Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dyskryminacja w pracy ze względu na wiek

Dyskryminacja w pracy ze względu na wiek

 
Dyskryminacja w pracy ze względu na wiek

Dyskryminacja ze względu na wiek - Kodeks pracy


Artykuł 18. Kodeksu pracy mówi, że wszyscy pracownicy muszą być równo traktowani. Oznacza to, że niedopuszczalne jest dyskryminowanie zatrudnionych osób ze względu na: płeć, niepełnosprawność, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientacje seksualną, a także na wiek.

Dyskryminacja ze względu na wiek może przybierać bardzo różne formy. Jeśli w ogłoszeniach rekrutacyjnych znajdziemy wzmiankę o tym, że poszukiwane są młode osoby, to mamy prawo traktować to jako dyskryminację osób starszych.


Dyskryminacja osób starszych w pracy


Z jednym z najczęstszych objawów nierównego traktowania ze względu na datę urodzenia można spotkać się w momencie poszukiwania pracy. Przedsiębiorcy z reguły decydują się na młodszych ludzi, nie zdając sobie sprawy z tego, że ludzie po 40-tce czy 50-tce mogą zaoferować bardzo różnorodne doświadczenie.

Na rynku pracy istnieje bardzo wiele krzywdzących opinii na temat podwładnych, którzy już dawno temu skończyli np. 50 lat. Wynikają one ze stereotypowego podejścia do starości. Często określa się ją jako niedołężność, a biorąc pod uwagę kult młodości, jaki obecnie panuje, to już 45-letni ludzie mogą być przez niektórych określani mianem seniorów.

W przypadku zwolnień grupowych często istotnym kryterium jest właśnie wiek. Kolejnym przejawem dyskryminacji może być zmuszanie starszych pracowników do przejścia na wcześniejszą emeryturę, co w rezultacie oznacza otrzymywanie niższego świadczenia.

Pracodawcy nie chcą także zatrudniać osób, które zbliżają się do tak zwanego wieku ochronnego, to znaczy, gdy do przejścia na emeryturę brakuje im jakieś 4, 5 lat.

Wszystkie te sytuacje bardzo często wynikają z postrzegania osób po 50. roku życia jako niedołężnych staruszków, którzy nie są w stanie nauczyć się obsługi komputera lub maszyn na hali produkcyjnej, nie znają języków obcych, są też mniej elastyczni, ponieważ mają swoje przyzwyczajenia.

Pracodawcy muszą jednak pamiętać, że osoby, które czują, że ich przełożony naruszył zasadę równego traktowania, mają prawo ubiegać się o wypłatę odszkodowania. Jego wartość nie może być niższa niż minimalna pensja. Dodatkowo przedsiębiorca, który był zmuszony wypłacić zadośćuczynienie, nie może rozwiązać umowy z takim pracownikiem.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu opieki seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Senior Master Data Administrator

    DANISH CROWN GBS SP Z O O   Kraków    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Area of responsibility: Delivers a high quality and cost-effective service and oversees the process or part of process; Supports Team Leader in monitoring and managing workload, to ensure delivery of services within agreed SLA’s and according to timetable agreed; Drives continuous improvement...
  • Кierownik działu prawnego

    3S AGENCY   Austria, Wiedeń   
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Zapewnienie wsparcia prawnego dla procesów biznesowych firmy; Przygotowanie i wsparcie transakcji o różnym stopniu złożoności na Ukrainie i w UE; Kontakt z organami państwowymi, regulacyjnymi i bankami; Wsparcie transakcji dotyczących nieruchomości i działek; Wsparcie...
  • Specjalista / Specjalistka HR

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej. Doradztwo w zakresie prawa pracy, narzędzi HR i efektywnych metod komunikacji. Koordynowanie projektów HR, w tym zarządzanie zastępowalnością, a także opracowywanie planów retencji i sukcesji....

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.