Zobacz więcej ofert pracy
Praca.pl Praca Mazowieckie Warszawa
Technical Support Engineer with French

Grafton Recruitment Polska Sp. z o.o.
Warszawa
praca stacjonarna
3492 dni temu

Grafton Recruitment jest częścią Grafton Employment Group, która działa w ramach stale rosnącej sieci biur na całym świecie. Jesteśmy jedną z wiodących firm rekrutacyjnych na terenie Europy, prężnie rozwijamy się na pozostałych kontynentach. Wśród naszych Klientów są najbardziej znane międzynarodowe oraz polskie firmy. Budujemy długotrwałe relacje z naszymi kandydatami i staramy się opierać współpracę na partnerskich kontaktach. Kandydaci mają możliwość współpracy z wyspecjalizowanym zespołem konsultantów pracujących dla wszystkich branż.

Miejsce pracy: Warszawa

Nr Ref.: 2-10-24456/PC

Opis stanowiska:
For our client, a well-established company specialized in software production we are looking for candidates for the position of Technical Support Engineer with German or French.

The person working on this position will be responsible for:
- ensuring professional technical support services for the customers via phone and email;
- day-to-day contact with system administrators from internal IT departments.
Wymagania:
- previous professional experience on the position of IT Technical Support Engineer or any other related to IT e.g. system administrator; IT Specialist etc. that required advanced IT troubleshooting;
- knowledge of operating systems Windows Server 2003 i 2008, Active Directory, TCP/IP;
- fluency in French;
- minimum intermediate level of English enabling participation in international training and day-to-day communication within international team;
- good analytical and problem-solving skills.
Informacje dodatkowe:
Dodatkowe składniki wynagrodzenia:
- possibility of professional development, clear career path within internal structures of the company;
- friendly and open job environment;
- employment contract;
- good employment conditions;
- international work environment.

If you want to apply for this job, please, send us your curriculum vitae in English: katarzyna.antczak@grafton.pl

If you've had an interview in Grafton already, please, contact your consultant directly (ideally by email).