Najnowsze oferty pracy

  • Programista aplikacji internetowych Angular

    Mergesoft sp. z o.o.   Poznań    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: opracowywanie i implementacja logiki biznesowych aplikacji internetowych w zakresie odbierania i prezentowania danych oraz obsługi formularzy wprowadzania i edycji danych, implementacja wizualnych elementów aplikacji internetowych, tworzenie interaktywnych elementów...
Zobacz więcej ofert pracy

Frontend Developer

Hays Poland
mazowieckie, Gdańsk
praca stacjonarna
2738 dni temu
Gdańsk
Gdańsk
Nr Ref.: 1080708

HAYS Poland jest firmą doradztwa personalnego, należącą do międzynarodowej grupy HAYS plc, notowanej na giełdzie w Londynie i największej firmy rekrutacyjnej w Wielkiej Brytanii.

Grupa posiada ponad 390 biur w 27 krajach na całym świecie, w których łącznie pracuje 8 300 specjalistów. Jest liderem w Europie Środkowej i Wschodniej, Azji, Ameryce Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Chinach, Japonii, Hong Kongu i Kanadzie.

Your new company

Brand new startup, software development branch located in Gdańsk. Leading Scandinavian network operator. For our Client we are looking for passionate Frontend Developer who will join completely new team responsible for developing high quality software for mother-company and the clients.

Your new role

As a Frontend Developer you will be responsible for implementing the new generation tools for business processes like provisioning, monitoring, billing, asset management. Holding this position you will have a real impact on choice of used technologies. You will work in friendly, creative, international environment with wide range of possibilities for further development. Your daily tasks will include writing the production quality, readable, and maintainable code as well as supporting other team members.

What you'll need to succeed

To be successful in this role you will have minimum 3 years of programming experience with Object Oriented JavaScript, CSS3, HTML5. What is more you should have an experience with JS libraries (ex. AngularJS, jQuery, Modernizr, require.js) and working experience in Agile environment. Deep understanding of RESTful web services, Clean Code, Code Craftmanship and S.O.L.I.D are also required. You should be able to design APIs and agree contract with backend as well as implement pixel perfect responsive layouts. Fluent English and good communication skills are needed.

What you'll get in return

Our Client offers international work environment and real impact on created solutions. Both perm agreement and B2B are available! Benefit package (books reimbursement, English lessons, sport package, private health care and more) as well as trainings (internal & external) are included.

What you need to do now

If you're interested in this role, click 'apply now' to forward an up-to-date copy of your CV, or call us now.
Prosimy o dopisanie następującej klauzuli „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie dla potrzeb procesu rekrutacji zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r., Dz. U. Nr 101, poz. 926 ze zm.”

Numer w rejestrze agencji zatrudnienia: 361

hays.pl