Lista stanowisk - Dróżnik Przejazdowy

Dróżnik Przejazdowy

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Dróżnik przejazdowy jest osobą obsługującą wyznaczony przejazd kolejowy, sterującą pracą szlabanu, zamykającego i otwierającego ruch drogowy. Do pozostałych obowiązków osoby obsadzonej na tym stanowisku należy także bieżące monitorowanie stanu technicznego szlabanu, torów i zwrotnic, umieszczonych w obrębie jego terenu, przeprowadzanie ewentualnych napraw i prostych prac konserwacyjnych urządzeń mechanicznych. Dróżnik przejazdowy z racji ograniczonego zasięgu i pola widzenia nie obsługuje rogatek samodzielnie – otrzymuje sygnały od dyżurnego ruchu, jednocześnie odnotowując godzinę podniesienia i opuszczenia szlabanu w dzienniku ruchu. W razie ewentualnych usterek lub innych zagrożeń dla ruchu drogowego dróżnik przejazdowy jest zobowiązany do odpowiedniego oznakowania przejazdu, celem ostrzeżenia kierowców o ewentualnym niebezpieczeństwie.


WYMAGANIA

Osoba obsadzona na stanowisku dróżnika przejazdowego powinna legitymować się wykształceniem średnim technicznym, pozyskanym w szkole zawodowej lub technikum. Osoba zatrudniona w tym charakterze otrzymuje podstawowe szkolenie z zakresu obsługi urządzeń i narzędzi, wykorzystywanych w obrębie danego przejazdu kolejowego. Cechy personalne takie jak odpowiedzialność, zdolność wykonywania monotonnych czynności przez długi okres czasu, czy umiejętność samoorganizacji stanowiska pracy będą mile widziane. Wymagane będzie także zaświadczenie o odbyciu szkolenia BHP i pierwszej pomocy przedmedycznej.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy dróżnika przejazdowego jest budka przyległa do przejazdu kolejowego, oraz teren wokół niego. Praca ta wiąże się z wykonywaniem powtarzalnych, monotonnych czynności przez długi okres czasu, oraz dużą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo osób przejeżdżających i przekraczających dany przejazd kolejowy.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Jedynym możliwym pracodawcą są w tym przypadku Polskie Koleje Państwowe.


ZAROBKI

Zarobki dróżnika przejazdowego kształtują się na średnim poziomie 1500 złotych brutto miesięcznie. Dodatkowo osoba zatrudniona na tym stanowisku, jako pracownik kolei państwowych otrzymuje uprawnienia do darmowych przejazdów kolejowych.

Praca Dróżnik Przejazdowy
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.