Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Czy rosną optymizm i oczekiwania pracowników?

Czy rosną optymizm i oczekiwania pracowników?

 
Czy rosną optymizm i oczekiwania pracowników?

Od dłuższego czasu mówi się w Polsce o rekordowo niskim bezrobociu, o regularnym wzroście płacy minimalnej. Jak te zmiany wpływają na oczekiwania pracowników? Czy są zadowoleni, czy raczej panuje umiarkowany optymizm? A może nikt tak naprawdę nie jest zachwycony obecną sytuacją?

 

Ocena rynku pracy a oczekiwania pracowników

 

Z pewnością wielu pracowników chciałoby mieć zapewnienie, że w razie utraty pracy szybko znajdą następną. Z drugiej strony często obawiają się rezygnować z dotychczasowego zatrudnienia, nie podejmują próby szukania czegoś nowego, choć chcieliby więcej zarabiać i zdobywać nowe umiejętności.

 

Na przestrzeni lat rynek pracy w Polsce odnotował znaczny spadek stopy bezrobocia rejestrowanego. Jeszcze pięć lat temu, w styczniu 2014 r. osiągnęła ona poziom 13,9%. W grudniu ubiegłego roku wyniosła 5,8%, podczas gdy jeszcze w styczniu 2018 było to 6,8%. We wrześniu 2019 r. stopa przyjęła wartość 5,1%.

 

Czy pozytywny trend odnośnie poziomu bezrobocia dobrze wpłynął na nastroje pracowników i ich opinie dotyczące sytuacji na rynku? W jednej z ankiet przeprowadzonych na portalu Praca.pl w 2018 roku zbadaliśmy, jak użytkownicy ocenili obecny rynek. Na najważniejsze pytanie – o plusy polskiego rynku – 53,9% badanych odpowiedziało, że nie widzi żadnych. Najwyżej punktowaną zaletą, za którą opowiedziało się 16,8% badanych, okazało się niskie bezrobocie/rosnący poziom zatrudnienia. 8% stwierdziło, że na plus działa duża liczba ofert. W razie odejścia lub zwolnienia z dotychczasowej pracy, wiele osób byłoby w stanie znaleźć nowe zatrudnienie.
 
Z drugiej strony wciąż wysoki jest odsetek osób obawiających się utraty pracy. Dla ponad 56% ankietowanych największym zagrożeniem jest fakt, iż polscy pracownicy zostaną zastąpieni pracownikami z innych krajów (ze względu na niższe koszta dla pracodawcy).

 

Oczekiwania wobec pracy – trudny temat podwyżek

 

W obliczu niskiego bezrobocia, zapotrzebowania na pracowników, specjaliści mogą próbować renegocjować warunki zatrudnienia. Rozmowy o wynagrodzeniu często nie przynoszą jednak oczekiwanego efektu. Z pewnością wielu podjęło dyskusję na temat podwyżki, ale jej nie otrzymało.

 

O tym, jak ciężka jest ta rozmowa, świadczy fakt, że niektórzy deklarują, iż boją się zapytać szefa o podwyżkę. W pewnych obszarach rynku o pracę jest wciąż trudno, więc pracownicy, obawiając się konsekwencji, nie podejmują tematu. Pracodawcy zaś nie są skłonni, aby podnosić pensje.

 

Radzimy więc, by do negocjacji płacowych dobrze się przygotować i podkreślać w nich swoje osiągnięcia zawodowe. Unikać zaś trzeba szantażu, jak również motywowania prośby chęcią poprawy komfortu życia np. kupnem nowego auta czy telewizora.

 

Warto zaznaczyć, że oczekiwania zawodowe pracownika nie muszą się zawężać wyłącznie do samej podwyżki. Być może zamiast wzrostu pensji łatwiej i korzystniej będzie wynegocjować możliwość pracy z domu, zakupienia nowoczesnego sprzętu itd.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • HSV Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Obowiązki na rekrutowanym stanowisku ustawiacza maszyn: Nadzorowanie prawidłowej pracy form i maszyn i urządzeń pomocniczych. Montaż form wraz z osprzętem oraz regulacja formy produkcyjnej i maszyny po montażu. Sygnalizowanie konserwacji i napraw. Wykonywanie czynności administracyjnych...
  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    18 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.