Kandydaci zainteresowani głównie pracą biurową

2018-07-12

 

Pracodawcy dwoją się i troją, żeby pozyskać pracowników.., ale nie w każdym obszarze zawodowym. Jakich pracowników znajdą bez większych kłopotów?
Analiza aktywności użytkowników w drugim kwartale br. na portalu Praca.pl pokazuje, że przebierać w nadesłanych CV mogli rekrutujący do pracy biurowej, w obszarze administracji i na stanowiska asystenckie. Na tego typu ogłoszenia nadsyłanych było średnio ponad 50 aplikacji na jedno miejsce.
Ogłoszenia o pracę na stanowisku pracownika biurowego były najczęściej oglądanymi na portalu Praca.pl. Jedno ogłoszenie użytkownicy wyświetlili średnio ponad 470 razy. Podobną popularnością cieszyły się oferty pracy na asystenta/asystentkę, recepcjonistę/recepcjonistkę, kierowcę i sprzedawcę. Dla porównania w drugim kwartale 2017 roku prym w popularności wiodły stanowiska z obszaru administracji – zarówno specjalisty, jak i asystenta.

Jakich pracowników pracodawcy poszukiwali najczęściej?

 

Na pierwszym miejscu wśród najczęściej poszukiwanych na Praca.pl pracowników, podobnie jak w pierwszym kwartale tego roku, znalazł się doradca klienta w bankowości. Zestawienie potwierdza utrzymujące się trudności rekrutacyjne w obszarach: sprzedaż i obsługa klienta i produkcja. Okres wakacyjny z pewnością spowoduje, że w zestawieniu najczęściej poszukiwanych na rynku pracy pojawią się stanowiska z obszaru pracy fizycznej. 

 

Warto zwrócić uwagę, że specjalista ds. administracyjnych pojawił się zarówno w zestawieniu stanowisk cieszących się największym zainteresowaniem wśród pracowników, jak i najczęściej poszukiwanych przez pracodawców. To daje rekruterom i kandydatom możliwości działania na wspólnej przestrzeni rekrutacyjnej.

 

Gdzie szukać pracy?

 

Analiza ofert pracy zamieszczonych na Praca.pl w drugim kwartale 2018 roku wskazuje, że aż 39% wszystkich ofert dotyczyło pracy w największych miastach w Polsce. 
Najłatwiej pracę znaleźć w Warszawie, na drugim miejscu jest Kraków. Na podium jest jeszcze miejsce dla Wrocławia.

 

 

Poza zestawieniem 5 miast z największą liczbą ogłoszeń, ale również wartych rozważenia, jeśli szukamy pracy, znalazły się Łódź (3% wszystkich ofert) i Szczecin (2%).

Kandydaci mający trudność w znalezieniu pracy w mniejszych miejscowościach mogą rozszerzyć obszar poszukiwań również na większe miasta, zwiększając tym samym szansę na zatrudnienie.
Firmy z dużych miast, borykające się z problemami kadrowymi, coraz chętniej oferują kandydatom pakiety relokacyjne, otwierając się tym samym na zatrudnienie pracowników z innych miast.

 

Sytuacja w województwach

 

 

 

Read also: