Praca.pl Poradniki Produkcja
Czy trzeba być inżynierem, aby zrobić karierę? O innych możliwościach w firmach produkcyjnych

Czy trzeba być inżynierem, aby zrobić karierę? O innych możliwościach w firmach produkcyjnych

 
Czy trzeba być inżynierem, aby zrobić karierę? O innych możliwościach  w firmach produkcyjnych

Umiejętności techniczne – tak, inżynier – nie zawsze


Niezależnie od tego, czy mówimy o produkcji spożywczej, budowlanej czy motoryzacyjnej, możemy zaobserwować duże zapotrzebowanie na pracowników technicznych średniego szczebla. Szczególnie poszukiwani są mechanicy, automatycy lub energetycy. Z uwagi jednak na małą liczbę szkół zawodowych, znalezienie specjalisty o tym profilu stanowi nie lada wyzwanie dla pracodawców. Młodzi technicy rozpoczynają pracę od stanowisk związanych z obsługą maszyn produkcyjnych i bliższego poznania procesu wytwarzania. Najlepsi technicy po uzupełnieniu wykształcenia i uzyskaniu tytułu inżyniera mogą się rozwijać dalej, np. w strukturach utrzymania ruchu.

W naszej firmie nie pracują tylko osoby z technicznym wykształceniem. Oprócz działów związanych ściśle z produkcją są także działy controllingu, księgowości, zakupów, kadr, logistyki (…).W działach produkcyjnych pracują też osoby bez tytułu inżyniera, ale taki tytuł na pewno daje większe możliwości rozwoju i ścieżka kariery jest klarowna. Dbamy o rozwój naszych pracowników, więc zachęcanie ich do nauki jest wpisane w naszą politykę. – podkreśla Maja Kazana z Faurecia Automotive Polska S.A.

Studenci współpracę z firmami produkcyjnymi mogą rozpocząć od udziału w programach stażowych. Są one okazją do nauki, ale także do zdobycia cennego na rynku doświadczenia.

Przykładamy dużą wagę do rozwijania naszych praktykantów i stażystów, gdyż część naszych pracowników rozpoczęła swoją przygodę z branżą motoryzacyjną jeszcze podczas studiów, a następnie została na całe lata – podkreśla Marta Kowalik z firmy Delphi Poland S.A.

Wiele firm ściśle współpracuje z uczelniami w Polsce, wychwytując w ten sposób branżowe „talenty”, czyli studentów, którzy po skończeniu studiów mogą szybciej i łatwiej rozpocząć staż, a w przyszłości pracę.

Istotne są zdobyte podczas studiów umiejętności, w oparciu o które proponujemy naszym pracownikom szereg szkoleń specjalistycznych, aby podnieść ich kwalifikacje i umiejętności – dodaje Kowalik.

Jednak oprócz techników i inżynierów większość pracowników produkcji stanowią operatorzy linii produkcyjnych oraz pracownicy wspierający, zatrudniani przez agencje pracy tymczasowej, jako uzupełnienie kadry.

Zdarzają się osoby, które zaczynają swoją karierę od szeregowych stanowisk na produkcji, a po czasie awansują na stanowiska liderów zmian czy ekspertów – wskazuje Monika Kołodziejczyk, Saint-Gobain Group.

Od takich osób oczekuje się doświadczenia, umiejętności technicznych oraz otwartości na zmienność – zarówno w zakresie pracy stanowiskowej, zadaniowej, jak i czasu pracy. Z reguły ścieżka kariery osoby o takim profilu wiąże się z podjęciem pracy w charakterze operatora Ci, którzy sprawdzą się na tym stanowisku, mogą awansować na lidera zespołu, następnie brygadzistę/mistrza produkcji. Tak ścieżka kariery wygląda w firmie Faurecia Automotive. Do dalszego awansu niezbędny jest tytuł inżyniera.

 

Kompetencje na wadze produkcji


Nieodzownymi kompetencjami w branży produkcyjnej są:
- chęć uczenia się,
- wysoka motywacja do pracy,
- umiejętność rozwiązywania problemów,
- zaangażowanie w wykonywane obowiązki.

Na pewno przydadzą się także takie kompetencje jak:
- szybkość podejmowania decyzji,
- umiejętność rozwiązywania problemów,
- umiejętność słuchania,
- ustalania priorytetów,
- koncentracja na wynik,
- skrupulatność,
- terminowość,
- umiejętność pracy w grupie,
- komunikatywność,
- umiejętność pracy w stresie i pod presją czasu.

Należy pamiętać, że kompetencje techniczne można nabyć i doskonalić nawet przez całe życie" – zwraca uwagę Maja Kazana. "Ważne są też umiejętności praktyczne, związane z pożądaną specjalnością, chęć ciągłego rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji, a także odpowiedzialność i samodzielność w działaniu – dodaje Aleksandra Roszczyńska z LOTTE Wedel Sp. z o.o.

Praca nad rozwojem swoich kompetencji zawodowych w dziedzinie produkcji potrafi zaowocować. Niejednokrotnie zdarza się, że firmy inwestują w dobrze rokujących pracowników, np. dofinansowując im studia czy naukę języków obcych. Tak jest w firmie Saint - Gobain.

 

Droga do celu – proces rekrutacyjny


Ogłoszenia o pracę w produkcji można znaleźć na stronach poszczególnych firm, portalach związanych z rynkiem pracy, uczelnianych biurach karier czy agencjach pracy. Warto też wysyłać zgłoszenia „spontanicznie”, kierując bezpośrednio CV do działu kadr. I co ważne – pytać znajomych. Sieć kontaktów odgrywa znaczącą rolę w efektywnym poruszaniu się po rynku pracy.

Przebieg i złożoność procesu rekrutacyjnego uzależnione są od wymagań i zadań na danym stanowisku. Rekrutacja zazwyczaj składa się z przynajmniej dwóch etapów.

Etap pierwszy związany jest z oceną dokumentów aplikacyjnych. Ważne, by były one wizytówką zachęcającą do spotkania z kandydatem. Część firm, takich jak Delphi Poland S.A., przeprowadza telefoniczny wywiad mający na celu wstępną weryfikację kompetencji kandydata.

Kolejnym etapem jest rozmowa z przedstawicielem działu HR oraz bezpośrednim przełożonym. Rozmowa ta ukierunkowana jest na sprawdzenie profilu osobowościowego, motywacji oraz doświadczeń związanych z zawodem. Często kandydaci proszeni są o wykonanie zadania czy testu badającego umiejętność analizy i wyciągania wniosków.

W zależności od stanowiska w procesie rekrutacyjnym stosuje się sesje Assessment Centre. Są one okazją do oceny kandydata w trakcie symulacji zadań, z którymi może zetknąć się na danym stanowisku. Ta niezwykła metoda rekrutacyjna zazwyczaj stosowana jest w ramach rekrutacji na stanowiska wyższego szczebla.

Przykład takich firm jak Delphi Poland S.A. czy Saint-Gobain pokazuje, że dla osób planujących karierę w produkcji ważna jest kwestia biegłego posługiwania się językiem angielskim. Jest on również weryfikowany w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Oprócz rekrutacji zewnętrznej często ma miejsce rekrutacja wewnętrzna – spośród już zatrudnionych i wyróżniających się wynikami czy postawą osób. Jest to droga awansu potwierdzająca, że warto z zaangażowaniem realizować zadania.

Warto podkreślić, że przebieg ścieżki kariery w produkcji po części zależy od kandydata, jego motywacji, samodzielności, odpowiedzialności, chęci rozwoju, a także samego pracodawcy, który, widząc potencjał danej osoby, inwestuje w jej rozwój, opłacając studia czy kursy językowe.



 

Rady dla chcących pracować w produkcji


Praca w produkcji obejmuje różne obszary działalności, dając możliwość rozwoju, w działach księgowo-kadrowych czy też informatycznych, dlatego też zapotrzebowanie na pracowników tej branży obejmuje osoby o rozmaitym profilu
edukacyjnym i osobowościowym Wszystko zależy od specyfiki konkretnego stanowiska.

 

Warto pamiętać, że:


- praca w produkcji to praca w bardzo dynamicznym środowisku, wymagającym elastyczności, umiejętności szybkiego reagowania,
- firmy związane z wysokimi technologiami oczekują bardzo dobrej znajomości podstaw ze swojej dziedziny oraz znajomości języków obcych,
- jest to praca dla tych, którzy dobrze radzą sobie z presją czasu i zadań, potrafią szybko się dostosować,
- warunki pracy w branży produkcyjnej nie zawsze mogą nam odpowiadać – jest to istotne
 w kontekście satysfakcji zawodowej,
- firmy produkcyjne zazwyczaj mieszczą się poza lub na przedmieściach dużych aglomeracji miejskich, takich jak Warszawa czy Wrocław,
- rozwój kariery jest PROCESEM, wymaga czasu i cierpliwości.

Ważne, by mieć poczucie, że jesteśmy we właściwym miejscu, że to, co robimy, sprawia nam przyjemność. Praca w produkcji jest przykładem, że można rozwijać się i awansować, o ile jesteśmy otwarci na naukę i zmotywowani do zmian.

Aneta Tyczyńska Ewa Kluczek-Woźniak Biuro Karier Politechniki Warszawskiej

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • Nowak-Mosty Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    (możliwość pracy w delegacji) realizacja prac transportowych i załadunkowych, przestrzeganie zasad BHP, dbanie o powierzony sprzęt; praca na koparce gąsienicowej; operowanie maszynami zgodnie z wytycznymi kierownika budowy; praca w delegacji;
  • Elektryk zakładowy z j. niemieckim

    Dremo Personaldienstleistung GmbH   Niemcy, Magdeburg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    13 godz.
    Obowiązki: nadzorowanie i konserwacja urządzeń przenośnikowych wdrażanie proaktywnej strategii konserwacji; wsparcie przy rozbudowie i modernizacji istniejących systemów konserwacja i rozwiązywanie problemów z automatycznymi/pneumatycznymi systemami przenośników, systemami...
  • Specjalista ds. BHP i ppoż

    Praca.pl Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Obowiązki: Nadzór i kontrola nad przestrzeganiem przepisów i procedur BHP i ppoż w firmie; Przygotowywanie i nadzorowanie dokumentacji z zakresu ppoż i BHP; Opracowywanie procedur i instrukcji wewnętrznych; Przeprowadzanie kontroli BHP i ppoż; Prowadzenie szkoleń wstępnych i okresowych dla...
  • Operator Maszyn Spalinowych

    Holcim Polska S.A   Piechcin    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Czym będziesz się zajmować? Obsługą ładowarki jednonaczyniowej, Ciągłą a oceną stanu bezpieczeństwa własnego i współpracowników w czasie pracy, Prowadzeniem załadunku produktów na samochody ciężarowe, Prowadzeniem załadunku urobku na samochody technologiczne w wyrobisku kopalni...
  • Elektromonter Liniowy z doświadczeniem

    Victor Energy Sp. z o.o.   Szwecja    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Opis stanowiska praca na terenie SZWECJI w systemie 3/1 (3 tygodnie w Szwecji, 1 tydzień w Polsce - wolne), umowa o pracę w Polsce, oddelegowanie (A1) do Szwecji, praca przy naciągach sieci WN i NN,
  • Pomocnik ustawiacza procesu

    Willson & Brown Sp. z o.o.   Warszawa, Włochy    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Przygotowanie wtryskarki do produkcji; Przygotowanie niezbędnych materiałów; Pomoc Ustawiaczowi przy montażu formy; Utrzymanie czystości maszyny; Realizacja zadań zgodnie z obowiązującymi procedurami;

Najnowsze artykuły

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ważnych wydarzeń w życiu osobistym, w tym pogrzebu bliskiego członka rodziny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z takiego wolnego, kiedy należy nam się jeden, a kiedy dwa dni urlopu, a także co napisać na wniosku urlopowym i czy pracodawca ma prawo go odrzucić.

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?