Najnowsze oferty pracy

  • Specjalista ds. Analiz Power BI i Excel

    Green Basket Sp. z o. o.   Szczecin, ul. Floriana Krygiera 1    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  część etatu
    8 dni
    Osoba na tym stanowisku odpowiedzialna będzie za analizę danych operacyjnych i finansowych firmy oraz przygotowywanie bieżących raportów i analiz. Forma współpracy najlepiej B2B, jest to oferta na ¼ etatu i tylko takich kandydatów poszukujemy. Zakres obowiązków: umiejętność...
Zobacz więcej ofert pracy

BI Data Warehouse Specialist

TeamQuest
Warszawa
praca stacjonarna
2354 dni temu
TeamQuest jest polską, dynamicznie rozwijającą się firmą, od ponad 10 lat zajmującą się kompleksowymi usługami doradztwa personalnego, w szczególności w rekrutacji specjalistów IT.
For our client, an international company, we are currently looking for the position:
MIASTO Warszawa
Nr ref.: 14350
Zakres obowiązków:
  • Utilize business systems analysis expertise to deliver DW technical solutions.
  • Apply best practices to gather end-user requirements, write business and functional specification documents to be utilized by the Data Architecture, Data Integration, Business Intelligence and Data Quality teams to deliver a solid data warehouse environment.
  • Manage projects from inception through implementation, ensuring all milestones and deliverables are met and accurate and timely communication takes place.
  • High level of coordination with other departments, business partners, and off-site vendors in order to provide customer support.
  • Help data modelers prepare models, and review models to ascertain that requirements are met.
Wymagania:
  • Proven experience in the role of Data Warehousing environment in a business functional area (e.g., IT, sales, financial, CRM, marketing, HR, etc.) in gathering, analyzing and documenting requirements in order to effectively work with the users.
  • Experience working in data warehousing / business intelligence solutions (e.g. ETL, dashboards, SQL queries, data warehousing).
  • Experience working with all aspects of the System Development Life Cycle (SDLC) process and project management steps used in delivering IT solutions.
  • Strong knowledge of SQL to write intermediate level SQL coding to help analyze data.
  • Understanding of BI principles and BI tools such as Qlikview, Tableau, Cognos, etc.
  • Knowledge on Data Virtualisation and APIs solutions is a plus (i.e Composite, MuleSoft, etc.).
  • In-depth knowledge of project management principles and procedures.
  • Ability to interpret and/or write system documentation and technical specifications.
  • Proven history of successful problem solving with strong sense of ownership and urgency.
  • Ability to lead a project team from project definition through deployment.
  • Demonstrated ability to lead requirements and business process definition and design sessions with decision makers, system owners and end users under minimal supervision and guidance.
  • Excellent analytical, organizational, problem solving and follow-up skills with the ability to meet time sensitive deadlines.
  • Capable of relating business issues to the DW IT staff in an effort to achieve the necessary resolution of issues.
  • Understanding or Experience in big data warehouse solutions such as SP Hanna, Hadoop, Oracle will be a plus
  • Excellent oral and written communication skills in English.
Oferujemy:
  • Ability to gather business analysis experience
  • Ability to work in multinational environment
  • Trainings
  • Sport Card
  • Health Insurance
  • Life Insurance
W przesłanych materiałach prosimy o dopisanie klauzuli następującej treści: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o Ochronie Danych Osobowych z 29 sierpnia 1997r Dz. Ust. Nr 133 poz. 883" Potwierdzam prawdziwość powyższych danych i zgadzam się na przetwarzanie i administrowanie moimi danymi, które podałam/em do wiadomości TeamQuest Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie 00-814 Warszawa ul. Miedziana 3a/21 do celów rekrutacji pracowników. Jednocześnie oświadczam, że zostałam/em poinformowana/iż administratorem moich danych jest TeamQuest Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie 00-814 Warszawa ul. Miedziana 3a/21 oraz że moje dane mogą zostać przekazane potencjalnym pracodawcom oraz, że mam prawo dostępu do treści swoich danych, prawo ich poprawiania, prawo sprzeciwu wobec ich przetwarzania w wyżej opisanym celu oraz wobec przekazywania danych innym podmiotom, a także prawo zażądania zaprzestania przetwarzania moich danych osobowych ze względu na moją szczególną sytuację. Podanie danych jest dobrowolne. Jednocześnie wyrażam zgodę na podejmowanie czynności mających na celu weryfikacje prawdziwości przekazanych przeze mnie dokumentów i informacji w nich zawartych.
TeamQuest został wpisany do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia przez Marszałka Województwa Mazowieckiego pod numerem 11118