Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Faktura korygująca – co zawiera?

Faktura korygująca – co zawiera?

 
Faktura korygująca – co zawiera?

Faktury sprzedaży to jeden z podstawowych dokumentów obecnych w obrocie gospodarczym. Błędy, które zostaną wykryte po wysłaniu dokumentu do sprzedawcy, może poprawić faktura korygująca. Kiedy można dokonać korekty? Jakie dane powinien zawierać taki dokument? Sprawdź!

 

Spis treści

Faktura korygująca – co to?

 

Fakturakorygująca to dokument księgowy wystawiany, gdy w fakturze pierwotnej pojawi się błąd lub konieczne jest dokonanie zmian. Traktowana jest jako korekta faktury, która trafiła już do obrotu prawnego, a więc została dostarczona odbiorcy. W takiej sytuacji faktura pierwotna nie może zostać zedytowana czy ponownie wystawiona. Ewentualne zmiany dotyczące takich błędów jak m.in. miara i ilość towaru, wartość towaru, cena jednostkowa netto, stawka podatku lub kwota należności ogółem umożliwia właśnie faktura korygująca.

 

Przypadki, w których prawo pozwala na wystawienie faktury korygującej to:

 

  • zwrot zakupionego towaru, na który wystawiono fakturę;

  • pomyłka w cenie, stawce lub kwocie podatku;

  • udzielenie rabatu, zwrot kwoty nienależnej, zaliczki, przedpłaty (podlegających opodatkowaniu).

 

Kto wystawia fakturę korygującą?

 

Fakturę korygującą może wystawić jedynie sprzedawca. Właśnie na tym polega różnica: faktura korygująca a nota korygująca. W określonych sytuacjach nota korygująca do faktury może zostać przygotowana przez nabywcę.

 

Sprzedawca wystawia dwa rodzaje faktur korygujących:

 

  • faktura korygująca dane formalne (podpinana do faktury źródłowej, np. faktura korygująca nabywcę);

  • faktura korygująca pozycje faktury (księgowana w ewidencjach, np. faktura korygująca VAT).

 

Faktura korygująca – jak wystawić?

 

Faktura korygująca powinna zostać wystawiona w takiej samej formie, w jakiej wystawiono dokument pierwotny, np. jeśli faktura pierwotna została wystawiona online, powinna zostać przygotowana faktura korygująca online. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy wysłanie dokumentu w takiej samej formie jest niemożliwe ze względu na przeszkody formalne lub techniczne.

 

Sprzedawca może korygować pojedyncze faktury albo jednocześnie kilka faktur na rzecz tego samego odbiorcy. Zbiorcza faktura korygująca powinna dotyczyć faktur wystawionych w ciągu jednego miesiąca.

 

Co powinna zawierać faktura korygująca?

 

Elementy, jakie powinna zawierać faktura korygująca, wskazuje art. 106j ust. 2 Ustawy o VAT. Są to:

 

  • data wystawienia faktury i numer kolejny;

  • dane z faktury pierwotnej (zgodnie z art. 106e ust.1 pkt 1-6, m.in. data wystawienia, numer faktury, dane osobowe i adresowe sprzedawcy i nabywcy, numery NIP);

  • nazwa towaru bądź usługi, której dotyczy korekta;

  • kwota korekty podstawy opodatkowania lub kwota korekty podatku należnego;

  • skorygowana treść pozycji wymagających wprowadzenia zmian.

 

Czy faktura korygująca musi być podpisana?

 

Rozporządzenie Ministra Finansów z 2004 r. zniosło obowiązek podpisywania dokumentów księgowych. Oznacza to, że podpis na fakturze nie jest elementem obowiązkowym. Faktura korygująca ujmowana jest w ewidencji na podstawie dokumentacji potwierdzającej uzgodnienia z nabywcą warunków wprowadzanych zmian. Przepisy nie określają konkretnych wymogów odnośnie formy takiego potwierdzenia.

 

Faktura korygująca – jak zaksięgować?

 

Jeśli faktura korygująca wystawiana jest dlatego, że faktura pierwotna błędnie dokumentowała stan faktyczny transakcji, sprzedawca powinien zaksięgować dokument w KPiR w okresie rozliczeniowym, którego dotyczy faktura pierwotna (data wystąpienia przychodu).

 

Gdy faktura pierwotna nie ma błędów formalnych, a korekta dotyczy jedynie okoliczności, które zmieniają wartość transakcji, faktura korygująca powinna zostać zaksięgowana w bieżącym okresie rozliczeniowym.

 

Kto otrzymuje oryginał faktury korygującej?

 

Faktura korygująca wystawiana jest w dwóch egzemplarzach. Oryginał należy wysłać do nabywcy, a kopię dołączyć do dokumentów księgowych. Może to być dokument tradycyjny lub faktura korygująca online.

 

Faktura korygująca – wzór

 

Dokument, który umożliwia wprowadzenie poprawek do wystawionej faktury, to faktura korygująca. Wzór dokumentu powinien zawierać podstawowe informacje umożliwiające odniesienie do faktury pierwotnej oraz określenie dokonanych zmian. Dane, które musi zawierać prawidłowo wystawiona faktura korygująca, reguluje Ustawa o VAT (art. 106j ust.2).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Inspektor BHP i ppoż

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    DO TWOICH GŁÓWNYCH ZADAŃ NALEŻEĆ BĘDZIE: Wykonywanie zadań ochrony przeciwpożarowej w firmie; Inicjowanie i wdrażanie działań w celu poprawy bezpieczeństwa pracy; Bieżące kontrole Zakładu pod względem zabezpieczenia BHP i ppoż. Nadzór i przegląd sprzętu ppoż. Przygotowywanie...
  • Menedżer ds. Klientów Mieszkalnictwa

    Bank Pocztowy S.A.   Łódź    praca zdalna
    specjalista (mid) / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków pozyskiwanie Klientów rozliczeniowych i kredytowych z segmentu Mieszkalnictwa (Wspólnoty i Spółdzielnie Mieszkaniowe) zarządzanie relacjami biznesowymi z dotychczasowymi i potencjalnymi Klientami oraz partnerami biznesowymi; zapewnienie najwyższej jakości doradztwa i...
  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: montaż elementów instalacji elektrycznych; uruchamianie nowych maszyn, urządzeń linii zrobotyzowanych; analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; podłączanie czujników, falowników; rozciąganie kabli zgodnie z dokumentacją; budowa i montaż szaf sterowniczych;
  • Młodszy Specjalista ds. Rezerwacji

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Twoje zadania: Obsługa wewnętrznego systemu rezerwacyjnego; Kontrola rezerwacji w systemie online; Bieżąca kontrola potwierdzeń od Kontrahentów Dokonywanie zmian w rezerwacjach na wniosek Klientów i Agentów; Kontakt e-mail z Agentami i Kontrahentami;
  • Category Manager ds. RX

    Cosmedica   Warszawa, ul. Annopol 17    praca hybrydowa
    menedżer  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zadania: Opracowanie krótko- i długoterminowych strategii dla prowadzonych produktów Zarządzanie powierzonymi kategoriami Kształtowanie polityki cenowej podległego portfela Przygotowanie i realizacja założeń budżetowo - sprzedażowych Monitorowanie i analiza rynku, działań konkurencji....

Najnowsze artykuły

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ważnych wydarzeń w życiu osobistym, w tym pogrzebu bliskiego członka rodziny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z takiego wolnego, kiedy należy nam się jeden, a kiedy dwa dni urlopu, a także co napisać na wniosku urlopowym i czy pracodawca ma prawo go odrzucić.

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?