Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Agroturystyka – jak zacząć i otworzyć działalność, dotacje, ustawa

Agroturystyka – jak zacząć i otworzyć działalność, dotacje, ustawa

 
Agroturystyka – jak zacząć i otworzyć działalność, dotacje, ustawa

Agroturystyka – jak zacząć

 

Agroturystyka od lat zyskuje na popularności. A większy popyt zachęca do podejmowania inwestycji i wpływa też na ciągle rosnącą konkurencję. Z tego też względu obiekty agroturystyczne, by przyciągały klientów, muszą być pełne atrakcji. Ciasne nieremontowane od lat pokoiki za miastem to zdecydowanie za mało. Ludzie szukają ciszy i spokoju, bliskości natury, ale też możliwości aktywnego spędzania czasu i pięknych wnętrz.

Wszechobecna moda na slow life sprawia, że biznes agroturystyczny ma duże szanse powodzenia. Jeśli tylko trafi w gusta klientów. O czym pamiętać na początku? O przemyśleniu, co możemy i chcemy zaoferować gościom. Atrakcje będą w dużej mierze zależne od funduszy oraz od lokalizacji naszego gospodarstwa. Jezioro z prywatnym pomostem to duży atut, dający sporo możliwości, ale pamiętajmy, że i bez niego można ciekawie zająć czas klientów. Quady, rowery do wypożyczenia, park linowy czy altanka na grilla lub miejsce na ognisko… pomysłów na to, co może zaoferować gospodarz, aby prowadzenie agroturystyki było maksymalnie opłacalne, jest naprawdę wiele.

Jednak trzeba też pamiętać, że niektóre dodatkowe usługi mają wpływ na koszty podatkowe jakie poniesie właściciel gospodarstwa.

 

Jak założyć agroturystykę


Założenie gospodarstwa agroturystycznego nie zawsze wymaga otwierania działalności gospodarczej. Jeśli podejmuje się tego rolnik, a agroturystyka będzie prowadzona w jego własnym gospodarstwie rolniczym, to nie musi rejestrować działalności. Wtedy też może skorzystać z preferencyjnych form opodatkowania i zwolnienia podatkowego i nie ma obowiązku spełniania warunków dla organizacji usług turystycznych. Musi jedynie zgłosić obiekty noclegowe w urzędzie gminy i spełnić warunki techniczne, sanitarne oraz przeciwpożarowe.

Trzeba jednak pamiętać, że takie ulgi obowiązują jedynie jeśli prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego przez rolnika nie wiąże się z dodatkowymi usługami. Baza noclegowa, wyżywienie i atrakcje związane z codziennym życiem na wsi, np. łowienie ryb, karmienie zwierząt, jazda konna, tradycyjne rzemiosło artystyczne uprawniają do powyższych przywilejów. Organizacja imprez okolicznościowych w gospodarstwie, usługi SPA, czy inne  dodatkowe atrakcje wiążą się z koniecznością zarejestrowania firmy i rozliczania się na zasadach ogólnych. Gdzie znajdziemy szczegółowe informacje, na temat prawnych kwestii związanych z wiejską turystyką?

 

Ustawa o gospodarstwach agroturystycznych

 

Zacznijmy od ustawy prawo przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 r. w której znajdziemy regulacje dotyczące powinności i praw osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Zgodnie z art. 6. wynajmowanie przez rolników pokoi, sprzedaż posiłków domowych i świadczenie w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów nie jest regulowane przez tę ustawę, zatem jak już wspomnieliśmy rolnik nie ma obowiązku rejestracji firmy.

Podstawą prawną zwalniającą rolnika z podatku dochodowego z agroturystki jest art. 21. Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wedle punktu 43. wolne od podatku dochodowego są: „dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5”.

Zakładanie gospodarstwa agroturystycznego przez osobę niebędącą rolnikiem (i przez rolnika, który tych kryteriów nie spełnia) wymagać będzie rejestracji w CEIDG i spełnienia wszystkich formalności związanych z otworzeniem firmy. Numer PKD, który należy wybrać rejestrując firmę to 55.20.Z Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania.

 

Dotacje na agroturystykę

 

Środki na agroturystykę, które umożliwią rozkręcenie biznesu, można pozyskać z kilku źródeł. Jeśli interesują nas fundusze europejskie na agroturystykę, warto sprawdzać dostępne programy na portalu Funduszy Europejskich albo skorzystać z pomocy doradcy w lokalnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich. Jeśli w naszym regionie aktualnie nie są prowadzone nabory wniosków o dotację dla gospodarstw agroturystycznych, można zweryfikować, czy któreś z dodatkowych usług naszego gospodarstwa kwalifikuje się do uzyskania wsparcia firnansowego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    10 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Asystent / Asystentka ds. Wsparcia Dyrektora Technicznego

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   dziś wygasa
    asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Opis stanowiska: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy (organizacja podróży służbowych, zarządzanie kalendarzem, przygotowywanie prezentacji i innych dokumentów); Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Bieżące i efektywne monitorowanie...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.