Biuro karier - o czym warto wiedzieć 2019-03-19

Czas studiów to nie tylko nauka i pierwsza praca, lecz także okres, w którym mamy do dyspozycji kilka dłuższych chwil na podjęcie kluczowych decyzji. Kariera zawodowa to po części wybór życiowej drogi, czyli kwestia, wobec której zawsze mamy wiele wątpliwości i pytań. Wszechobecny nadmiar bodźców i natłok często nieprawdziwych informacji nie sprzyjają spokojnej analizie. Po fachową poradę warto udać się do akademickiego biura karier, którego specjaliści pomagają naprowadzać studentów na atrakcyjny dla nich kierunek.

 

Biuro karier – co to jest


Biuro karier studenckich to dział, który w ramach danej uczelni pełni funkcje doradcze, pomagając studentom w odnalezieniu się na rynku pracy. Zazwyczaj jest to jednostka niezależna od wydziałów, ale funkcjonująca w ramach uczelni. Studenckie biuro pracy powoływane jest przez rektora danej akademii, uniwersytetu lub politechniki, a swoje usługi dedykuje zazwyczaj studentom i studentkom określonej szkoły wyższej.


Akademickie biuro karier – czym się zajmuje

 

Akademickie centrum kariery ułatwia wszystkim słuchaczom poznanie podstawowych zasad, którymi kierują się firmy, zatrudniając młodych ludzi. Do jego zadań należy między innymi doradztwo, prowadzenie szkoleń, zbieranie od pracodawców ofert pracy czy organizowanie praktyk i programów stażowych. Biuro karier zawodowych może także reprezentować na uczelni firmy chcące nawiązać kontakt z potencjalnymi pracownikami. Dobrze widoczne jest to w przypadku szkół wyższych o profilu technicznym, gdzie studenci jeszcze w trakcie nauki mogą podjąć staż lub pracę w przedsiębiorstwie specjalizującym się w danym obszarze.

 

Biuro karier – na co mogą liczyć studenci


Biuro karier PW, tak jak i innych większych uczelni technicznych, oferuje szeroki wachlarz usług. Obok obszernego banku ofert pracy, funkcjonuje także program praktyk i staży. Wspomniane udogodnienia uzupełnia szereg praktycznych porad i warsztatów, na przykład pisania skutecznego CV. Obok tradycyjnych katalogów i folderów prezentujących pracodawców, udostępniane są również bazy online.

Uczelniane biura karier zdążyły już zakorzenić się nie tylko w strukturach szkół wyższych, ale także w studenckiej świadomości. Sposoby poszukiwania pracy ewoluowały na przestrzeni lat, a uniwersyteckie biura karier stały się atrakcyjnymi partnerami dla obu stron: pracodawców i studentów.


Read also:

Comment