Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Administracja publiczna / Służba cywilna
Funkcjonariusz Służby Ochrony Więziennictwa

Lista stanowisk - Funkcjonariusz Służby Ochrony Więziennictwa

Funkcjonariusz Służby Ochrony Więziennictwa

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Funkcjonariusz służby ochrony więziennictwa, nazywany w uproszczeniu strażnikiem więziennym jest zobowiązany do sprawowania ciągłego nadzoru nad osobami osadzonymi w danej placówce. Funkcjonariusz ma prawo do natychmiastowego reagowania w przypadkach pogwałcenia regulaminu, przejawów agresji i przemocy ze strony osób pozbawionych wolności. W każdej z tego rodzaju sytuacji, strażnik więzienny ma także obowiązek powiadomienia o zajściu swoich przełożonych, a także złożenia raportu na ich ręce, ze szczegółowym opisem zdarzenia. Funkcjonariusz służby ochrony więziennictwa ma także zapewniać bezpieczeństwo osobom osadzonym w więzieniu, a także wszystkim osobom przebywającym na jego terenie. Wszystkie działania strażnika są określone w wewnętrznym regulaminie, którego bezwzględne przestrzeganie jest weryfikowane przez przełożonych. W obszarze uprawnień strażnika leży również możliwość sprawdzania celi i rzeczy osobistych osadzonych na terenie zakładu w poszukiwaniu niebezpiecznych narzędzi lub innych zabronionych przedmiotów.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze strażnika więziennego stawia się szereg wymogów formalnych, których wypełnienie jest konieczne do objęcia posady. Pierwszym z nich jest konieczność posiadania co najmniej średniego wykształcenia; zawód wyuczony nie ma w tym przypadku większego znaczenia. Drugim warunkiem jest obowiązek odbycia 3-miesięcznego kursu na funkcjonariusza służby ochrony więziennictwa; skierowanie wystawia zakład penitencjarny, w którym dana osoba poszukuje zatrudnienia, a jego ukończenie jest przypieczętowane zdanym egzaminem. Do pozostałych wymogów oficjalnych należy kwestia niekaralności kandydata, oraz przejście testów psychologicznych. Do pracy w tym charakterze przyjmowane są osoby poniżej 35. roku życia, odznaczające się dużą tężyzną fizyczną i dużą odpornością na stres. Rozpoczęcie pracy jest poprzedzone szkoleniem z zakresu wewnętrznych norm i procedur, obowiązujących na terenie zakładu.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy strażnika jest oczywiście obszar więzienia, w którym został zatrudniony. Praca strażnika więziennego wiąże się z dużym ryzykiem zawodowym i obecnością stresogennych sytuacji.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia na tym stanowisku gwarantują zakłady penitencjarne na terenie całego kraju.


ZAROBKI

Zarobki strażnika więziennego to podstawowe 1553 złote, dodatek więzienny w wysokości 100 – 150 złotych, oraz ewentualne podwyżki z tytułu awansów. Istotnym atutem pracy w charakterze strażnika więziennego jest prawo do wcześniejszej emerytury.

Praca Funkcjonariusz Służby Ochrony Więziennictwa
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.