Zobacz więcej ofert pracy

Starszy specjalista

Ministerstwo Finansów w Warszawie
Warszawa
praca stacjonarna
2442 dni temu
Dyrektor Generalny poszukuje kandydatów\kandydatek na stanowisko:
Miejsce pracy: Warszawa
Ogłoszenie o naborze Nr 13911

Warunki pracy

Praca administracyjno-biurowa; obsługa komputera powyżej 4 godzin dziennie; użytkowanie sprzętu biurowego (drukarka, kserokopiarka, niszczarka dokumentów, skaner); krajowe lub zagraniczne wyjazdy służbowe; częste reprezentowanie urzędu na zewnątrz.

Pomieszczenia zakładu pracy uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy. Obiekt posiada dostosowane podjazdy dla osób na wózkach inwalidzkich przy wejściach do budynku. Drzwi wejściowe do budynku (wejście główne) pozwalają na swobodny przejazd wózkiem inwalidzkim. W gmachu Ministerstwa Finansów korytarze są przestronne, pozbawione progów, umożliwiające swobodne poruszanie się po nich osobom na wózkach inwalidzkich. Ponadto obiekt wyposażony jest w dźwigi osobowe z kabinami przystosowanymi dla osób niepełnosprawnych, a w biegach klatek schodowych zamontowano dodatkowe poręcze. Istnieje możliwość dostosowania stanowiska pracy do potrzeb indywidualnej niepełnosprawności.

Zakres zadań

  • Inicjowanie współpracy z instytucjami UE w obszarze polityki podatkowej, w tym udział w pracach komitetów i grup roboczych Rady Unii Europejskiej oraz Komisji Europejskiej w tym obszarze, a także opracowywanie dokumentacji związanej z wyżej wymienioną współpracą, w tym instrukcji dla przedstawicieli Rzeczypospolitej Polskiej i sprawozdań z posiedzeń.
  • Koordynowanie w departamencie spraw związanych ze współpracą międzynarodową z komitetami i grupami roboczymi UE w zakresie polityki podatkowej oraz współpraca z komórkami wewnętrznymi w tym zakresie.
  • Dokonywanie analiz prawa UE oraz orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w kontekście wprowadzenia zmian do polskiego systemu podatkowego oraz monitorowanie polskich przepisów podatkowych i projektów aktów prawnych pod kątem zgodności z prawem UE.
  • Wspieranie Wydziału Współpracy Międzynarodowej w zadaniach związanych z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania i wymianą informacji podatkowych w tym w szczególności w przypadku pojawienia się zagadnień wspólnych dla tych umów oraz dla inicjatyw, dyrektyw i innych aktów uchwalanych lub już istniejących na poziomie unijnym.
  • Przygotowywanie lub udział w przygotowywaniu projektów stanowisk Rady Ministrów do projektów aktów legislacyjnych i pozalegislacyjnych UE.
  • Współpraca ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy UE oraz z Departamentem Współpracy Międzynarodowej mająca na celu realizację procesu decyzyjnego Rady ECOFIN i Komitetu Stałych Przedstawicieli (COREPER II) w zakresie właściwości zespołu.
  • Opracowywanie projektów odpowiedzi na interpelacje i zapytania posłów i senatorów, dezyderaty, opinie, sprawozdania, uchwały, interwencje posłów i senatorów oraz wnioski i skargi w obszarze polityki podatkowej.

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe prawnicze lub ekonomiczne lub administracyjne
doświadczenie zawodowe/staż pracy: 2 lata doświadczenia zawodowego w obszarze podatków
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym płynne posługiwanie się językiem, również przy tworzeniu wypowiedzi pisemnych, w zakresie realizowanych zadań
  • Ogólna znajomość polskiego prawa podatkowego (PIT, CIT, akcyza, podatki i opłaty lokalne, Ordynacja podatkowa)
  • Znajomość struktur i zasad funkcjonowania organów wspólnot europejskich
  • Znajomość przepisów dotyczących funkcjonowania administracji publicznej
  • Umiejętność interpretacji przepisów i stosowanych ustaw
  • Umiejętność redagowania tekstów
  • Umiejętność argumentowania
  • Umiejętność współpracy w zespole
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Wymagania dodatkowe

  • Studia podyplomowe z zakresu podatków lub ekonomii
  • Doświadczenie zawodowe: 1 rok w instytucjach unijnych lub międzynarodowych
  • Znajomość języka francuskiego lub innego języka UE na poziomie umożliwiającym rozumienie i tworzenie tekstów w obszarze właściwości komórki
  • Znajomość procesu decyzyjnego w Unii Europejskiej
  • Znajomość przepisów dotyczących współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem RP w UE