Najnowsze oferty pracy

  • Specjalista ds. rozliczeń

    Praca.pl Sp. z o.o.   Świebodzin    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    6 dni
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przelewami bankowymi; Nadzór nad wierzytelnościami, komunikacja w sprawie płatności; Kontakt z zespołem sprzedażowym dotyczący należności klientów; Obsługa dokumentacji księgowej; Współpraca z różnymi działami firmy; Dbanie o osiąganie KPI;...
Zobacz więcej ofert pracy

Internal Audit Manager

Grafton Recruitment Sp. z o.o.
Kraków
praca stacjonarna
1513 dni temu
Grafton Recruitment, firma założona w 1982 roku w Irlandii, to wiodąca agencja rekrutacyjna z ponad 30 letnim doświadczeniem. Grafton Recruitment jest jedną z największych niezależnych firm rekrutacyjnych w Europie, wyspecjalizowaną w rekrutacji profesjonalistów średniego i wyższego szczebla we wszystkich sektorach. Gwarancją wysokiej jakości naszych usług jest posiadany certyfikat ISO 9001.

Agencja zatrudnienia (nr licencji 812)
Job location: Kraków
Nr ref.: 6-7-56877

For our client which is newly created SSC in Cracow we are currently looking for candidates to fill a position of Internal Audit Manager. The role will be responsible for planning and executing of internal audit projects across European and Asia departments and reporting to corporate Headquarter.

It is a chance to take part in advanced processes in worldwide growing organization.

Your key responsibilities:
  • Planning, conducting, coordinating operational audits and ad-hoc checks of all business processes of company entities from all geographical regions.
  • Monitoring and mitigating risks, evaluating compliance with policies and procedures, provide assurance that Company assets are properly safeguarded and areas for improvement are identified.
  • Assist in developing audit tools, methodologies and templates. Process ownership and responsibility for defining the scope.
  • Reporting the results of audits to local and executive management. Collect observations and prepare recommendations for changes.
  • Support local finance organization within areas such as optimization of processes, development of tools, templates, designing procedures and applying frameworks and compliance.
  • Maintain the Continuous improvement approach of our Internal Audit standards.
Requirements:
  • 2-4 years of experience in audit (preferably within a Big4) or internal audit with an - International company
  • University degree in Accounting or Finance
  • Professional certifications (CIA, CPA, CFE) – nice to have
  • Analytical thinking skills
  • Very good communication skills
  • Ability to work independently
  • Fluent English
  • Experience with ERP systems
  • Willingness to travel internationally (up to 60%)
Benefits:
  • Possibility to be a part of newly created SSC center
  • Corporate benefits such as Multisport card, Private Medical Care,
  • Fruits in the office
  • Flexible working hours from 7-10
Uprzejmie informujemy, że skontaktujemy się tylko z wybranymi kandydatami. Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie aplikacji za pomocą przycisku pod ogłoszeniem: "APLIKUJ TERAZ".