Lista stanowisk - Statystyk/Ekonomista

Polecane oferty - Finanse / Bankowość

  • Inspektor w Dziale Koordynacji

    Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    2 dni
    Będziesz odpowiadać za: realizację zadań wynikających z harmonogramów sporządzania planu gospodarczego w zakresie przypisanym do Zakładu, sporządzanie sprawozdań dotyczących kosztów Zakładu, prowadzenie ewidencji środków trwałych użytkowanych w Zakładzie, ewidencję i rozliczanie...
  • Księgowa / Księgowy

    VISAGE-GROUP Sp z o.o.   Wysogotowo, k. Poznania    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Twój zakres obowiązków bieżące wystawianie oraz księgowanie faktur sprzedażowych, dekretowanie i księgowanie dokumentów w systemie SAP Business One, współpraca z audytorami, prowadzenie ewidencji wyposażenia, środków trwałych, rozliczenie zaliczek pracowników wraz z prowadzeniem...

Statystyk/Ekonomista

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Statystyk zajmuje się  analizowaniem i opracowaniem danych, zwłaszcza ekonomicznych i społecznych. Planuje, organizuje oraz koordynuje przebieg zbierania statystycznych informacji,  analizuje uzyskane wyniki, a następnie prezentuje je w formie zestawień i raportów. Pracuje także nad stworzeniem nowych modeli oraz technik prowadzenia badań i zbierania danych.

Wyznacza także metody kontroli jakości zebranych danych oraz sporządzanych raportów, przygotowuje automatyczne narzędzia/mechanizmy do raportowania. Pracuje m.in. z bazami danych SQL i zajmuje się także ich eksploracją, czyli wyciąganiem wniosków na podstawie zdobytych informacji np. segmentacją danych czy prognozowaniem.

WYMAGANIA

Podjęcie pracy w tym zawodzenie wymaga posiadania wyższego wykształcenia z zakresu ekonomii, matematyki czy ekonometrii. Konieczna jest dobra znajomość programów komputerowych np. MS Office (szczególnie Excel, Access), umiejętności obsługi SQL oraz narzędzi służących analizie danych statystycznych (SAS czy R). Należy także znać przynajmniej jeden język obcy na dobrym poziomie – najczęściej pracodawcy wymagają znajomości angielskiego. Dodatkowym atutem będzie umiejętność programowania w dowolnym języku, choćby na poziomie podstawowym.

U kandydatów liczą się także takie cechy, jak: analityczny umysł, zaangażowanie w pracę, otwartość i komunikatywność oraz chęć rozwoju zawodowego w obszarze analizy i baz danych. Musi posiadać zdolności myślenia logicznego i twórczego oraz umiejętności koncentracji uwagi. Ważna jest też spostrzegawczość oraz skrupulatność.

WARUNKI PRACY

Statystyk wykonuje swoje obowiązki na miejscu w biurze firmy. Jego podstawowym narzędziem pracy jest komputer i nowoczesne programy służące do zbierania i analizy danych statystycznych. Ma kontakt z innymi pracownikami firmy. Może zarządzać podległym mu zespołem, a przełożonym cykliczne przedstawia efekty swojej pracy, najnowsze zestawienia statystyczne i związane z nimi prognozy na przyszłość. W firmach outsourcingowych, świadczących usługi z zakresu analizy danych dla zewnętrznych klientów niezbędny jest także stały kontakt z nimi i wsparcie merytoryczne w zakresie interpretacji wyników prowadzonych badań.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Statystycy/Specjaliści ds. analizy danych mogą znaleźć prace w sektorze szeroko pojętej analityki biznesowej tj. w bankach, firmach ubezpieczeniowych, inwestycyjnych i konsultingowych, a także w ośrodkach badania opinii społecznych, centrach badawczych, a także administracji publicznej np. GUS. Innym rozwiązaniem jest rozpoczęcie studiów doktoranckich i kariery naukowej na uczelni.

ZAROBKI
Zarobki statystyka są bardzo różne – zależne od branży. Inaczej zarabia się w bankach, administracji publicznej czy ośrodkach badawczych. Średnia pensja to ok. 5 tys. zł brutto, ale dla najlepszych specjalistów może ona przekraczać nawet 7 tys. brutto. Mogą liczyć też na dodatkowe benefity np. zajęcia sportowe, dofinansowanie nauki czy prywatną opiekę medyczną.

Praca Statystyk/Ekonomista
Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Finanse / Bankowość

  • Specjalista ds. roszczeń robót budowlanych

    Mosty Łódź S.A.   Łódź    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: prowadzenie korespondencji kontraktowej z zamawiającym i podwykonawcami, w tym ewentualnie w oparciu o warunki FIDIC, współpraca z kierownictwem budowy w zakresie formułowania roszczeń, udział w spotkaniach z zamawiającym, nadzorem inwestorskim i podwykonawcami.
  • Ekonomista Kontraktu

    ALTOR Sp. z o. o.   Łódź    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 dni
    Współpraca przy bieżącej koordynacji i administracji projektem w zakresie rzeczowo-finansowym, kontrola dokumentów pod kątem formalnym, merytorycznym i rachunkowym oraz poprawności i zgodności z umowami, Weryfikacja realizacji umów i zleceń pod względem finansowym, Zarządzanie...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.