Najnowsze oferty pracy

  • Programista aplikacji mobilnych .NET MAUI

    Mergesoft sp. z o.o.   Poznań    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zakres obowiązków: opracowywanie i implementacja logiki aplikacji mobilnych w zakresie odbierania i prezentowania danych oraz obsługi formularzy wprowadzania i edycji danych, implementacja widoków biznesowych aplikacji mobilnych zgodnie z dostarczonymi projektami graficznymi, implementacja...
  • Programista PHP / JS

    Enadis sp. z o.o.   Gdynia    praca hybrydowa / stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 dni
    tworzenie oprogramowania, rozwój istniejących w firmie aplikacji, rozwijanie własnych umiejętności.
Zobacz więcej ofert pracy

Senior Android/iOS Developer

Luxoft
Kraków
praca stacjonarna
3197 dni temu

Luxoft is a global leader in high-end software development.

Luxoft is looking for talents with a passion for technology & ready to create original solutions. Once on board, you are invited to expand your knowledge & skills, offering you a continuous learning experience helping you stretch your potential.

So if you’re enthusiastic by the idea of accessing cutting edge technology & innovation to make an impact, why don't you join us?
Miejsce pracy: Krakow
Nr Ref.: VR-9684

Responsibilites

At the start, this specific role is related to shared mobile services in the area of mobile development. The base components and services for mobile development, as well as the mobile foundation server components, for example, notification and analytics, must be provided. Later, development of mobile banking applications as a development service must be provided.

Within the team you will be able to contribute in your current specific area of expertise.

As a member of the Delivery Team you will:

  • work in different roles across the whole solution lifecycle (system analysis & technical design, frontend- & backend-development, system integration, documentation, third level support)
  • provide applications in best quality as requested by specifications
  • document your provided solutions
  • analyze root-causes in case of incidents and provide solutions for solving the problem
  • support the business in case of effort estimations and feasibility studies
  • perform code reviews and share best practices with colleagues
Requirements

Professional skills :

  • very good knowhow in software architecture and software design
  • good analytical and design abilities and proven experience
  • good communication skills in English (German appreciated)
  • good understanding for business requirements (banking)

Technical skills:

  • 2+ years of experience in: iOS (Objective C) & Android (Java), Cocoa Touch
  • XCode 5/6
  • Core Data
  • HTML (HTML5)
  • Javascript
  • Phonegap
  • Jenkins / Teamcity
  • DataModeling and SQLite
  • Unit-Testing (XCUnit), Testautomation (UI Automation)

Optional Skills:

  • SWIFT
  • Cocoa Pods
  • Java (Spring)
  • Experience in financial Industries (e.g. Banking)
We offer
  • Domain: Finance Services - Wealth Management
  • Technologies: native mobile development on Android/iOS
  • Process: Kanban/Scrum
  • Business trips: Business trips to Zurich for the product(s) transition
  • Be part of offshore Feature team

Learn more about Luxoft at www.luxoft.com
and follow us on Facebook!

www.facebook.com/luxoft.poland