Lista stanowisk - Lekarz Alergolog

Lekarz Alergolog

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Lekarz alergolog zajmuje się chorobami alergicznymi, które są następstwem uczulenia. Alergią nazywamy bezwarunkową reakcję organizmu człowieka na określony czynnik środowiskowy – nazywany alergenem. Reakcja ta może mieć niekorzystny wpływ na stan zdrowia człowieka, dlatego też alergolog zajmuje się poszukiwaniem alergenu, wywołującego reakcje alergiczne u danego pacjenta, a następnie opracowuje metody przeciwdziałania reakcjom organizmu nim wywołanym. 

 

JAK ROZPOCZĄĆ PRACĘ JAKO ALERGOLOG?

Specjalista alergologii – jako lekarz – musi zdobyć wyższe wykształcenie medyczne i uzyskać prawo wykonywania zawodu. Specjalizacja w systemie modułowym trwa 5 lat i obejmuje 3-letni moduł w zakresie chorób wewnętrznych oraz 2-letnią specjalistyczną część z alergologii.

Praca jako lekarz wymaga nie tylko wiedzy merytorycznej, niezbędnej do leczenia i udzielania porad medycznych, ale też określonych cech osobowości. Należą do nich m.in. empatia, odpowiedzialność, komunikatywność oraz skrupulatność.

 

ALERGOLOG – CZYM SIĘ ZAJMUJE?

W Klasyfikacji Zawodów i Specjalności lekarz – specjalista alergologii ma przypisany kod: 221201. Zgodnie z syntezą z tej klasyfikacji lekarz alergolog: rozpoznaje, różnicuje i leczy choroby alergiczne, będące następstwem uczulenia na czynniki zewnętrzne, z wykorzystaniem prób (testów) skórnych i śluzówkowych, badań czynnościowych układu oddechowego, diet eliminacyjnych, prób immunologicznych i innych metod diagnostycznych oraz podejmuje działania na rzecz promocji zdrowia i zapobiegania chorobom alergicznym.

 

PRZECIĘTNE WYNAGRODZENIE ALERGOLOG

Zarobki lekarzy w Polsce są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od stażu pracy. Początkowo pensje są dość niskie w porównaniu z ogromem wysiłku, jaki należy włożyć w uzyskanie prawa do wykonywania zawodu. Rezydenci w ciągu 2 pierwszych lat zarabiają 5752,00 zł brutto, a następnie 5862,00 zł. Później płace rosną. Są jednak zależne także od miejsca pracy, regionu i liczby godzin, które przepracuje alergolog.

 

ROZWÓJ ZAWODOWY LEKARZA ALERGOLOGA

W specyfikę zawodu lekarza wpisuje się ciągły rozwój. Kształcenie ustawiczne jest potrzebne, aby zapewnić pacjentom najlepszą opiekę. Wraz z latami praktyki lekarz alergolog może otworzyć własny gabinet, objąć kierownicze stanowisko na oddziale bądź w przychodni. Warto też wspomnieć o naukowej ścieżce zawodowej i możliwości wykładania na uczelni wyższej.

 

GDZIE I JAK SZUKAĆ PRACY JAKO ALERGOLOG?

Na rynku pracy w Polsce obserwujemy deficyt kandydatów do pracy w zawodach medycznych – jako lekarze, pielęgniarki i położne czy ratownicy medyczni. Lekarz alergolog może szukać pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej bądź w placówkach prywatnych. Wielu alergologów decyduje się na prowadzenie własnej praktyki.

W ogłoszeniach o pracę pojawia się wymóg posiadania prawa wykonywania zawodu lekarza, tytułu lekarza specjalisty bądź bycia lekarzem w trakcie specjalizacji, po 2. roku. Ofert najłatwiej szukać w internecie – na portalu rekrutacyjnym. Można również wysyłać podania o pracę, kiedy dana placówka nie prowadzi rekrutacji.

Praca Lekarz Alergolog
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.