Praca.pl Praca
Specjalista ds. Utrzymania Ruchu

Praca Specjalista ds. Utrzymania Ruchu najnowsze oferty pracy

Brak ofert

Nie znaleźliśmy ofert pracy spełniających wybrane kryteria.

Sprawdź, czy nie ma literówek we wpisanych frazach lub spróbuj bardziej ogólnego zapytania.

Praca Specjalista ds. Utrzymania Ruchu

Jesteś zainteresowany posadą i typowym zakresem obowiązków technika utrzymania ruchu? Posiadasz umiejętności związane z naprawą maszyn i urządzeń, chciałbyś je rozwijać w miejscu pracy i dążyć do coraz ciekawszych stanowisk? Praca jako automatyk w dziale utrzymania ruchu, mechanik czy technik obiektu ds. utrzymania ruchu może być w sam raz dla Ciebie, zwłaszcza, jeśli dodatkowo posiadasz umiejętności związane z zarządzaniem oraz pewne doświadczenie w kwestii nadzoru nad eksploatacją urządzeń produkcyjnych. Sprawdź, czym zajmuje się na co dzień specjalista ds. trzymania ruchu oraz jak zdobyć to stanowisko.

Charakterystyka zawodu specjalisty ds. utrzymania ruchu

Specjalista ds. utrzymania ruchu to zawód bardzo ceniony na polskim rynku, w wielu częściach kraju należący do grupy profesji deficytowych. Pracodawcy poszukują osób odpowiedzialnych za utrzymanie dobrego stanu technicznego maszyn oraz utrzymania ciągłości pracy maszyn, urządzeń i instalacji. Poszukuje się również osób do utrzymania budynku, a w szczególności znajdujących się w nim urządzeń i instalacji, w pełnej sprawności technicznej. Stanowisko specjalisty ds. utrzymania ruchu funkcjonuje zatem przede wszystkim w sektorze produkcyjnym przemysłu (może to być np. pracownik linii wsparcia na hali produkcyjnej), ale też w branży magazynowej (utrzymanie sprawności pracy urządzeń służących do transportowania i pakowania), a niekiedy także w innych usługach. 

Specjalista ds. utrzymania ruchu  – co robi?

Do najważniejszych obowiązków zawodowych pracownika należy bieżące wykonywanie napraw maszyn i urządzeń, realizacja przeglądów okresowych maszyn, praca zgodnie z zaleceniem bezpośredniego przełożonego, a także aktualizacja dokumentacji technicznej. W zakresie prac, zgodnie z najczęściej spotykanymi opisami stanowiska, leży planowanie, organizacja i nadzorowanie procesów serwisowych i eksploatacyjnych, między innymi przygotowywanie instrukcji pracy, realizacja działań usprawnień, jak również udział w odbiorach nowo wprowadzanych maszyn i urządzeń. W kwestii codziennych zadań wiele zależy oczywiście od specyfiki miejsca pracy i konkretnego stanowiska. Nieco inne obowiązki będzie miał specjalista IT ds. utrzymania ruchu, a inne technik ds. utrzymania pracy maszyn produkcyjnych w branży włókienniczej czy specjalista ds. diagnostyki urządzeń w produkcji elektronicznej.

Jak wygląda praca w dziale utrzymania ruchu?

Praca w dziale utrzymania ruchu wykonywana jest przede wszystkim w branży produkcyjnej. Do zespołu specjalistów odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu poszukiwane są osoby o różnych umiejętnościach. Pracę znajdzie zatem i inżynier elektryk, konstruktor mechanik, technik elektryk, operator technik, jak i chociażby serwisant maszyn. Na co dzień dział utrzymania ruchu odpowiedzialny jest m.in za wykonywanie przeglądów, bieżące naprawy i diagnostykę maszyn tworzących taśmę produkcyjną, naprawy i diagnostykę maszyn produkcyjnych, uruchamianie obiektów mechanicznych wprowadzanych do systemu produkcyjnego, programowanie sterowników PLC oraz paneli, czy chociażby modyfikację maszyn. 

Jak zostać  specjalistą ds. utrzymania ruchu?

Pracodawcy często wymagają od kandydatów wykształcenia minimum średniego technicznego, chociaż wyższe techniczne stanowi ważny atut i pozwala na objęcie bardziej odpowiedzialnych stanowisk. W cenie są przede wszystkim kompetencje techniczne i umiejętność pracy w zespole, mile widziane jest doświadczenie na podobnym stanowisku.

Technik utrzymania ruchu a inżynier utrzymania ruchu

Technik utrzymania ruchu i inżynier utrzymania ruchu to role zawodowe mające na celu zapewnienie prawidłowego działania urządzeń oraz maszyn w danym przedsiębiorstwie, najczęściej produkcyjnych. Różnica między nimi polega przede wszystkim na poziomie wykształcenia pracownika, a w związku z tym również na poziomie odpowiedzialności i zakresie kompetencji.

Technik utrzymania ruchu to osoba o wykształceniu średnim technicznym. Pracownik wykonuje prace związane z eksploatacją, konserwacją oraz naprawą maszyn i urządzeń, najczęściej pod nadzorem kierownika ds. utrzymania ruchu. Technik do spraw utrzymania ruchu to osoba, która diagnozuje problemy techniczne, realizuje naprawy oraz dokonuje planowanych przeglądów i konserwacji maszyn i urządzeń.

Z kolei inżynier utrzymania ruchu to osoba z wyższym wykształceniem technicznym (tytuł inżyniera), która zarządza procesem utrzymania ruchu na szerszą skalę. Często zajmuje stanowisko kierownicze, zlecając zadania technikom utrzymania ruchu i czuwając nad pracą maszyn i urządzeń w przedsiębiorstwie. Nierzadko zajmuje się też planowaniem i optymalizacją procesów, prowadzi analizy awarii, planuje wprowadzanie innowacji mających na celu poprawę efektywności i niezawodności sprzętu.

Stanowisko  specjalisty ds. utrzymania ruchu – predyspozycje zawodowe

Osoby pracujące w dziale utrzymania ruchu powinny cechować się doskonałą znajomością zagadnień związanych z mechaniką, rozumienie procesów produkcji pod kątem automatyki pracy urządzeń i ludzi. Wiedza na temat działania urządzeń mechanicznych, a nierzadko także elektrycznych, umiejętność czytania i interpretacji schematów technicznych, różnego rodzaju planów mechanicznych, to tylko niektóre z ważnych kompetencji, jakie posiada specjalista w dziale utrzymania ruchu. Przy tak różnorodnych obowiązkach istotne są też umiejętności organizacyjne oraz analityczne, umiejętność indywidualnego podejścia do problemu i znalezienia kreatywnego rozwiązywania w trudnych sytuacjach. Dzięki tym cechom pracownik może działać sprawnie i efektywnie, utrzymując ciągłość procesów produkcyjnych.

Automatyk utrzymania ruchu

Automatyk utrzymania ruchu jest nieodzownym nadzorcą pracy maszyn. To właśnie on nieustannie monitoruje ich pracę, dbając o to, by wszystkie urządzenia działały bez zarzutu i były bezpieczne dla posługujących się nimi ludzi. Ma na celu minimalizację przestojów, a zatem dba także o regularne serwisowanie urządzeń oraz szybką i sprawną ich naprawę w przypadku awarii. Automatyk to osoba stojąca na straży ciągłości procesów produkcyjnych.

Elektryk utrzymania ruchu

Elektryk utrzymania ruchu zajmuje się szeroko pojętą konserwacją i naprawą urządzeń elektrycznych oraz elektronicznych w zakładach przemysłowych. Jego obowiązki obejmują między innymi diagnostykę bieżących usterek, wymianę uszkodzonych, niesprawnych elementów oraz wykonywanie regularnych przeglądów techniczne w celu zapewnienia ciągłości pracy maszyn oraz urządzeń elektrycznych. Osoba wykonująca tę pracę powinna mieć właściwe uprawnienia SEP (Stowarzyszenia Elektryków Polskich).

Mechanik utrzymania ruchu

Mechanik utrzymania ruchu to specjalista zajmujący się utrzymaniem sprawności oraz bezpieczeństwem maszyn, urządzeń i instalacji przemysłowych. Podstawowe obowiązki osoby na takim stanowisku obejmują diagnozowanie usterek, regulowanie i kalibrowanie urządzeń, samodzielne lub grupowe przeprowadzanie napraw z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, uzupełnianie dokumentacji technicznej. 

Elektromechanik utrzymania ruchu

Elektromechanik utrzymania ruchu to osoba, która w centrum zainteresowania ma zarówno aspekty elektryczne, jak i mechaniczne maszyn i urządzeń wykorzystywanym w produkcji czy usługach. Pracownik zajmuje się kompleksową konserwacją i naprawą urządzeń, przeprowadza też okresowe przeglądy oraz prace konserwacyjne. Jego zadania obejmują przede wszystkim diagnostykę, kalibrowanie, wymianę uszkodzonych komponentów, tak, by zapewnić optymalną wydajność maszyn i urządzeń w zakładach przemysłowych. Elektromechanik utrzymania ruchu zapewnia bezpieczeństwo operacyjne i tym samym odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu sprawnego funkcjonowania procesów przemysłowych.

Zmianowy specjalista ds. utrzymania ruchu w zakładzie produkcyjnym

Zmianowy specjalista ds. utrzymania ruchu to pracownik odpowiedzialny za ciągłą dostępność oraz sprawność maszyn i urządzeń na różnych zmianach produkcyjnych. Jego zadania obejmują nadzór nad stanem technicznym urządzeń wykorzystywanych np. przy taśmie produkcyjnej, wykrywanie usterek, a także natychmiastowe interweniowanie w przypadku awarii, co ma na celu uniknięcie przestojów produkcyjnych. Zmianowy specjalista ds. utrzymania ruchu, jak sama nazwa wskazuje, pracuje w systemie zmianowym, a więc także np. popołudniami, w porze nocnej czy w weekendy.

Ile zarabia specjalista ds. utrzymania ruchu?

Zgodnie z informacją podaną przez Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (Sedlak & Sedlak) mediana miesięcznej wypłaty specjalisty ds. utrzymania ruchu wynosi 7020 zł brutto miesięcznie, a jedna czwarta najlepiej opłacanych osób na tym stanowisku zarabia powyżej 8300 zł brutto miesięcznie. Jest to posada dobrze wynagradzana i perspektywiczna.

Pracownik utrzymania ruchu – warunki zatrudnienia, dostępne umowy, system czasu pracy

Pracownik utrzymania ruchu, z uwagi na charakter pracy w określonym miejscu i czasie w stałych godzinach, zwykle może liczyć na umowę o pracę. W zależności od specyfiki zakładu pracy i zakresu obowiązków, może to być praca w systemie jedno- bądź wielozmianowym, a także praca w godzinach nadliczbowych, za które pracownik otrzymuje odpowiednie wynagrodzenie, zgodnie z zapisami Kodeksu pracy. Pracownicy utrzymania ruchu niekiedy otrzymują również dodatkowe benefity, takie jak prywatne ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie na życie obejmujące rodzinę czy opłacane szkolenia podnoszące kwalifikacje.

Specjalista ds. utrzymania ruchu – perspektywy zawodowe, ścieżka kariery

Specjalista ds. utrzymania ruchu może rozpocząć swoją karierę zawodową na stanowisku technik ds. utrzymania ruchu, a następnie uzupełnić wykształcenie o studia inżynierskie i awansować na stanowisko kierownika działu utrzymania ruchu. Na osoby z cechami przywódczymi czekają też posady związane z zarządzaniem personelem oraz wyższe stanowiska takie jak jak dyrektor techniczny.  Warto też mieć na uwadze, że pracownicy zajmujący się utrzymaniem ruchu są poszukiwani w wielu branżach, w tym w przemyśle ciężkim, produkcji przemysłowej, firmach logistycznych czy energetyce, co daje szerokie możliwości kariery i gwarantuje dużą stabilność zatrudnienia.

Najnowsze oferty pracy dla specjalisty ds. utrzymania ruchu

Jeśli rozglądasz się za posadą w dziale utrzymania ruchu – w serwisie Praca.pl znajdziesz atrakcyjne oferty pracy z całej Polski. Przeglądaj ogłoszenia regularnie, pamiętaj też, żeby ustawić Job Alert dla tej profesji. Nie wahaj się i zaaplikuj od razu jednym kliknięciem na interesujące Cię stanowisko. Pamiętaj też, że możesz wykorzystać nasz Kreator CV online do stworzenia profesjonalnego życiorysu zawodowego!

Praca specjalisty ds. utrzymania ruchu – najczęściej zadawane pytania:

  • Kim jest specjalista utrzymania ruchu?

Specjalista utrzymania ruchu to osoba odpowiedzialna za planowanie, organizowanie i kontrolowanie prac związanych z utrzymaniem w sprawności i bezpieczeństwie użytkowania sprzętu oraz infrastruktury przedsiębiorstwa, najczęściej produkcyjnego.

  • Jakie są główne obowiązki specjalisty utrzymania ruchu?

Najważniejsze obowiązki specjalisty utrzymania ruchu obejmują zarządzanie programami utrzymania ruchu, konserwację maszyn, usuwanie bieżących usterek, dokonywanie przeglądów oraz współpracę z innymi pracownikami w celu zapewnienia bezpieczeństwa i efektywności procesów produkcyjnych.