Praca Inżynier ds. Jakości najnowsze oferty pracy

Brak ofert

Nie znaleźliśmy ofert pracy spełniających wybrane kryteria.

Sprawdź, czy nie ma literówek we wpisanych frazach lub spróbuj bardziej ogólnego zapytania.

Praca Inżynier ds. Jakości

Inżynier ds. jakości to stanowisko ważne w każdej firmie produkcyjnej, technologicznej czy usługowej. To między innymi od skuteczności kontrolera jakości wyrobu, usługi lub procesów operacyjnych zależy m.in. ich zgodność z normami i przepisami, zadowolenie klienta, a w szerszej perspektywie renoma firmy. Typowe miejsca pracy, w jakich zatrudniani są inżynierowie ds. jakości, to  fabryki, przedsiębiorstwa przemysłowe np. przetwórstwa tworzyw sztucznych, kosmetyczne czy spożywcze, firmy z branży IT odpowiedzialne za kontrolę jakości oprogramowania, przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją technologiczną, a także z branży TSL.

Kandydaci powinni zwrócić uwagę na fakt, że stanowiska pracy w dziedzinie kontroli jakości mogą nosić różne nazwy, od młodszego inspektora jakości i młodszego technologa ds. jakości, przez technika jakości, koordynatora ds. jakości, aż po inżyniera wsparcia sprzedaży ds. jakości czy starszego inżyniera jakości. W naszym serwisie możesz zaaplikować na wybrane posady. Nie masz pewności, czy jest to praca dla Ciebie? Przeczytaj pełny opis stanowiska.

Czym zajmuje się inżynier ds. jakości?

Inżynier ds. jakości dba o to, by wszystkie produkty, usługi i procesy spełniały ustalone standardy, wymagania jakościowe oraz normy prawne. Obowiązki tego specjalisty obejmują m.in.:

  • wykonywanie badań materiałowych, diagnostycznych i laboratoryjnych,
  • wykonywanie analizy danych jakościowych,
  • nadzorowanie akcji korygująco-zapobiegawczych,
  • prowadzenie ewidencji prac, 
  • tworzenie raportów i ekspertyz.

Inżynier ds. jakości to ważne stanowisko, gdyż przyczynia się do ciągłej optymalizacji jakości usług czy procesów produkcyjnych, co bezpośrednio przekłada się na zadowolenie klienta i konkurencyjność firmy na rynku.

Kontroler jakości wyrobu w branży produkcyjnej

Zatrudniony w przedsiębiorstwie produkcyjnym inżynier ds. jakości ma za zadanie, jak można się domyślać, sprawdzanie i nadzorowanie jakości wyrobów na każdym etapie produkcji. Co więcej, specjalista ten bierze aktywny udział w procesie doskonalenia procesów produkcyjnych. W zakresie jego obowiązków leży rozwiązywanie problemów jakościowych oraz planowania i przeprowadzania audytów wewnętrznych produkcji.

Jak zostać inżynierem kontroli jakości?

Pracę jako inżynier kontroli jakości mogą podjąć osoby mające wykształcenie wyższe, z takich dziedzin jak inżynieria produkcji, mechanika, technologia materiałowa, biotechnologia lub pokrewnych. Cenne na rynku pracy mogą być także certyfikaty potwierdzające znajomość narzędzi jakościowych i metod kontroli jakości, takich jak Six Sigma czy ISO 9001. Dla pracodawców ważne jest to, czy kandydat posiada praktyczne doświadczenie w kontroli jakości, zdobyte na przykład w czasie stażu, praktyk studenckich lub pracy na stanowiskach związanych z kontrolą jakości.

Stanowisko specjalistą ds. jakości – predyspozycje zawodowe

Specjalista ds. jakości musi oczywiście wykazywać się znajomością norm i standardów jakościowych, a także umiejętnością analizy danych i rozwiązywania problemów. Jednak żeby być skutecznym, niezbędne są także pewne predyspozycje zawodowe. Należą do nich:

  • umiejętność pracy w zespole, 
  • umiejętność komunikacji, zarówno z dostawcami, jak i wewnątrz organizacji z różnymi specjalistami,
  • uważność i wyczulenie na detale, 
  • dociekliwość, 
  • proaktywne podejście do nadzorowania akcji korygująco-zapobiegawczych,
  • chęć nauki i podnoszenia kwalifikacji, 
  • cierpliwość, 
  • wysoka etyka zawodowa.

Ile zarabia inżynier ds. jakości?

Średnie wynagrodzenie na stanowisku inżyniera jakości waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych brutto miesięcznie. Oprócz podstawowej pensji pracownicy często mogą liczyć na dodatkowe świadczenia np. prywatną opiekę medyczną. Według serwisu wynagrodzenia.pl (Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń) w Polsce inżynierowie ds. jakości zarabiają najczęściej od 6520 do 9110 zł brutto miesięcznie.

Najnowsze oferty pracy dla inżyniera ds. jakości

Sprawdź najnowsze oferty pracy na stanowisko inżynier jakości regularnie publikowane na Praca.pl! Kliknij w Aplikuj i wyślij swoje zgłoszenie lub ustaw Job Alert dla tej profesji. 

Praca inżynier jakości – najczęściej zadawane pytania:

  • Jakie certyfikacje są zalecane dla inżyniera ds. jakości?

Dla inżyniera ds. jakości zalecane certyfikacje obejmują przede wszystkim międzynarodowe standardy jakości, jak ISO 9001, a także metodyki zarządzania projektami jakościowymi np. Lean Six Sigma. Posiadanie takich certyfikatów podnosi kwalifikacje zawodowe i tym samym zwiększa konkurencyjność kandydata na rynku pracy. Certyfikacja jest dowodem na znajomość najlepszych praktyk w dziedzinie kontroli jakości i doskonalenia procesów.

  • Jakie są główne obowiązki inspektora kontroli jakości w produkcji?

Podstawowym obowiązkiem inspektora kontroli jakości w zakładzie produkcyjnym jest przeprowadzanie szczegółowych inspekcji i testów wyrobów na różnych etapach procesu produkcyjnego, aby zagwarantować zgodność wyrobu z ustalonymi standardami i normami. Inspektor identyfikuje problemy jakościowe, rekomenduje rozwiązania korygujące niezgodności, prowadzi kontrole elementów wyrobu, monitoruje procesy produkcyjne oraz prowadzi współpracę z zespołami technicznymi w celu eliminacji wad produkcyjnych.