Najnowsze oferty pracy

  • Programista C#

    Praca.pl Sp. z o.o.   Kraków    praca hybrydowa   dziś wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    15 dni
    Zakres obowiązków: Tworzenie i utrzymanie wysokiej jakości kodu dla aplikacji; Aktywny rozwój nowych funkcjonalności oprogramowania; Projektowanie i implementacja testów automatycznych; Dokonywanie dokładnej dokumentacji wdrażanych rozwiązań;
Zobacz więcej ofert pracy
Praca.pl Praca Małopolskie Kraków BI Developer Kraków
Business Intelligence Developer

Hays Poland
Kraków
praca stacjonarna
2844 dni temu
Kraków
Kraków
Nr Ref.: 1073076

HAYS Poland jest firmą doradztwa personalnego, należącą do międzynarodowej grupy HAYS plc, notowanej na giełdzie w Londynie i największej firmy rekrutacyjnej w Wielkiej Brytanii.

Grupa posiada ponad 390 biur w 27 krajach na całym świecie, w których łącznie pracuje 8 300 specjalistów. Jest liderem w Europie Środkowej i Wschodniej, Azji, Ameryce Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Chinach, Japonii, Hong Kongu i Kanadzie.

Your new company
International company located in Cracow, leader in its specialism with great history and plans for the future.

Your new role
We are looking for a BI developer to be incorporated to the EMEA IT team and participate in attractive projects across Europe. We are looking for a motivated person to work in an international multicultural environment, helping the company to grow though the BI tools. Main tasks will be:
  • Build SSAS Cubes and optimize/upgrade existing ones.
  • Develop SSRS reports and dashboards
  • Create and optimize Stored Procedures and SQL Functions
  • Create and customize Powerpivot reports from SSAS Cubes using MDX queries
  • Assist with testing and quality assurance activities with data extract and analysis
  • Support end users and provide end-user training for the reports and analytical solutions
  • Skills: customer service, troubleshooting, strong communication

What you'll need to succeed
To succeed in this recruitment process you will need: Good level of English +2 year working with Microsoft SQL Server +2 year experience with SSIS and building SSAS Cubes +2 year experience with Microsoft SQL Reporting Services (SSRS) Knowledge of Sharepoint and .Net Knowledge of PowerView, Powerpivot, pivot tables Expertise in writing SQL and MDX queries

What you'll get in return
Brand new office with great atmosphere and co-workers, additional benefits, possibility to join interesting, international project. Salary rates: 8000 - 12000 (depending on experience and skills evaluation during recruitment process).

What you need to do now
If you're interested in this role, click 'apply now' to forward an up-to-date copy of your CV, or call us now.
If this job isn't quite right for you but you are looking for a new position, please contact us for a confidential discussion on your career.
Prosimy o dopisanie następującej klauzuli „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie dla potrzeb procesu rekrutacji zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r., Dz. U. Nr 101, poz. 926 ze zm.”

Numer w rejestrze agencji zatrudnienia: 361

hays.pl