Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Drugi etap rozmowy kwalifikacyjnej

Drugi etap rozmowy kwalifikacyjnej

 
Drugi etap rozmowy kwalifikacyjnej

Etapy rekrutacji

 

Przedsiębiorstwa planujące zatrudnianie pracowników kierują się różnymi motywami i potrzebami. W zależności od tego, na jakie stanowisko poszukują pracownika, jakie elementy chcą sprawdzić, ale też od ilości kandydatów, prowadzić będą odpowiednie działania.

 

Często decyzja zapada po przeprowadzeniu jednej rozmowy rekrutacyjnej. Inną metodą jest najpierw przeprowadzenie testów (wykonanie jakiegoś zadania - np. napisanie tekstu, rozwiązanie problemu technicznego itp.), by wyselekcjonować osoby do zaproszenia na rozmowę. Czasem dzieje się odwrotnie - najpierw jest rozmowa, potem zadanie.

 

Niekiedy kandydaci zastanawiają się, ile trwa rozmowa kwalifikacyjna. Jednak powinni też postawić inne pytanie - ile ich będzie? Ponieważ jeszcze innym sposobem rekrutacji i selekcji kandydatów jest przeprowadzenie dwóch rozmów kwalifikacyjnych.
Zarówno z jednej, jak i z drugiej rozmowy i rekruter/pracodawca i sam kandydat mogą zyskać bardzo wiele.

 

Drugi etap rekrutacji - dla rekrutera

 

Kiedy pozytywnie przejdziemy pierwszą rozmowę i zostaniemy zaproszeni na następną, trzeba będzie odpowiednio się do niej przygotować.

 

Drugi etap rozmowy kwalifikacyjnej to kolejne, oddzielne spotkanie, które ma w jeszcze większym stopniu zweryfikować umiejętności kandydata. Pierwszy etap rekrutacji prowadzony jest najczęściej przez sam dział HR. Specjaliści sprawdzają profile osób kandydujących na dane stanowisko. To wstępna selekcja, która weryfikuje informacje zawarte w CV. Na tym poziomie obie strony orientują się, czy ich wizje danego stanowiska są spójne i czy w dalszym ciągu planują współprace.

 

Jeśli firma postanawia zaprosić kandydata na drugą rozmowę kwalifikacyjną, ma już wobec niego konkretne wymagania. Na tym etapie szczegółowo kontroluje się to, czego będzie wymagało się od kandydata na danym stanowisku.

 

Bardzo często w drugiej rozmowie biorą udział inni pracownicy firmy, np. managerowie. Czasami mają oni za zadanie postawić kandydata w trudniejszej sytuacji – wywołać presję, zbadać odporność na stres itp. W ten sposób sprawdza się cechy charakteru kandydata, rewiduje umiejętności interpersonalne.

 

Sprawdza się też ciągłość elementów, które zaprezentowane zostały podczas pierwszej rozmowy. Czy tak samo odpowiadamy na postawione pytania, czy robimy takie samo wrażenie (chociażby entuzjastycznego podejścia do stanowiska).

 

Jeśli podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej zostały kandydatowi przekazane jakieś materiały informacyjne - prezentacje, katalogi, informacje o specjalnych stronach, to dobrze będzie się z nimi zapoznać przed kolejnym etapem. Mogą się bowiem pojawić pytania dotyczące przekazanych dokumentów.

 

Warto mieć na uwadze fakt, że na tym etapie wybiera się taką osobę, z którą najlepiej będzie się współpracowało. Umiejętności, wykształcenie, dodatkowe kwalifikacje – te elementy zostały już ocenione podczas pierwszego etapu. Teraz będzie czas na porównywanie z innymi kandydatami – ich zachowaniem, sposobem wypowiedzi, radzenia sobie z problemami itp. Mimo że osób na drugiej rozmowie będzie zdecydowanie mniej, to jednak kryteria kwalifikacji będą surowsze.

 

Drugi etap rekrutacji - dla kandydata

 

Jednak nie należy się zniechęcać do takiej rozmowy. Druga rozmowa kwalifikacyjna to również okazja dla kandydata na zebranie większej ilości informacji na temat ewentualnego przyszłego pracodawcy.

 

Oprócz tego, że będziemy odpowiadać na pytania lub rozwiązywać zadania, możemy sami przygotować sobie zestaw informacji, które chcielibyśmy uzyskać od przyszłego pracodawcy. Najbardziej sprawdzone na drugim etapie rozmowy kwalifikacyjnej pytania dotyczą przyszłości pracownika w firmie.

 

Można więc spytać pracodawcy, jakich wyników się oczekuje od kandydata np. po trzech miesiącach czy po pół roku pracy, ile czasu ma się na wdrożenie. To też dobry moment, by zorientować się w możliwościach wsparcia rozwoju kariery, a także w możliwościach awansu w strukturach firmy.

 

Na tym etapie z pewnością padnie ponownie pytanie o wynagrodzenie. Dobrze trzymać się stawki podanej podczas pierwszej rozmowy. Daje to pracodawcy informację, że, po pierwsze, przygotowaliśmy się już do pierwszej rozmowy i ustaliliśmy odpowiednie widełki, a po drugie, że wynagrodzenie nie jest jedynym wyznacznikiem podjęcia pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.