Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Elektroniczna recepta – co to? Jak działa?

Elektroniczna recepta – co to? Jak działa?

 
Elektroniczna recepta – co to? Jak działa?

Czy istnieje wygodny, a zarazem bezpieczny sposób, aby wykupić leki na receptę? Korzystanie z usług NFZ ułatwiają e-recepty, czyli recepty, które automatycznie rejestrowane są w systemie teleinformatycznym. Sprawdź, jak wygląda recepta w wersji elektronicznej i jak przebiega jej realizacja.

 

Spis treści

E-recepta – co to?

 

Elektroniczna recepta to rozwiązanie, które zastąpiło wypisywane przez lekarzy papierowe recepty. Taka forma sprawia, że wykupienie leków jest bezpieczniejsze i wygodniejsze – nowe recepty są czytelne i nie powodują kłopotów związanych z niewyraźnym pismem, błędnymi danymi czy brakiem pieczątki.

 

Stosowana powszechnie e-recepta jest wynikiem cyfryzacji ochrony zdrowia, której celem było wsparcie lekarzy i farmaceutów oraz samych pacjentów. Elektroniczna wersja tradycyjnej recepty weszła do obiegu w 2020 roku – rok później taki sam los spotkał skierowania do specjalistów, szpitali i na zabiegi.

 

Elektroniczna recepta – jak zrealizować?

 

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich zmodernizowało system opieki zdrowotnej, dopasowując go do standardów obowiązujących w UE. Wyznacznikiem zmian jest nowy sposób na wypisanie recepty oraz zasady realizacji recept.

 

Aby wykupić leki na e-receptę, należy:

 

  • podać farmaceucie numer PESEL i 4-cyfrowy kod sms/e-mail/na wydruku od lekarza;

  • pokazać farmaceucie kod QR e-recepty (do zeskanowania).

 

E-recepta – jak uzyskać?

 

Prawo farmaceutyczne dopuszcza dwie formy recept – może to być recepta papierowa lub recepta elektroniczna. Forma elektroniczna dotyczy pacjentów, którzy wybrali taki sposób powiadomień na IKP. Papierowy wydruk informacyjny można otrzymać bez logowania do portalu, wystarczy zgłosić taką potrzebę w trakcie wizyty.

 

Kto wystawia nowe recepty? Takie prawo ma każdy, kto może wystawić zwolnienie lekarskie bądź właśnie recepty, czyli lekarz, dentysta i felczer. Czy dentysta może wystawić L4? Jak najbardziej, jednak aby zwolnienie było respektowane, stomatolog powinien posiadać zgodę ZUS.

 

Co ważne, recepta lekarska może zostać wystawiona podczas wizyty w gabinecie lub online (poprzez IKP), np. w razie przewlekłej choroby.

 

E-recepta – jak długo jest ważna?

 

Standardowo recepta elektroniczna ważna jest 30 dni od daty wystawienia lub konkretnej daty zaznaczonej przez lekarza. Jednak istnieją wyjątki – wtedy termin realizacji recepty może wynosić 7, 120, a nawet 365 dni. Określony termin realizacji dotyczy:

 

  • antybiotyków – 7 dni;

  • preparatów immunologicznych – 120 dni.

 

E-recepta będzie ważna przez 365 dni tylko wtedy, gdy lekarz wyraźnie zaznaczy to w dokumencie, jednak niezależnie od czasu realizacji możliwe jest przepisanie leku jedynie na 360 dni. Warto przy tym pamiętać, że recepta po upływie terminu traci ważność i nie można jej zrealizować.

 

Jak liczyć ważność recepty? Przepisane leki można wykupić np. w ciągu 30 dni od daty wystawienia. Lekarz może też zaznaczyć późniejszą datę realizacji, wtedy termin liczony jest od wskazanego dnia.

 

Elektroniczna recepta – gdzie sprawdzić?

 

Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia reguluje organizację i zasady działania systemu, wskazując, że dostęp do informacji medycznych można uzyskać poprzez IKP. Internetowe Konto Pacjenta (art. 7a) zapewnia dostęp do informacji, a w tym wystawionych recept, skierowań i zwolnień lekarskich. Można go uzyskać korzystając z portalu internetowego lub aplikacji mobilnej.

 

Elektroniczna recepta – zalety

 

E-recepta to rozwiązanie większości problemów, z jakimi borykali się pacjenci i farmaceuci. Są zawsze czytelne, dlatego ryzyko, że otrzymasz niewłaściwy lek, praktycznie nie istnieje. Można zrealizować je w całej Polsce. Elektroniczne recepty nie grożą też zgubieniem czy zniszczeniem – zostają automatycznie zapisane na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), gdzie w każdej chwili można sprawdzić dawkowanie.

 

Na spore ułatwienia mogą liczyć osoby, które korzystają z aplikacji mojeIKP. Mogą otrzymywać na telefon powiadomienia o wystawionych receptach, a realizacja recept w aptece odbywa się za pomocą kodu QR, który wyświetla się na ekranie telefonu. Dodatkowo możliwe jest pobranie recepty do druku jako pliku PDF, dzięki czemu można przesłać ją do drugiej osoby.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • ProPoint S.A.
    pracownik fizyczny
    17 godz.
    Opis stanowiska montaż elementów instalacji elektrycznych w branży automatyki przemysłowej i robotyki, uruchamianie nowych i modyfikowanie istniejących maszyn i urządzeń oraz gniazd i linii produkcyjnych, analizowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych, prace ślusarskie i...
  • Product Manager w branży wędkarskiej

    Abramis Sp. z o.o.   Łomianki, ul. Łąkowa 52a    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat   8 000 - 10 000 zł brutto/mies.
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Aktywny udział przy wprowadzaniu nowych produktów. Monitorowanie trendów na rynku oraz potrzeb i wymagań klientów. Tworzenie zamówień w fabrykach, w oparciu o analizy sprzedaży. Samodzielne testowanie produktów przed wprowadzeniem do sprzedaży. Analiza działań...
  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od kwietnia 2024 Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,41€/godz.netto - inne prace)
  • Młodszy Specjalista ds. Należności

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Twój zakres obowiązków Obsługa rozliczeń należności od Biur Podróży/Agentów oraz Klientów indywidualnych (płatności, faktury, raporty, zapytania telefoniczne i mailowe), Informacja wychodząca w zakresie rozliczeń, monitów, sald.
  • Młodszy Specjalista ds. Relacji z Klientem

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Twój zakres obowiązków: Tłumaczenie treści reklamacji i wniosków z języka polskiego na język angielski, Obsługa korespondencji wychodzącej i przychodzącej (archiwizacja, skanowanie, przygotowywanie zestawień pocztowych, wysyłka dokumentacji), Rejestracja zgłoszeń Klientów,...
  • Ginekolog - Endokrynolog

    Centrum Medyczne Zdrowie   Warszawa, ul. Kleszczowa 26B    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zatrudnimy lekarza/lekarkę z doświadczeniem i certyfikatem na wykonywanie badań USG.

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.