Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ciąża na wychowawczym

Ciąża na wychowawczym

 
Ciąża na wychowawczym

Ciąża na urlopie wychowawczym? Choć z pozoru może nieco komplikować sytuację kobiety, nie jest niczym, czego należałoby się obawiać. Zajście w ciążę na urlopie wychowawczym wiąże się z szeregiem praw, jakie przysługują każdej pracownicy, zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę. Matka, która podczas sprawowania opieki z tytułu wychowania dziecka, spodziewa się kolejnego potomka, ma do wyboru kilka rozwiązań. Może pozostać na urlopie wychowawczym do końca jego trwania lub też przerwać go i rozpocząć zwolnienie lekarskie. Sprawdźmy zatem, która opcja będzie najbardziej korzystna.

 

Ciąża na wychowawczym: co kobieta wiedzieć powinna


Urodzenie dziecka to dla wielu kobiet wspaniały i długo wyczekiwany moment. W takiej sytuacji polskie prawo przewiduje możliwość skorzystania z urlopu wychowawczego. Jest to czas, który młoda mama może poświęcić na realizację prawdopodobnie jednego z najważniejszych zadań, jakie postawi przed nią życie - buduje nie tylko niepowtarzalną więź ze swoim dzieckiem, ale wychowuje i dba o nie. Czasami jednak zdarzają się takie sytuacje, kiedy kobieta będąc na urlopie wychowawczym dowiaduje się o kolejnej ciąży. Czy przerwanie urlopu wychowawczego w ogóle wchodzi wtedy w grę? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

 

Ciąża na urlopie wychowawczym - zasady


Zajście w ciążę na urlopie wychowawczym zdarza się. Mało tego - nie są to wcale odosobnione przypadki. Kobieta, która znajdzie się w takiej sytuacji powinna być świadoma pewnych zasad. Wszystkie z nich wiążą się bowiem z „konsekwencjami”. Matka, która będąc na urlopie wychowawczym, zaszła w ciążę, musi zmierzyć się między innymi z przepisami regulującymi zależność pomiędzy urlopem wychowawczym a zasiłkiem macierzyńskim. Warto wiedzieć, że ciąża w trakcie urlopu z tytułu wychowania dziecka, nie zmienia nic w ubezpieczeniu mamy spodziewającej się kolejnej pociechy. Oznacza to, że kobieta po urodzeniu potomka nabywa prawa do zasiłku macierzyńskiego. Co jednak ważne, jeśli pracownica zdecyduje się pozostać na urlopie wychowawczym, musi wiedzieć, że otrzyma tylko wspomniany zasiłek macierzyński. Co innego w sytuacji, kiedy ciąża na wychowawczym wiąże się ze zwolnieniem lekarskim. Wówczas w grę wchodzi świadczenie pieniężne z tytułu choroby. Tutaj jednak warto zaznaczyć, że aby ciężarna miała prawo do zasiłku chorobowego, musi zdecydować się na przerwanie wychowawczego.

 

Ciąża w trakcie urlopu wychowawczego - czy można przerwać urlop wychowawczy


Rzadko kiedy młode mamy z utęsknieniem czekają na koniec urlopu wychowawczego. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy biorą pod uwagę przerwanie wolnego przysługującego im z racji zostania rodzicem. To z kolei najczęściej ma miejsce właśnie w przypadku ciąży w trakcie urlopu wychowawczego. Każda kobieta powinna wiedzieć, że może zrezygnować z niego na dwa sposoby:

    • w dowolnym czasie, za zgodą pracodawcy,
    • po wcześniejszym zawiadomieniu pracodawcy o chęci przerwania wychowawczego - minimum 30 dni przed datą planowanego powrotu do pracy. Co ważne, w tym przypadku pracodawca nie ma prawa odmówić przerwania urlopu.

Wspomniany wyżej powrót do pracy najczęściej oznacza jeden dzień, podczas którego kobieta przedkłada pracodawcy zwolnienie lekarskie w związku z ciążą. Wydaje się to  najkorzystniejszym rozwiązaniem, ponieważ po przerwaniu urlopu wychowawczego i rozpoczęciu zwolnienia będzie ona otrzymywała zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru z tytułu niezdolności do pracy przypadającej na czas ciąży. Zdarza się jednak, że młode mamy mają wiele wątpliwości związanych z rezygnacją z urlopu. Obawiają się, że po urodzeniu dziecka, nie będzie on im przysługiwał. Nic bardziej mylnego! Kiedy kobieta urodzi drugie dziecko, automatycznie nabywa prawa do wolnego z tytułu zostania mamą, a po macierzyńskim może oczywiście zdecydować się na urlop wychowawczy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.