Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Czynniki uciążliwe — podstawowe informacje

Czynniki uciążliwe — podstawowe informacje

 
Czynniki uciążliwe — podstawowe informacje



Uciążliwe warunki pracy – kiedy mamy z nimi do czynienia? W jaki sposób określa się w Polsce uciążliwość pracy? Czym różnią się czynniki szkodliwe i uciążliwe dla zdrowia?
Czynniki uciążliwe — co to jest?

W Kodeksie pracy wielokrotnie spotkać można pojęcie pracy w warunkach uciążliwych. Niestety żaden przepis precyzyjnie nie mówi o tym, które elementy można uznać bezwzględnie za czynniki szkodliwe i uciążliwe na stanowisku pracy. W orzecznictwie oraz praktyce przyjęło się rozumienie tych terminów jako takich, które w widoczny i dający się obiektywnie stwierdzić sposób wpływają na organizm, przekraczając granice jego obciążenia optymalnego. Nie może to być zaś subiektywna ocena jednostki.


Czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe dokładnie opisują polskie normy (PN-N-18004:2001.). I tak:


    • Czynniki niebezpieczne w pracy to takie, których oddziaływanie na pracującego może prowadzić do urazu.
    • Czynniki szkodliwe to takie, których oddziaływanie może prowadzić do schorzenia
    • Czynniki uciążliwe to takie, których działanie może spowodować pogorszenie się samopoczucia lub nadmierne zmęczenie, ale które nie powodują trwałego pogorszenia stanu zdrowia pracownika.


Szczególnie uciążliwe warunki pracy zostały opisane w ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656). Zawiera ona definicje pracy w szczególnych warunkach oraz o szczególnym charakterze.

 

Szczególne warunki pracy – definicja


Według ustawy, szczególne warunki pracy związane są z czynnikami ryzyka, które z wiekiem w dużym stopniu mogą spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu. Są to prace wykonywane w określonych warunkach (np. prace pod ziemią, na i pod wodą, w powietrzu) oraz związane z określonymi procesami technologicznymi, w których czynniki szkodliwe i uciążliwe nie są możliwe do wyeliminowania (np. podwyższone ciśnienie, prace w gorącym bądź zimnym mikroklimacie).

 

Czynniki uciążliwe w środowisku pracy


Czynniki szkodliwe i uciążliwe dla zdrowia występujące na stanowisku pracy mogą należeć do jednej z trzech grup zagrożeń:
    • czynniki fizyczne (mikroklimat miejsca pracy, hałas, drgania mechaniczne),
    • biologiczne czynniki (np. wirusy, grzyby, bakterie),
    • chemiczne czynniki (pyły, gazy, dym, opary, które dostają się do organizmu drogą wziewną oraz poprzez skórę lub przewód pokarmowy).


Oddziaływanie jedynie czynników uciążliwych nie przyczyni się do pojawienia się choroby, ale sprawia, że zatrudniony jest mniej wydajny. Jednocześnie może zdarzyć się tak, że ze względu na istnienie czynników uciążliwych, podwładny będzie bardziej podatny na wypadek przy pracy (np. ze względu na zbyt duże zmęczenie, straci koncentrację i spadnie z rusztowania). Za uciążliwe czynniki coraz częściej uważa się również obciążenie psychiczne i stres.


Czynniki szkodliwe występujące w środowisku pracy mogą przynieść szkodę bezpośrednio i natychmiast (np. poparzenie się odczynnikiem chemicznym) lub w szerszej perspektywie czasowej, jeśli pracownik narażony jest na ich działanie przez dłuższy okres (np. alergie, choroby skórne, astma czy pylice).

 

Czynniki uciążliwe przy pracy z komputerem


Wprawdzie praca przy komputerze nie należy do szczególnie ciężkich czy niebezpiecznych, ale na takim stanowisku również występują czynniki szkodliwe lub uciążliwe dla zdrowia.
Główne czynniki uciążliwe dla zdrowia podczas pracy przy komputerze związane są z wymuszoną pozycją ciała. Wiąże się to też z ciągłym wpatrywaniem się w monitor. Zasady pracy oraz czynniki uciążliwe przy pracy z komputerem opisuje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. W rozporządzeniu można znaleźć szczegółowy opis wyposażenia stanowiska pracy przeznaczonego do pracy przy komputerze oraz warunki oświetlenia i wilgotności w pomieszczeniu.

 

Czynniki uciążliwe na stanowisku pracy biurowej


Praca przy komputerze, to przede wszystkim praca biurowa. Wymuszona pozycja ciała oraz obciążanie narządu wzroku to jednak nie wszystkie zagrożenia, z którymi spotykamy się w biurach. Warto pamiętać również o tym, że na komfort pracy wpływa stan budynku i jego mikroklimat, hałas oraz czynniki mogące spowodować wypadek (np. śliskie powierzchnie, uszkodzone wykładziny, brak bezpiecznego dostępu do sprzętu czy dokumentów).

 

Czynniki uciążliwe — BHP


Czynniki uciążliwe na stanowisku pracy według zasad BHP należy zawsze rozpatrywać w kontekście wykonywanej pracy. Ten sam czynnik dla jednego pracownika będzie jedynie uciążliwy, ale dla innego będzie już czynnikiem szkodliwym bądź niebezpiecznym. Na przykład, nieodpowiednie oświetlenie przy pracy przy komputerze będzie pracownika męczyć (czynnik uciążliwy), ale jeśli pracownik pracuje przy maszynie tnącej, to nieodpowiednie oświetlenie może sprawić, że osoba zatrudnina nie zauważy tnącego elementu i obetnie sobie palec (czynnik niebezpieczny).
Identyfikacja tego, czy w danym miejscu pracy występują warunki szkodliwe i uciążliwe, należy do zadań służby BHP i osób organizujących pracę. Wymaga się również konsultacji z załogą.


Uciążliwe warunki pracywykaz dotyczący kobiet (głównie ciężarnych i karmiących) znajduje się w załączniku Rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. Listę prac wzbronionych młodocianym ze względu na ciężkie warunki pracy można znaleźć w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Magazynier / Pomocnik (m/w/d)

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Kaiserslautern   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   60,00 - 73,00 zł brutto/godz.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Przyjmowanie i wydawanie towarów; Organizacja i utrzymanie porządku w magazynie; Współpraca z zespołem; Wymagania: Podstawowy poziom językowy A1 w języku niemieckim lub angielskim; Zaangażowanie i umiejętność pracy zespołowej;
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Sporządzanie i prowadzenie dokumentacji personalnej pracowników od zatrudnienia do zakończenia współpracy oraz dokumentacji dla umów cywilno-prawnych. Konsolidacja danych dotyczących czasu pracy w celu sporządzania ewidencji czasu pracy. Obsługa systemu kadrowo-płacowego i...
  • Kierownik Produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Monitorowanie i nadzór nad procesami produkcyjnymi fabryki; Zatwierdzanie w systemie ERP nadzorowanego planu produkcji ; Nadzór i kontrola przestrzegania instrukcji technologicznych, warunków technicznych i norm jakościowych w procesie produkcji; Zarządzanie procesem...
  • Lider sekcji w dziale elektrycznym

    ProPoint S.A.   Gliwice    praca mobilna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    MIEJSCE PRACY: DELEGACJE NA TERENIE EUROPY Zakres obowiązków: zarządzanie i koordynację pracy podległego zespołu elektryków, nadzór nad terminową realizacją zleceń i zamówień, nadzór nad przestrzeganiem przepisów bhp, ppoż. w miejscu pracy, zapewnianie dostępności narzędzi i...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Bank Pocztowy S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków formułowanie założeń dla procesu rozliczeń usług realizowanych przy udziale podmiotów Grupy Kapitałowej Poczty Polskiej; kontrola merytoryczna i rozliczanie faktur wystawianych przez podmioty z Grupy Kapitałowej Poczty Polskiej z tytułu sprzedaży produktów i...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.