Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Informatyka / Programowanie
Specjalista Analityk Systemu Komputerowego

Lista stanowisk - Specjalista Analityk Systemu Komputerowego

Polecane oferty - Informatyka / Programowanie

  • Ekspert ds. Transformacji i Innowacji Cyfrowej

    Medicover sp. z o.o.   Warszawa, Aleje Jerozolimskie 96    praca hybrydowa
    ekspert  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 dni
    Forma zatrudnienia: Umowa o pracę; Tryb pracy: hybrydowa (50/50) Opis stanowiska: Przygotowywanie analiz potencjału oraz możliwości wykorzystania innowacyjnych rozwiązań wspierających działanie biznesu w branży healthcare; Wsparcie w realizacji inicjatyw transformacji i innowacji cyfrowej...
  • Analityk Biznesowo-Systemowy

    Asseco Data Systems S.A.   Warszawa, ul. Adama Branickiego 13    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    3 dni
    Zadania: praca w projektach zarządzanych zwinnie, analiza potrzeb klienta, analiza wymagań i przekładanie ich na koncepcję rozwiązania, zarządzanie wartością biznesową wytwarzanych rozwiązań, współpraca i konsultacje rozwiązań technicznych z zespołem programistycznym, projekt...

Specjalista Analityk Systemu Komputerowego

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Specjalista analityk systemu komputerowego to osoba odpowiedzialna za analizę i dostosowanie procesów, które docelowo mają podlegać informatyzacji w firmie lub instytucji. Analityk przygotowuje szczegółowy plan wdrożenia systemu informatycznego w oparciu o wytyczne, dostarczone przez klienta, opracowuje we współpracy z programistami oprogramowanie, mające spełnić określone zadania, a następnie prowadzi szereg testów, by sprawdzić, czy stworzony system spełnia oczekiwania klienta. Analityk systemu komputerowego nadzoruje instalację oprogramowania, a także prowadzi szkolenia z zakresu jego obsługi dla pracowników firmy. Kiedy system komputerowy zostanie już wdrożony, analityk kontroluje jego działanie, wykrywając ewentualne nieprawidłowości i prowadzi prace konserwacyjne.


WYMAGANIA

Osoba aplikująca na to stanowisko musi legitymować się dyplomem ukończenia wyższej uczelni technicznej – preferowane kierunki to informatyka i pochodne. Doświadczenie nie zawsze jest wymagane, pracodawcy chętnie decydują się na osoby, które świeżo ukończyły edukację, a nawet takie, które wciąż studiują – w ramach praktyk lub staży, a następnie stałego zatrudnienia. Analityk systemu komputerowego musi być osobą posiadającą szczególne zdolności numeryczne i analityczne, zaangażowaną w wypełnianiu powierzonych obowiązków. Pracodawcy preferują osoby posiadające inicjatywę i kreatywność, zdolne do zaspokojenia niestandardowych potrzeb klientów, w zakresie obsługi informatycznej firm i instytucji. Oczywiście od analityka oczekuje się znajomości języków programowania i innych zagadnień, potrzebnych do budowy systemu komputerowego.


WARUNKI PRACY

Praca analityka jest pracą wykonywaną za pośrednictwem komputera, przeważnie w przestrzeni biurowej firmy. Ponadto analityk kontaktuje się z klientem w celu omówienia szczegółów zlecenia, oraz ewentualnych poprawek w gotowym projekcie. Osoba zatrudniona na tym stanowisku ściśle współpracuje z programistami i innymi osobami, zatrudnionymi w firmie.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia stwarzają firmy informatyczne, zajmujące się kompleksową obsługą firm i instytucji.


ZAROBKI

Średnie zarobki na tym stanowisku kształtują się w granicach 5000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Specjalista Analityk Systemu Komputerowego
Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Informatyka / Programowanie

  • Analityk systemowy it

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    6 dni
    Na co dzień w naszym zespole:analizujesz i modelujesz procesy ETL;współpracujesz z innymi jednostkami Banku w celu opracowania specyfikacji wymagań dla nowych źródeł danych;projektujesz model logiczny danych w obszarze operacyjnej hurtowni danych;tworzysz macierz STM (Source-Target-Matrix) na...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.