Chcesz zmienić pracę? Podglądaj Małysza!

2009-09-18 Prawie połowa Polaków przyznaje, że boi się zmienić pracę!


Z badań Portalu Praca.pl wynika, że 42% Polaków boi się zmienić pracę. 50% nie odczuwa tego rodzaju lęku. Niezdecydowanie deklaruje 8%. Taki wynik może być zastanawiający. Jak podkreślają eksperci rynku pracy z Portalu Praca.pl, Polacy zaczynają świadomie planować swoją ścieżkę kariery, ale nadal spora liczba boi się zmian. - Dostępne w Internecie poradniki, czy artykuły uczą nas, że warto określić swoje cele zawodowe, a potem konsekwentnie je realizować – komentuje Izabela Sadowska-Trzcińska, ekspert rynku pracy z Portalu Praca.pl.


Po co zmieniamy pracę?
Wpływa na to wiele czynników: lepsze wynagrodzenie, chęć dalszego rozwoju, konflikty w starym miejscu pracy, poczucie znudzenia obecnym zajęciem, czy w końcu: zwolnienia. Eksperci Praca.pl  zauważyli, że w pewnych dziedzinach wymiana ludzi jest nieunikniona, ponieważ praca jest tam nieciekawa i mało rozwojowa. Istnieją więc sfery działalności, w których następuje rotacja kadr:  sprzedawca, kasjer w markecie, śmieciarz. - Nie możemy mówić o zawodzie, w którym częste zmiany pracy są konieczne. Wynika to przede wszystkim z podejścia samego pracownika, czy ma on zaplanowaną ścieżkę swojej kariery, czy „skacze z kwiatka na kwiatek” – dodaje Sadowska-Trzcińska.


Zmiana pracy często bywa także wielkim stresem, gdyż niesie za sobą wiele niewiadomych. Obawiamy się, czy podołamy nowym obowiązkom, nie mamy wiedzy na temat atmosfery pracy w nowym miejscu, zastanawiamy się czy nowy pracodawca zapewni nam stabilne warunki zatrudnienia.


– Zmiana nie jest niczym stresującym dla ludzi z doświadczeniem w branżach, które przeżywają rozkwit, czy specjalizacjach, które są niezbędne dla funkcjonowania firmy. Z reguły na brak pracy nie narzekają finansiści, farmaceuci, informatycy, czy dobrzy sprzedawcy. Najłatwiej zmienić pracę osobie, która pragnie przejść do firmy z podobnej branży. Pracodawcy preferują takich właśnie kandydatów uważając ich za fachowców, którzy mogą wnieść do firmy świeże spojrzenie, nowe pomysły, a czasem przynieść wartościowe kontakty – mówi Michał Filipkiewicz, kierujący działem marketingu w Portalu Praca.pl.



„Skok” między pracodawcami

O zarządzaniu zmianą rozmawiamy z Łukaszem Gajewskim - agentem kariery z firmy Lookus, który na co dzień pomaga ludziom zmieniać pracę na lepszą



Jak istotne jest „zarządzanie zmianą” w sytuacji, kiedy planujemy zmienić pracę?


Zmiana pracy może stać się krokiem milowym w osiągnięciu szczytu kariery. Jeśli świadomie buduje się ścieżkę kariery, „zarządzanie zmianą” jest bardzo ważne. Co jednak najważniejsze: tą zmianą musi zarządzać pracownik, czyli nie może ona wynikać z przymusu, np.: być następstwem zwolnienia. Pracownik posiadający wyznaczoną ścieżkę kariery wie jaki: etat, pracodawca czy branża, umożliwiają mu osiągnięcie zaplanowanego celu. Istnieją dwie odmiany „zarządzania zmianą”: gdy sami decydujemy o zmianie i gdy to inni decydują za nas.


Z sondażu Portalu Praca.pl wynika, że prawie połowa Polaków boi się zmienić pracę. Czy takiej osobie może pomóc agent kariery?


Praca agenta jest jak praca trenera ze skoczkiem narciarskim. Agent pracuje nie tylko nad techniką, ale również nad postawą i wiarą kandydata we własne siły. Podobnie było z Adamem Małyszem. Zna doskonale zadania do wykonania i staje niejednokrotnie na podium, a mimo to cały czas potrzebne są mu wskazówki trenera. Sztuką jest nie tylko zarządzać zmianą pracy na poziomie technicznym, ale dostrzegać możliwości i okoliczności zbliżające nas do osiągnięcia sukcesu.


A sukces to m.in. takie zarządzanie zmianą, aby zbliżała ona nas do satysfakcji i robienia tego, co kochamy…


By lepiej zrozumieć na czym polega praca agenta kariery posłużę się przypadkiem zaczerpniętym z mojej książki: „Pracuj z pasją! Znajdź posadę, która da Ci satysfakcję, radość i pieniądze” wydaną przez Grupę Helion. Jedna z moich klientek od czterech lat pracowała jako przedstawiciel handlowy. Sprzedawała artykuły biurowe dla firm. Pragnęła zmiany. Usiedliśmy i zaczęliśmy wspólnie precyzować problemy i szukaliśmy odpowiedzi na następujące pytania: Co lubi robić? W czym jest dobra? Za co chwalą ją inni? Co potrafi robić? Co sprawia jej radość? itd. Z odpowiedzi wynikało, że świetnie gotuje i ma pomysły na przygotowywanie różnych dań. Uwielbia gotować i cieszy się, gdy innym jej dania smakują. Doszła do wniosku, że chciałaby prowadzić restaurację. Moja propozycja była następująca: po pierwsze była przez cztery lata przedstawicielem handlowym. Zaproponowałem jej, abyśmy wykorzystali te doświadczenia. Wyselekcjonowaliśmy pracodawców, którzy szukali przedstawicieli handlowych i byli związani z gastronomią. Odwiedziła różne restauracje, poznała ich problemy i ich lokalizacje. Miała możliwość poznać ludzi, z którymi łatwo nawiązała kontakt, łączyła ich bowiem ta sama pasja – serwowanie posiłków, degustacje. Szybko zatrudniono ją jako przedstawiciela w firmie zaopatrującej restauracje w półprodukty. Po siedmiu miesiącach miała świetne wyniki, lojalnych klientów i propozycje nowego etatu w jednej z restauracji jako szef do spraw zaopatrzenia. Jednym słowem zmierza w wyznaczonym przez siebie kierunku i jest szczęśliwa.


Dlaczego decydujemy się na zmianę pracy?

Podejmujemy decyzję o zmianie pracy głównie z dwóch przyczyn. Po pierwsze: praca, czy stanowisko jakie piastujemy już nam nie odpowiada. Taka zmiana nie jest konstruktywna. Po drugie, zmieniamy pracę świadomie, w celu osiągnięcia kolejnego przystanku, w efekcie zwiększamy własne możliwości, przybliżając się do wyznaczonego celu. Takich zmian dokonują osoby, które mają jasno wytyczony dla siebie cel zawodowy. Zdecydowanie lepiej ze zmianą radzą sobie osoby zdystansowane emocjonalnie do takiej sytuacji.

Przeczytaj także: