Praca.pl Poradniki Budownictwo
Budowlaniec i inżynier – zawody deficytowe

Budowlaniec i inżynier – zawody deficytowe

 
Budowlaniec i inżynier – zawody deficytowe

Inżynier budownictwa – popularny kierunek studiów

 

Osób z wykształceniem budowlanym inżynierskim brakuje w Polsce od lat. Z jednej strony jest to efekt mniejszego zainteresowania tym kierunkiem studiów w poprzedniej dekadzie, z drugiej – sporą emigracją fachowców.

 

Od 2007 roku systematycznie rośnie zainteresowanie absolwentów liceów studiowaniem budownictwa, a w latach 2011/2012 był to kierunek studiów, o który ubiegało się najwięcej kandydatów. Niektóre uczelnie (np. AGH) wprowadziły budownictwo również jako kierunek zamawiany. Mimo dużego zapotrzebowania na pracowników część inżynierów budownictwa boryka się z problemem znalezienia pracy. Powód? Brak praktycznego doświadczenia, znajomości języków obcych (koniecznej przy zagranicznych inwestycjach) i wybór nieodpowiednich specjalizacji.

 

Kogo brakuje na rynku pracy?


W obszarze robotników wykwalifikowanych najwięcej ofert kierowanych jest do: specjalistów wodno-kanalizacyjnych, monterów instalacji sanitarnych, hydraulików, elektryków, malarzy, operatorów maszyn (koparki, spycharki), monterów konstrukcji stalowych. Osoby z doświadczeniem w branży budowlanej, które chcą zmienić ścieżkę kariery, mogą też liczyć na oferty z firm zajmujących się sprzedażą materiałów i urządzeń budowlanych – poszukują one osób mających praktyczne doświadczenie w branży, by móc efektywniej obsługiwać klientów.

Do osób z wykształceniem wyższym inżynierskim kierowane są oferty kierownika robót branżowych i wykończeniowych, kierowników budowy, planistów, projektantów, kierowników robót elektrycznych. W budżetówce poszukiwani są również inspektorzy nadzoru budowlanego z uprawnieniami budowlanymi.


Niedobór talentów za granicą

 

Nie tylko Polska boryka się z problemem braku fachowców w obszarze budownictwa. Z raportu ManpowerGroup Niedobór talentów 2014 wynika, że wykwalifikowany pracownik fizyczny to najbardziej poszukiwany pracownik na świecie! Na drugim miejscu znalazł się inżynier (choć, co prawda, niekoniecznie budownictwa). Anna Paulina Pustkowska, rekruter z Clockwork Bemanning AS, wyjaśnia: „Rynek budowlany w Norwegii od wielu już lat rozwija się w zawrotnym tempie, a co za tym idzie, zapotrzebowanie na pracowników i specjalistów z Polski jest nieustannie duże.

 

Jest to spowodowane tym, iż młodzi Norwegowie uważają, że ta praca nie daje prestiżu i oznacza niski status społeczny. Nie bardzo zatem garną się do prac fizycznych. Norweskie Centralne Biuro Statystyczne prognozuje, że do 2035 roku ma w Norwegii brakować aż 90 000 fachowców! – głównie w obszarze prac fizycznych (pracownicy wykwalifikowani i niewykwalifikowani), a zatem szansa, żeby zacząć pracę w Norwegii, jest ogromna”.


Jacy specjaliści są głównie poszukiwani za granicami kraju?

 

Z analiz ogłoszeń rekrutacyjnych serwisu Praca.pl wynika, że w Niemczech poszukiwani są hydraulicy, dekarze, elektrycy i tapeciarze. W Szwajcarii szansę na pracę mają posadzkarze i monterzy instalacji sanitarnych. We Francji malarze, w Danii murarze i hydraulicy, w Belgii tynkarze. Dużym rynkiem pracy dla polskich fachowców jest Norwegia – „Firma Clockwork Bemanning koncentruje się na rekrutowaniu specjalistów takich jak cieśle konstrukcyjni, cieśle szalunkowi – zbrojarze, monterzy wentylacji, blacharze, dekarze i elektrycy, monterzy. Jeśli chodzi o te zawody, to cały czas szukamy nowych pracowników, którzy mogą zasilić i wspomóc naszych klientów” – wylicza Anna Paulina Pustkowska.


Idealny pracownik mający szanse na rozwój i dobre zarobki za granicą?

 

Clockwork Bemanning AS zdradza, kto ma najlepsze perspektywy: „Jesteśmy zainteresowani specjalistami, którzy oprócz doświadczenia znają dobrze język angielski lub norweski i mają doświadczenie z zagranicy. Chętnie zatrudniamy u nas pracowników młodych, z wyższym wykształceniem inżynierskim, kilkuletnim doświadczeniem, którym możemy pomóc w rozpoczęciu kariery w Norwegii. Nasi klienci to duże i średnie firmy budowlane istniejące na rynku norweskim od lat. Często kiedy pracownik sprawdza się jako specjalista, może liczyć na bezpośrednią ofertę pracy u norweskiego pracodawcy” – wyjaśnia Anna Paulina Pustkowska.

Więcej artykułów "Budownictwo"
Praca Przedsiębiorstwo Budowlane ARKOP Sp. z o.o. Spółka Komandytowa

Polecane oferty

  • Kosztorysant budowlany

    Przedsiębiorstwo Budowlane ARKOP Sp. z o.o. Spółka Komandytowa   Wrocław    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiadać będzie za sporządzanie kosztorysów i przygotowanie ofert
  • Kierownik Budowy

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 dni
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiedzialna będzie za zarządzanie i kierowanie budową w oparciu o dokumentacje techniczna, pozwolenie na budowę i aktualnie obowiązujące przepisy prawa oraz za rzetelne wypełnianie obowiązków przewidzianych dla kierownika budowy w prawie budowlanym.

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.