Zobacz więcej ofert pracy

Full Stack Development Lead

TeamQuest
Kraków
praca stacjonarna
2423 dni temu
TeamQuest jest polską, dynamicznie rozwijającą się firmą, od ponad 10 lat zajmującą się kompleksowymi usługami doradztwa personalnego, w szczególności w rekrutacji specjalistów IT.
For our client, international softwarehouse, which creates digital solutions for the sports, gaming and media industries we are looking for:
MIASTO Kraków
Nr ref.: 24130
Zakres obowiązków:
  • ~30% leadership or design tasks and ~70% programming
  • collaborating with product owners and the team to ensure requirements are well-defined and met
  • highlighting risks and delays, monitoring progress
  • work with a software architect and the team to design a technical solution
  • overseeing the team to ensure good code quality and that the best overall product is produced
  • implementation of reporting/analytics using Big Data processing tools (Apache Spark, Hadoop)
  • helping to grow the team
Wymagania:
  • min. 5 years of experience in development of front e-end and back-end services
  • very good knowledge of JS, Java and at least 1 year of experience or equivalent code written
  • exceptional attention to detail and quality of code
  • significant experience in development of distributed systems in a service-oriented architecture
  • very good API design skills (REST)
  • very good database design skills
  • very good English spoken and written
Oferujemy:
  • Development opportunities, including IT conferences, internal trainings, lunch and learn sessions and individual development budget
  • Complexity of work and a great influence on business results of the whole Group
  • MacBook Pro or Dell to choose from
  • International exposure and business trips to our offices in London, Leeds and Gibraltar (our office is 5 minutes away from the beach)
  • Great working atmosphere in a team of amazing people without bored managers who prefer 10-years old solutions
  • Competitive salary and benefits (fully paid private healthcare, Multisport pass, daily fruits), employee referral program
  • Employment contract or B2B
  • Flexible working hours
  • Stable employment
  • And some fun in the office - integration events and company parties, internal football league, gamification initiatives, FIFA, board games, company competitions with cool prizes
W przesłanych materiałach prosimy o dopisanie klauzuli następującej treści: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o Ochronie Danych Osobowych z 29 sierpnia 1997r Dz. Ust. Nr 133 poz. 883" Potwierdzam prawdziwość powyższych danych i zgadzam się na przetwarzanie i administrowanie moimi danymi, które podałam/em do wiadomości TeamQuest Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie 00-814 Warszawa ul. Miedziana 3a/21 do celów rekrutacji pracowników. Jednocześnie oświadczam, że zostałam/em poinformowana/iż administratorem moich danych jest TeamQuest Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie 00-814 Warszawa ul. Miedziana 3a/21 oraz że moje dane mogą zostać przekazane potencjalnym pracodawcom oraz, że mam prawo dostępu do treści swoich danych, prawo ich poprawiania, prawo sprzeciwu wobec ich przetwarzania w wyżej opisanym celu oraz wobec przekazywania danych innym podmiotom, a także prawo zażądania zaprzestania przetwarzania moich danych osobowych ze względu na moją szczególną sytuację. Podanie danych jest dobrowolne. Jednocześnie wyrażam zgodę na podejmowanie czynności mających na celu weryfikacje prawdziwości przekazanych przeze mnie dokumentów i informacji w nich zawartych.
TeamQuest został wpisany do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia przez Marszałka Województwa Mazowieckiego pod numerem 11118