Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Proces rekrutacji: symptomy, po których poznasz nieodpowiedniego kandydata do pracy

Proces rekrutacji: symptomy, po których poznasz nieodpowiedniego kandydata do pracy

 
Proces rekrutacji: symptomy, po których poznasz nieodpowiedniego kandydata do pracy

Proces rekrutacyjny, zwłaszcza gdy potrzebne są złożone narzędzia rekrutacyjne, z punktu widzenia pracodawcy jest czasochłonny i kosztowny, podobnie, jak wdrażanie nowego pracownika. Dlatego ważne, aby wybrać trafnie i spośród setek kandydatów wyselekcjonować tego, który ma odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, ale też po prostu dogada się z resztą zespołu w codziennej pracy.

 

Już na etapie selekcji CV zazwyczaj udaje się odrzucić osoby, niemające potencjalnie szans, by sprawdzić się w firmie. Zdarza się jednak także, że ktoś z perfekcyjnym życiorysem podczas spotkania kwalifikacyjnego okazuje się dalekim od ideału rozmówcą. Oto 10 pierwszych symptomów, po których można poznać nieodpowiedniego kandydata do pracy.

 

1. Spóźnia się na spotkanie rekrutacyjne

 

W każdym poradniku dla poszukiwaczy pracy czołową radą jest: unikaj spóźnień. Mimo tego rekruterzy wciąż spotykają niepunktualnych kandydatów i słyszą te same wymówki: korki, spóźniony autobus, przebita opona w aucie.

 

2.Nie informuje o spóźnieniu

 

Samo spóźnienie nie jest jeszcze niewybaczalnym błędem. Trudno jednak traktować poważnie kandydata, który o tym, że nie stawi się na czas, nawet nie poinformuje rekrutera. Takie zachowanie warto potraktować jako sygnał ostrzegawczy, bo skoro rozmowa kwalifikacyjna nie była wystarczająco ważnym powodem do punktualności, to czy można oczekiwać, że będzie nim poranne zebranie w pracy?

 

3. Jest nieprzygotowany do rozmowy rekrutacyjnej

 

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, sprawdzenie informacji o firmie, świadczy o tym, że kandydat traktuje spotkanie rekrutacyjne poważnie. Brak choćby podstawowej wiedzy o działalności potencjalnego pracodawcy jest ważną wskazówką, że to nie będzie wymarzony, zaangażowany pracownik.

 

4. Jest arogancki

 

Twierdzi, że zna wszelkie narzędzia pracy, wypowiada się o sobie w superlatywach, ale obca jest mu etykieta i szacunek do rozmówcy. Być może wg niego aroganckie zachowanie pracownika ma pokazać pewność siebie, to, ile firma zyska, zatrudniając tak wykwalifikowaną, a przy tym wygadaną osobę.

 

5. Żuje gumę podczas spotkania

 

Takie zachowanie jest po prostu nieeleganckie i lekceważące. To brak elementarnej wiedzy w zakresie zasad savoir-vivre’u, trudno więc wymagać od kogoś, kto żuje gumę, prowadząc rozmowę, że będzie wiedział, jak zachowywać się w kontaktach z klientami czy współpracownikami.

 

6. Ma nieodpowiedni strój

 

Choć nie szata zdobi człowieka, profesjonalny wizerunek i schludny strój na rozmowę kwalifikacyjną powinny być normą. Nie wszyscy kandydaci jednak interpretują ów profesjonalizm w wyglądzie tak samo.

 

7. Rozmawia tylko o wynagrodzeniu

 

Pieniądze są oczywiście niezwykle istotną kwestią, ale warto pamiętać, że nie tylko one motywują do sumiennego wykonywania obowiązków. Jeśli czas na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej kandydat wykorzystuje jedynie na omówienie kwestii finansowych, zapewne odgrywają one dla niego najistotniejszą rolę. Są ważniejsze niż rozwój zawodowy, lojalność wobec pracodawcy czy stosunki międzyludzkie w zespole.

 

8. Interesują go tylko benefity pozapłacowe

 

Podobnie jak z wynagrodzeniem, benefity pozapłacowe mają motywować i zachęcać do pracy, ale nie powinny być jedynym punktem zainteresowania potencjalnego pracownika.

 

9. Niepochlebnie wyraża się o poprzednim pracodawcy

 

Mój poprzedni szef był bardzo niekompetentny/ niczego mnie nie nauczył/ dostał stanowisko po znajomości/ kompromitował się na każdym roku/ w tajemnicy powiem, że zwolnił mnie z zazdrości i strachu, że zajmę jego miejsce… Co powinien zrobić  rekruter, który zadawszy pytania na rozmowie o pracę o poprzednie miejsce zatrudnienia, słyszy argumenty w podobnym tonie? Przede wszystkim zastanowić się, czy po przyjęciu takiego pracownika za jakiś czas nowy przełożony nie stałby się podmiotem podobnych oskarżeń.

 

10. Kłamie na temat zdobytego doświadczenia

 

Jeśli pytania na rozmowie kwalifikacyjnej wykażą, że kandydat podkolorował swoje CV, warto poznać przyczyny tego stanu rzeczy, jednak trudno byłoby zaufać takiej osobie w przyszłości. Odpowiedź na pytanie, czy tomoże być idealny kandydat do pracy, nasuwa się sama.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    6 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Asystent / Asystentka ds. Wsparcia Dyrektora Technicznego

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   dziś wygasa
    asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy (organizacja podróży służbowych, zarządzanie kalendarzem, przygotowywanie prezentacji i innych dokumentów); Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Bieżące i efektywne monitorowanie...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.