Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Business look - o czym warto wiedzieć?

Business look - o czym warto wiedzieć?

 
Business look - o czym warto wiedzieć?

Dress code - stylizacje biznesowe

 

Dress code to jeden z elementów etykiety, wskazującej, jak postępować w określonych sytuacjach. O ile podczas spotkań towarzyskich mamy zazwyczaj dużą dowolność w wyborze stroju, o tyle w pracy bardzo często obowiązują określone zasady spisane w zakładowym regulaminie bądź o charakterze nieformalnym.

Dress code kojarzy nam się zazwyczaj z pracownikami banków, urzędów, państwowych instytucji albo korporacji. Wszędzie, gdzie jest potrzeba kontaktu z klientem, pracownicy zobowiązani są swoim zachowaniem i ubiorem podkreślać i wspierać wizerunek firmy. W zależności od branży stroje są w różnym stopniu sformalizowane. Modę biznesową damską i męską możemy podzielić następująco:

 

Business attire - wymaga ubierania się w klasyczny, biznesowy uniform w stonowanych kolorach. Obowiązuje najczęściej prawników, pracowników wysokiego szczebla, doradców klienta w instytucjach finansowych, urzędach.

 

Business smart - styl pozostawiający nieco większą swobodę w wyborze dodatków i kolorów. Ten business look najczęściej obowiązuje w biurach i na stanowiskach doradców klienta, a także na nieco mniej formalnych spotkaniach służbowych.

 

Business casual - styl biznesowy, ale bardzo swobodny. Nie oznacza to możliwości przyjścia do pracy w japonkach i rozciągniętym dresie. Pracownik, mimo dozwolonego luzu, musi wyglądać profesjonalnie i elegancko. Niektóre firmy nie wymagają oficjalnego wizerunku zatrudnionych. Dotyczy to najczęściej zawodów związanych z kreatywnością. I w takich branżach, nawet jeśli nie trzeba nosić szarego kostiumu biznesowego, ubiór nie powinien być wyzywający czy niechlujny. Warto o tym pamiętać także wtedy, kiedy w firmie obowiązuje tzw. casual friday.

 

Ubrania biznesowe - klasa i styl

 

Zatem czy można dopasować się do standardów, jednocześnie wyrażając swój styl? Przychodząc do nowej pracy, już pierwszego dnia bez problemu zaobserwujemy, jak inni zatrudnieni interpretują obowiązujący w firmie dress code. Business smart i casual dają nam spore możliwości wyrażania siebie w zawodowym wizerunku. Ale także i w tych przypadkach pamiętajmy, że strój powinien być schludny i nienaganny. Poplamione mankiety, naderwana szlufka w pasku czy zaschnięta plama po kawie skutecznie odstraszą klientów, a nieuprasowana bluzka, choćby kosztowała krocie, na nikim nie zrobi wrażenia.

 

W komponowaniu naszego biznesowego looku zawsze najważniejszą kwestią powinno być podkreślenie profesjonalizmu. I nie oznacza to nudy. Ostrożnie jednak podejdźmy do wyboru kolorów, faktur materiałów i fasonów. Zbyt krzykliwe dodatki, za duży dekolt albo za krótka sukienka skutecznie odciągną uwagę rozmówcy od tego, co mamy do powiedzenia.

 

W wielu sklepach znajdziemy oryginalną i efektowną odzież biznesową damską, która pozwoli nam spełnić firmowe standardy i jednocześnie wyrazić siebie. Garderoba to bardzo ważny element naszego wizerunku i za jej pomocą budujemy osobistą markę. Jeśli mamy wątpliwości, w co się ubrać, pamiętajmy, że lepiej wyglądać zbyt elegancko, a nie bardziej nieformalnie niż pozostali uczestnicy spotkania.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.