc na szukanie zatrudnienia. W tym okresie przybywa ofert pracy, a wiele firm wykorzystyje nowy rok na  wprowadzenie zmian strukturalnych, poszerzenie kadry.

 

  • jeśli Twoim celem jest zmiana stanowiska

 

A może zamiast zmiany firmy, nowe stanowisko? Zmiana stanowiska pracy może znacznie podnieść jakość naszego życia i nie chodzi jedynie o idące za awansem pieniądze. Większa satysfakcja, ciekawsze, angażujące zadania podnoszą samoocenę i motywują do rozwoju. Z tych względów awans bardzo często pojawia się w charakterze noworocznego postanowienia. Nowy rok oznacza nowe plany budżetowe firm, dlatego to tak dobra okazja na umówienie rozmowy z przełożonym. Oczywiście decyzję o podwyżce, tak jak o tym, czy przyznać Ci awans, podejmuje szef. Ty możesz jednak zabrać dobre argumenty i zmotywować się, by o zmianie warunków płacy porozmawiać.

 

Czytaj takżeSzukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

 

Cele na Nowy Rok – przykłady dla pracowników

 

  • nowy kurs

 

Często do podjęcia nowej posady nie wystarczą same chęci – niezbędne jest nabycie specjalistycznych umiejętności. Jeśli myślisz o zmianie branży, nie pozostawaj w sferze marzeń. Od nowego roku zapisz się na kurs zawodowy i do dedykowanych grup w mediach społecznościowych, przeglądaj fora branżowe, zacznij czytać artykuły na temat interesującej Cię dziedziny.

 

A może lubisz swoją pracę, a mimo to masz wrażenie, że stoisz w miejscu, nie rozwijasz się? W tym wypadku postaw na szkolenia podnoszące kwalifikacje. Zapytaj pracodawcę, czy ma Ci coś do zaoferowania w tym zakresie, jest w stanie sfinansować ciekawy kurs, który polepszy Twoje wyniki. Wiele interesujących szkoleń – darmowych i płatnych – znajdziesz w sieci, np. na platformach e-learningowych. Jak systematycznie uczestniczyć w zajęciach? Jeśli nie robi tego Twój instruktor, samodzielnie wyznacz sobie cele. Tym ogólnym może być np. zdanie certyfikowanego egzaminu, uzyskanie dyplomu. Celami szczątkowymi powinna być realizacja konkretnych partii materiału w oznaczonym czasie. Nagradzaj siebie za wypełnienie nałożonych na siebie obowiązków. Możesz też wyznaczyć sobie kary za lenistwo.

 

  • nauka języka obcego

 

Teoretycznie znasz angielski lub niemiecki – o czym świadczą lata nauki w szkole – ale w praktyce Twoje kompetencje językowe pozostawiają wiele do życzenia? Zapisz się na kurs, zacznij oglądać filmy i czytać książki w obcym języku. Słaba znajomość angielskiego czy innego języka obcego nie poszerzy Twoich możliwości zawodowych. Jeśli natomiast będziesz posługiwać się danym językiem biegle, możesz zacząć wykorzystywać go w pracy lub nawet zatrudnić się w zagranicznej firmie – co zwykle przekłada się na wyższe zarobki.

 

  • balans pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym

 

Masz wrażenie, że w minionym roku pracowałaś / pracowałeś właściwie bez przerwy, czujesz się wyczerpana / wyczerpany? Najwyraźniej coś poszło nie tak w kwestii zarządzania czasem. W tym roku nie bierz na siebie nadmiernie dużo, przestrzegaj limitów nadgodzin. Oddzielenie życia zawodowego i prywatnego jest niezwykle istotne z wielu powodów – zdrowotnych, ale też tych dotyczących jakości Twojej pracy i postępów na ścieżce zawodowej. Nie zaniedbuj dobrostanu psychicznego i trzymaj się grafiku pracy.

 

Czytaj także: Postanowienia noworoczne dla firm.

 

  • lepsza organizacja czasu pracy

 

Work-life balance osiągniesz dzięki lepszej organizacji pracy, dlatego tę także warto uwzględnić na liście do realizacji w nowym roku. Jak być dobrze zorganizowanym / zorganizowaną? Na początek postaw na punktualność. Pozornie mała rzecz, a może zmienić w Twoim życiu naprawdę wiele. Ciągły pośpiech męczy, sprawia, że czujesz się przytłoczony / przytłoczona. Jedno poranne spóźnienie może pociągnąć za sobą lawinę kolejnych przekładanych spotkań, niedokończonych rozmów. Oczywiście warto nauczyć się punktualności także dlatego, że wpływa ona na Twój wizerunek. 

 

W dobrej organizacji pracy często niedoceniane znaczenie ma także asertywność. To bardzo przydatna cecha, nie tylko dla Ciebie, ale też dla osób, z którymi współpracujesz i dla Twojego szefa. Asertywność definiuje się głównie jako sztukę mówienia „nie”,  ale to także umiejętność wyznaczania granic, komunikowania własnych potrzeb i oczekiwań, nastawienie na dialog. Jeśli dotychczas dawałeś / dawałaś sobie wejść na głowę wszystkim dookoła, miałeś / miałaś trudność z wykonaniem własnych obowiązków, bo wszyscy obarczali Cię swoimi, nadeszła pora, by nauczyć się asertywności. 

 

Zacznij korzystać także z narzędzi pomagających organizować pracę – arkuszy kalkulacyjnych, kalendarzy i oprogramowania do zarządzania projektami. Nie zapisuj istotnych kwestii na świstkach, które łatwo zgubisz, ale wszystkie umieszczaj w jednym miejscu. Wykorzystaj kolory do oznaczania ważności spraw do załatwienia. Możesz stworzyć własny system bądź wykorzystać znane metody np. matrycę Eisenhowera czy technikę Pomodoro

 

 

  • unikanie rozpraszaczy

 

Zerkanie na telefon co kilkanaście minut sprawia, że jesteś mniej efektywny / efektywna. Wykonywanie jednego zadania rozciąga się w nieskończoność, a Ty ciągle ledwie nadążasz z terminami. Dlatego szczególnie cennym postanowieniem noworocznym jest wyeliminowanie z otoczenia rozpraszaczy, które przeszkadzają Ci w obowiązkach i w dłuższej perspektywie – rozwinięciu skrzydeł w życiu zawodowym. Czym są owe rozpraszacze? Najczęściej jest to właśnie telefon z dostępem do mediów społecznościowych, prywatnego e-maila i innych atrakcyjnych stron internetowych. Rozpraszaczem może być też radio, telewizja czy po prostu współpracownicy (w przypadku home office – domownicy), którzy mają ochotę poplotkować. W czasie pracy zadbaj o koncentrację, odsuń wszelkie niepotrzebne przedmioty poza zasięg wzroku oraz poproś inne osoby o to, by Ci nie przeszkadzano. 

 

Postanowienia noworoczne – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Jakie robić postanowienia na Nowy Rok?

 

Nowa praca, podwyżka, awans, to częste postanowienia noworoczne. Jeśli chcemy, żeby nasze plany faktycznie się spełniły, warto wybrać te postanowienia, na których szczególnie nam zależy, ale i realne do wykonania, a następnie pamiętać, że do ambitnego celu prowadzi nieraz wiele małych kroków. Swoje postanowienia noworoczne warto zacząć spełniać już od pierwszych dni w roku!

 

  • Jak wytrwać w postanowieniu noworocznym?

 

Przede wszystkim dobrze jest ułożyć sobie plan działania. Zastanów się, co dokładnie, krok po kroku, musisz zrobić, żeby spełnić swoje postanowienia. Ustal konkretne czynności i daty ich wykonania. Pamiętaj też, żeby nagadzać się za małe skukcesy, dzięki czemu łatwiej będzie Ci utrzymać motywację przez długi czas.

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Contact Center Representative I with German

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    17 godz.
    What the day will look like You will work with our global clients daily and as a first point of contact, you’ll be responsible for providing help and guidance regarding clients’ benefits. Also, in your first 3 months: you'll learn how we organize employee benefits for our clients you'll get to...
  • Kierowca plandeki C+E / Kierowca wywrotki C i C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Co oferujemy? flotę pojazdów marki Mercedes i MAN; dyspozycję w języku polskim; rejestrację pracowników w niemieckich kasach chorych, urzędach skarbowych oraz wsparcie w kwestiach takich jak zasiłek rodzinny itp. terminowe wypłaty; system premiowy; szkolenie przed rozpoczęciem pracy;...
  • JL Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska: Zarządzanie działem technicznym odpowiadającym za realizację inwestycji z zamówień publicznych oraz aktywne uczestnictwo w procesie pozyskania projektów; Odpowiedzialność za budżet, harmonogram oraz jakość realizowanych inwestycji przez spółkę oraz cykliczne...
  • JL Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska pełnienie funkcji Kierownika Budowy w myśl przepisów Prawa Budowlanego; udział w przygotowaniu inwestycji do realizacji; nadzór aktualnie realizowanych inwestycji; nadzór oraz kierowanie pracami budowlanymi zgodnie z projektem oraz wymaganiami prawa budowlanego; przestrzeganie...
  • Specjalista ds. sprzętu i transportu

    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Obowiązki: kierowanie bazą sprzętu i transportu; planowanie , kierowanie i nadzorowanie pracy pracowników bazy; nadzór nad stanem technicznym sprzętu i floty samochodowej w tym nadzór nad terminowym wykonywanie przeglądów technicznych , zlecaniem napraw bieżących i okresowych pojazdów i...
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie wszystkich obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?