Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Etyka zawodowa – ABC etyki pracy

Etyka zawodowa – ABC etyki pracy

 
Etyka zawodowa – ABC etyki pracy

Etyka zawodowa – czym jest


Internetowy Słownik Języka Polskiego PWN podaje, że etyka to „ogół zasad i norm przyjętych w danej epoce i danym środowisku” . Jednym z aspektów etyki może być etyka pracy, która powinna być podstawą do podejmowania wszelkich czynności związanych z wykonywaniem obowiązków. Czym zatem jest etyka zawodowa? Jest to zespół zasad, które powinny być stosowane przez przedstawicieli danej profesji. Niektórzy uważają, że etyka ma największe znaczenie w przypadku zawodów, które mają dużą styczność z drugim człowiekiem. Wymienia się tutaj takie profesje jak: lekarzy, polityków czy policjantów. Praktyka jednak pokazuje, że w przypadku każdego zawodu powinno się kierować zasadami etyki.

 

Kodeks etyki zawodowej – kogo obowiązuje

 

Kodeks etyki zawodowej to spisany zbiór norm i zasad określających, które zachowania w danym zawodzie są uznawane za moralne, a które należy potępić. Najczęściej wspomina się o kodeksie etyki zawodowej lekarzy, sędziów, adwokatów, pielęgniarek, bankierów oraz urzędników państwowych (do nich zalicza się między innymi polityków). Kodeksy etyczne znane były od zarania dziejów (wystarczy tu wymienić kodeks rycerski). W przypadku niektórych zawodów dodatkowo składa się przysięgi  np. medycy muszą składać przysięgę Hipokratesa i to właśnie ta przysięga zawierała elementy dzisiejszego kodeksu etyki zawodowej lekarzy. W przypadku niektórych zawodów przestrzeganie norm jest szczególnie ważne, ponieważ buduje to społeczne zaufanie do przedstawicieli danej profesji.

 

Zasady etyki zawodowej


Zasady etyki zawodowej muszą obowiązywać wszystkich przedstawicieli danego zawodu. Złamanie zasad etyki zawodowej może skutkować nałożeniem pewnych sankcji. Czasami może nawet dojść do odebrania prawa do wykonywania zawodu. Zasady etyki zawodowej mają na celu przeciwdziałanie nadużyciom czy korupcji. Każda osoba, pracująca w danym zawodzie, musi samodzielnie określić, czy jej zachowanie może zostać uznane za nieetyczne. W przypadku np. badań laboratoryjnych nad nowymi lekami trzeba się zastanowić, czy testowanie medykamentów na żywych organizmach (niezależnie od tego czy są to ludzie, czy zwierzęta) jest etyczne. Także sędziowie, którzy wydają wyroki, nie dość, że muszą się kierować kodeksami karnymi, to także powinni rozsądzić prywatnie, czy ich zachowanie jest etyczne.

Pewne zasady natomiast obowiązują w przypadku przedstawicieli każdego zawodu. Jest to np. uczciwość, rzetelność, profesjonalizm.

 

Funkcje etyki zawodowej


Podstawowymi funkcjami etyki zawodowej jest regulowanie stosunków wewnątrz danej grupy. Można tutaj wymienić między innymi zasady takie jak: solidarność zawodowa, udostępnianie wiedzy młodszym kolegom i koleżankom po fachu, wzajemna pomoc, zachowanie zdrowej konkurencji.
Oprócz tego etyka zawodowa ma też określać stosunek przedstawicieli profesji do przedmiotu pracy. Jest to ważne w przypadku kontaktów z drugim człowiekiem. Etyka zawodowa ma tu na celu ochronę życia, zdrowia, majątku drugiego człowieka, jak również poszanowanie godności jednostki oraz brak dyskryminacji.

Kolejną funkcją jest zabezpieczenie grup zawodowych przed zagrażającymi niebezpieczeństwami moralnymi oraz pokusami (np. łapówkami).

Zachowanie zasad etyki moralnej ma także na celu podwyższenie prestiżu oraz ugruntowanie dobrej opinii społeczeństwa o przedstawicielach danego zawodu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • ProPoint S.A.
    pracownik fizyczny
    8 godz.
    Opis stanowiska montaż elementów instalacji elektrycznych w branży automatyki przemysłowej i robotyki, uruchamianie nowych i modyfikowanie istniejących maszyn i urządzeń oraz gniazd i linii produkcyjnych, analizowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych, prace ślusarskie i...
  • Product Manager w branży wędkarskiej

    Abramis Sp. z o.o.   Łomianki, ul. Łąkowa 52a    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat   8 000 - 10 000 zł brutto/mies.
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Aktywny udział przy wprowadzaniu nowych produktów. Monitorowanie trendów na rynku oraz potrzeb i wymagań klientów. Tworzenie zamówień w fabrykach, w oparciu o analizy sprzedaży. Samodzielne testowanie produktów przed wprowadzeniem do sprzedaży. Analiza działań...
  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od kwietnia 2024 Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,41€/godz.netto - inne prace)
  • Młodszy Specjalista ds. Należności

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków Obsługa rozliczeń należności od Biur Podróży/Agentów oraz Klientów indywidualnych (płatności, faktury, raporty, zapytania telefoniczne i mailowe), Informacja wychodząca w zakresie rozliczeń, monitów, sald.
  • Młodszy Specjalista ds. Relacji z Klientem

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków: Tłumaczenie treści reklamacji i wniosków z języka polskiego na język angielski, Obsługa korespondencji wychodzącej i przychodzącej (archiwizacja, skanowanie, przygotowywanie zestawień pocztowych, wysyłka dokumentacji), Rejestracja zgłoszeń Klientów,...
  • Ginekolog - Endokrynolog

    Centrum Medyczne Zdrowie   Warszawa, ul. Kleszczowa 26B    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zatrudnimy lekarza/lekarkę z doświadczeniem i certyfikatem na wykonywanie badań USG.

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.