Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Stres przed poniedziałkiem

Stres przed poniedziałkiem

 
Stres przed poniedziałkiem

“Kto cały czas ciężko pracuje, nie ma czasu zarabiać pieniędzy” Czyje to słowa? Tajemnica jego fortuny nikogo nie dziwi. John Davison Rockefeller był amerykańskim przedsiębiorcą, miliarderem i filantropem. Z jego biznesowych działań, decyzji korzystają następne pokolenia rodziny Rockefellerów. O trudach pracy, nadgodzinach, wypaleniu zawodowym pisano już dużo. Jeden z najskuteczniejszych leków na te przypadłości to... zmiana. Jeśli twoja droga do pracy w poniedziałek jest wyjątkowo kręta i wyboista, sprawdź, jak po niej stąpać bez szwanku.

 

Poniedziałek rano w pracy


Poranny ścisk brzucha po weekendowym odpoczynku znany jest wielu osobom. Znużenie, zniechęcenie, a do tego strach… Pierwszy dzień tygodnia nie bez powodu stał się bohaterem memów i dowcipów. Ludzie w poniedziałek w pracy to niemal zombie i bez kubka mocnej kawy nie mają szans nawet włączyć komputera. Są niewyspani, smutni, jednym słowem – nieszczęśliwi. Bardzo często na własne życzenie fundujemy sobie negatywne emocje. Nie potrafimy odpocząć w weekend i źle się nastawiamy, z góry zakładając, że poniedziałek w pracy musi być bolesny.

Nie jest to jednak prawda. Warto uzmysłowić sobie, jak wiele zależy od nas samych. Być może zmiana prostych nawyków sprawi, że początek tygodnia będzie mniej stresujący. Poniedziałek w pracy dobrze rozpocząć od ustalenia priorytetów. Jeśli w poprzednim tygodniu wciąż odkładaliśmy trudne obowiązki na potem i nagromadziliśmy ich naprawdę sporo, uporządkujmy zadania i rozprawmy się z zaległościami. Plan pracy naprawdę nie jest stratą czasu, a wykonane obowiązki, które możemy skreślać z listy, przynoszą satysfakcję i poprawiają nastrój.

W poniedziałek w pracy spróbujmy też mniej narzekać i unikajmy źle nastawionych, nadąsanych współpracowników. Zorganizujmy sobie przerwy tak, aby oderwać się od obowiązków i spędzić je w miły sposób. Choć wydaje się to błahostką, może zdecydowanie pomóc.

 

Poniedziałek – najgorszy dzień w pracy? A może czas na zmianę


Powrót do pracy w poniedziałek to katorga? We wtorek jesteśmy gotowi rzucić szefowi na biurko wypowiedzenie i już nigdy nie wracać! Środa wygląda podobnie jak wtorek, ale robi się ciut bardziej nerwowo. Mamy małe zaległości i zaliczyliśmy kłótnię z księgową. W czwartek ogarnia nas dogłębny smutek, wciąż jeszcze siedzimy w biurze, a przecież powinniśmy już być w samolocie na Arubę... a w piątek od południa myślimy już tylko o weekendzie. Jeśli tak właśnie wygląda każdy tydzień, to zdecydowanie pora na zmiany.

Praca przez wiele lat w jednej firmie kiedyś stanowiła normę. W taki właśnie sposób budowało się bezpieczeństwo finansowe. Dziś odchodzi się od tego modelu i coraz więcej osób zauważa, że zawodowa monogamia może stanowić blokadę w karierze. Co bardziej istotne, chętniej i szybciej podejmujemy decyzje o zmianach, a średnia długość pracy w jednej firmie spada.

Bywa, że stres przed poniedziałkiem traktujemy jako normę. Myślimy, że to powszechna przypadłość i właściwie nie warto z nią walczyć. Bo przecież w każdej innej firmie także natrafimy na wymagającego szefa, podobnie niskie zarobki, a do tego nie mamy pewności, czy w ogóle dostalibyśmy nową pracę. Znalezienie w sobie siły na podjęcie zdecydowanych kroków to z pewnością wyzwanie. Czy jednak nie warto zadbać o swoje dobre samopoczucie, nie tylko w weekend? Jeśli obecna sytuacja zawodowa nas nie satysfakcjonuje, znalezienie nowej pracy może wnieść w nasze życie wiele dobrego.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.