Lista stanowisk - Infobroker

Infobroker

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

W czasach najnowszych, czasach przewagi branży usługowej nad produkcyjną i ogromnego znaczenia mediów, najważniejszym dobrem, na które popyt stale rośnie, jest informacja. Infobroker to osoba, która zajmuje się profesjonalnym pozyskiwaniem informacji na zlecenie osób prywatnych, firm, instytucji i organizacji, w oparciu o ściśle wyznaczone kryteria. Infobroker pozyskuje je w oparciu o kontakty, źródła pisane i niepisane znane przeważnie tylko sobie i przekazuje je w formie zwięzłego raportu na ręce zleceniodawcy. Profesjonalizm infobrokera przejawia się w ponoszeniu przez niego pełnej odpowiedzialności za rzetelność i prawdziwość przekazywanych odbiorcy danych, oraz za możliwe wyczerpanie tematu we wszystkich jego aspektach. Infobroker to zawód przyszłości, wciąż mało znany i popularny, jednak z roku na rok pozyskujący coraz większe znaczenie we współczesnym świecie.


WYMAGANIA

Choć oficjalne, formalne wymogi, stawiane przed infobrokerami przez potencjalnych zleceniodawców praktycznie nie istnieją, w rzeczywistości fakt ten nie umniejsza zawodowej konkurencji i konieczności posiadania licznych kwalifikacji. Przede wszystkim renomę infobrokera, a więc i ilość potencjalnych zleceń buduje jego dotychczasowa skuteczność, posiadane referencje od poprzednich odbiorców. Inforbroker musi posiadać liczne kontakty i źródła informacji, za których rzetelność ponosi odpowiedzialność, musi odznaczać się szczególną dociekliwością, komunikatywnością i zaangażowaniem w wykonywaniu powierzonych obowiązków. Osoba wykonująca obowiązki infobrokera to osoba wszechstronnie wykształcona, legitymująca się przeważnie wyższym wykształceniem i posiadająca wiedzę z pogranicza wielu dziedzin.


WARUNKI PRACY

Trudno sklasyfikować miejsce pracy infobrokera, gdyż może nim być niemal każde miejsce na Ziemi, w którym znajduje on informacje atrakcyjne z punktu widzenia zleceniodawcy. Da się jednak określić narzędzia pracy infobrokera – są nimi gruby notes, wypchany po brzegi adresami i telefonami osób, mogących udzielić mu interesujących informacji i wskazówek, a także internet z aktywnym połączeniem internetowym. Telefon i samochód z pewnością ułatwią pracę w terenie.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Infobroker pracuje przeważnie w oparciu o odrębne zlecenia, w charakterze freelancera, lub jako stały pracownik dużej firmy lub organizacji, której działalność wymusza ciągłe pozyskiwanie informacji.


ZAROBKI

Zarobki infobrokera są ogromną zagadką. W zależności od ilości i rangi zleceń osoba zatrudniona w tym charakterze może zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, podczas, gdy w przypadku przeciwnej skrajności przez cały miesiąc nie uda się zarobić nawet złotówki.

Praca Infobroker
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.