Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Feedback na wagę złota – rozmowa kwalifikacyjna oczami kandydata

Feedback na wagę złota – rozmowa kwalifikacyjna oczami kandydata

 
Feedback na wagę złota – rozmowa kwalifikacyjna oczami kandydata

 

Większość z nas zastanawiała się pewnie kiedyś nad sukcesami i błędami popełnionymi w czasie rozmowy rekrutacyjnej. Czego nie powiedzieliśmy? Co pomyślał o nas rekruter? Czy dostaniemy tę pracę? To tylko wybrane z wielu pytań, jakie pojawiają się w naszej głowie po spotkaniu z potencjalnym pracodawcą.

 

Czy jednak ktoś z nas otrzymał kiedyś odpowiedź? Spośród tysięcy kandydatów tylko nieliczni mogą powiedzieć, że tak. Tymczasem zdecydowana większość chciałaby otrzymać feedback, niezależnie od jego wydźwięku. Dlaczego więc udzielanie informacji zwrotnej wciąż stanowi problem na rynku rekrutacyjnym?

 

Znaczenie feedbacku

 

Informacja zwrotna jest często uważana za mało znaczące narzędzie, kojarzone głównie jako element komunikacji międzyludzkiej, występujący w relacji pomiędzy pracownikami jednej firmy. Tymczasem konstruktywny feedback, niezależnie od tego, jaki będzie jego wydźwięk, pozwala spojrzeć kandydatowi na siebie oczami rekrutera.

 

W wielu przypadkach pozwala określić poziom kompetencji. Przykładowo, w sytuacji, gdy kandydat po zakończeniu procesu rekrutacyjnego otrzymuje informację o swoich mocnych i słabych stronach, może określić obszary, nad którymi powinien popracować. Feedback pomaga też udoskonalać to, co stanowi mocną stronę aplikującego.

 

Feedback a wizerunek firmy

 

Nie należą do rzadkości sytuacje, gdy kandydaci odczuwają niesmak po przebytej rozmowie z potencjalnym pracodawcą – i wcale nie chodzi tutaj o samo spotkanie. Czasami problem zaczyna się, kiedy pracodawcy nie odpowiadają na maile od aplikujących.

 

Z punktu widzenia firmy, która codziennie prowadzi procesy rekrutacyjne, odpowiedź na wszystkie aplikacje z pewnością nie jest łatwa. Warto jednak zastanowić się nad możliwościami rozwiązania tej sytuacji i zadbać choćby o minimalny feedback.

 

Dobrym pomysłem jest wprowadzenie automatycznej odpowiedzi na skrzynce mailowej, która poinformuje kandydata, że jego CV dotarło we właściwe miejsce i w najbliższym czasie (np. w przeciągu tygodnia, dwóch tygodni) może on spodziewać się odpowiedzi. Jeżeli firma spodziewa się dużego napływu aplikacji i procedura zakłada, że rekruter nie będzie kontaktować się ze wszystkimi kandydatami, warto, by informacja o tym została zawarta w automatycznej odpowiedzi (np. sformułowanie: „skontaktujemy się z wybranymi kandydatami”).

 

Brak feedbacku w pracy

 

Największym błędem pracodawców jest brak feedbacku po rozmowie rekrutacyjnej. Niestety często zdarza się, że rekruterzy lub pracodawcy obiecują, że się odezwą, po czym po prostu tego nie robią. A kandydaci czekają…

Takie zachowanie bardzo źle wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa. Aplikujący dzielą się negatywnymi wrażeniami nie tylko z rodziną i znajomymi, ale też coraz częściej komentują słabe strony rekrutacji w danej firmie za pośrednictwem internetu. Ponadto, jeśli pracodawca lekceważy kandydatów, można również wnioskować, w jaki sposób traktuje własnych pracowników.

 

Feedback w branżach, w których brakuje specjalistów

 

Wielu pracodawców wciąż żyje w przekonaniu, że to oni rozdają karty na rynku pracy. Szczególnie w przypadku branż takich jak IT, w których specjaliści są na miarę złota, to kandydaci wyznaczają zasady. Jeśli pracodawca już na wstępie okaże brak szacunku do czasu kandydata, może się spodziewać, że potencjalny pracownik przestanie rozważać jego propozycje i chętnie zapozna się z tym, co oferuje mu konkurencja.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.