Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Casual friday - piątkowy ubiór do pracy

2019-04-19

Casual Friday - co to jest?

 

W wielu firmach wdraża się etykietę wyznaczającą zasady ubioru służbowego. Wśród pracowników urzędowych, prawników, w przedsiębiorstwach związanych z finansami, międzynarodowych korporacjach panuje business look  narzucający wytyczne odnośnie m.in. kolorystyki damskich garsonek i męskich koszul, długości spódnic, liczby dodatków, wysokości męskich skarpet.

 

Wypracowanie w miarę jednolitego, oficjalnego stylu ubioru ma bardzo duże znaczenie na stanowiskach związanych z kontaktem z klientami i publicznymi wystąpieniami. Wyraża szacunek do spotykanych ludzi, a także wskazuje na prestiż przedsiębiorstwa, które reprezentuje dana osoba.

 

Czym jest więc casual friday i jakie ma znaczenie dla pracowników? To tak zwany dzień bez krawata. Do pracy należy przyjść ubranym schludnie, dostosować strój do rangi stanowiska, ale przy uwzględnieniu większej swobody doboru krojów, kolorystyki i materiału ubrań.

 

Czy zastosowanie zasad casual friday daje coś więcej oprócz wygody? Dla wielu to pewien rodzaj motywacji - pracodawcy stwarzają możliwość, by każdy mógł wyrazić swój indywidualny styl i upodobania (oczywiście w granicach rozsądku).


Piątek to dzień łączący tydzień pracujący z weekendem. Większość pracowników, planując zadania, stara się zostawić na ostatni dzień tygodnia pracy jak najmniej odpowiedzialne obowiązki. Odzwierciedlenie tego rozluźnienia panuje również w ubiorze. Możliwość lekkiego odprężenia, odstresowania wpływa na lepsze samopoczucie i ogólną motywację.

Luźny strój biznesowy nie zawsze dotyczy całego personelu - jeśli ktoś ma ważne zebranie, spotyka się z klientami, powinien mimo wszystko zachować elegancki i profesjonalny wygląd, tak jak w pozostałe dni.

 

Casual friday - dress code - zasady piątkowego ubioru

 

Dla niektórych problem stanowi dobranie odpowiednich części garderoby w myśl zasady casual friday. Jak połączyć luz i swobodę ze służbową etykietą?

 

Mężczyźni, zamiast zwykle zakładanego garnituru, mogą zdecydować się na sportową marynarkę, mniej oficjalne sztruksowe, czasem jeansowe spodnie. W zastępstwie koszuli z długim rękawem w stonowanych kolorach dobrze sprawdzi się koszulka polo. Nie ma obowiązku by nosić krawat, natomiast obuwie sportowe, to kwestia do przeanalizowania - jest zależna od zasad panujących w firmie.
Damska garderoba odpowiednia na casual fridays to garsonki o luźniejszym, sportowym kroju, topy i bluzki w żywsze i intensywniejsze (niż w pozostałe dni) kolory. Obuwie może być płaskie lub na niskim obcasie.

 

Przy planowaniu ubioru należy zwrócić uwagę, by zawsze było one czyste, wyprasowane, dostosowane do okoliczności.

 

Read also: