Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Doradztwo personalne - headhunter, praca, zarobki

Doradztwo personalne - headhunter, praca, zarobki

 
Doradztwo personalne - headhunter, praca, zarobki

Doradztwo personalne 

 

W dzisiejszych czasach rynek pracy nie jest zorientowany wyłącznie na umiejętności twarde, które powinien posiadać przyszły pracownik danej firmy. Liczy się również to, jak wpasuje się w klimat przedsiębiorstwa, jego idee i wartości. Czy będzie umiał współpracować z aktualnym personelem i jakie będą jego relacje z przełożonym lub podwładnymi.
I jeszcze jedna istotna rzecz – ważne jest, żeby zrekrutowanego już pracownika, który spełnia wszystkie powyższe wymagania, zatrzymać w nowej firmie jak najdłużej.


W związku z tym, że lista oczekiwań co do przyszłego pracownika jest bardzo długa, warto mieć specjalistę, który tę listę zweryfikuje. Tym właśnie zajmuje się doradztwo personalne.

 

Firmy rekrutacyjne zatrudnia się z kilku przyczyn. Między innymi przez brak odpowiedniej osoby w strukturach przedsiębiorstwa, która mogłaby przeprowadzić rekrutację. Kolejny powód to brak efektów w samodzielnym szukaniu pracowników. Firmy rekrutacyjne często zatrudnia się również w przypadku, kiedy stanowisko do obsadzenia wymaga specyficznych umiejętności i kwalifikacji.


Specjaliści po rozeznaniu się w potrzebach zlecającego i ze swoją znajomością rynku powinni efektywnie pomóc w zatrudnieniu nowego personelu.

 

Headhunter - kim jest

 

Praca headhuntera wymaga od osoby piastującej to stanowisko odpowiednich umiejętności. Musi łączyć ze sobą zdolności interpersonalne ze znajomością rynku pracy. Coraz częściej też powinien znać specyfikację konkretnej branży, w obrębie której prowadzi poszukiwania pracowników.

Headhunter otrzymuje zlecenie od firmy chcącej zrekrutować konkretnego pracownika. Taka firma ma swoje wymagania, oczekiwania co do danej osoby. Ma też konkretne ustalenia co do wynagrodzenia przyszłego pracownika, możliwości rozwoju jego kariery i ewentualnych benefitów.


Posiadając te dane, headhunter ma za zadanie znaleźć pracownika, który spełni oczekiwania przyszłego pracodawcy, jednocześnie będąc usatysfakcjonowanym z przyjętego stanowiska.

 

Headhunter - praca

 

Firmy headhunterskie często nie mają łatwego zadania. Ich pracę można podzielić na kilka segmentów.
Po pierwsze, kiedy podpiszą umowę ze zleceniodawcą (firmą poszukującą pracowników), muszą pamiętać, że przez jakiś czas będą stanowić część ich wizerunku. Będą bezpośrednio reprezentować daną firmę przed kandydatem.

Kolejnym etapem jest przygotowanie profilu odpowiedniego kandydata. Często wymaga to negocjacji ze zleceniodawcą, ponieważ nie zawsze można znaleźć kandydata, który będzie spełniał wszystkie oczekiwania. Albo taka osoba będzie wymagała zupełnie innego wynagrodzenia, niż to, które może zaoferować zleceniodawca. Headhunter musi być więc obeznany w branży i wiedzieć, na które elementy musi zwrócić uwagę, a co powinien ewentualnie wyperswadować pracodawcy.

 

Firmy headhunterskie często rekrutują pracowników, którzy wcale nie chcą zmienić pracy. Nie wystarczy więc przejrzeć ogłoszenia osób poszukujących nowego zatrudnienia, ale zrobić odpowiedni wywiad środowiskowy, dotrzeć do najbardziej pożądanych kandydatów i na koniec przekonać ich do zmiany pracy.


Praca headhuntera to czasem „łowienie głów” np. w konkurencyjnych firmach, zwłaszcza jeśli dane stanowisko wymaga bardzo specyficznych umiejętności, a na rynku pracy jest niewiele osób, które takie kwalifikacje posiadają.
Z drugiej strony firmy headhunterskie prowadzą bazy danych z konkretnych obszarów lub przygotowują specjalną listę kandydatów na stanowisko, które trzeba obsadzić w związku z umową ze zleceniodawcą. Agencja rekrutacyjna może zostać zatrudniona do znalezienia osoby na jedno, konkretne stanowisko, ale może też dostać większy projekt – np. obsadzenia całego, nowo powstałego działu w firmie już prosperującej.

 

Jak widać, praca headhuntera jest mocno zróżnicowana. Wszystko zależy od klienta, stanowiska na jakie rekrutuje oraz możliwości zleceniodawcy. Jednak w każdym z tych przypadków dobry headhunter powinien być osobą komunikatywną, o wysokiej kulturze osobistej i umiejętnościach negocjacyjnych. Powinien mieć zaplecze teoretyczne, pomagające w stosowaniu różnych technik sprawdzania kandydatów oraz wiedzę dotyczącą branży, na którą rekrutuje pracowników.

 

Firmy rekrutacyjne - zarobki

 

Praca dla agencji doradztwa personalnego generuje zarobki na bardzo różnym poziomie. Najczęściej płaca headhuntera dzieli się na podstawę oraz prowizję od zatrudnionego kandydata. Uzależniona jest również od umiejętności takiej osoby - np. czy potrafi rekrutować w obcych językach, do specjalistycznych branży itp. Dużo zależy też od stażu pracy, zleceniodawcy i regionu pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Referent ds Płac

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    obsługa płacowa pracowników i zleceniobiorców w tym m.in. terminowe naliczanie i wypłacanie wynagrodzeń oraz pochodnych, prawidłowe naliczanie należnych składek na ubezpieczenia społeczne, obliczanie zasiłków w tym ustalanie podstaw zasiłkowych, biegła obsługa komputera, obsługa...
  • Młodszy Specjalista ds. Rezerwacji

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twoje zadania: Obsługa wewnętrznego systemu rezerwacyjnego; Kontrola rezerwacji w systemie online; Bieżąca kontrola potwierdzeń od Kontrahentów Dokonywanie zmian w rezerwacjach na wniosek Klientów i Agentów; Kontakt e-mail z Agentami i Kontrahentami;
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.