Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Feminizacja zawodów w Polsce

Feminizacja zawodów w Polsce

 
Feminizacja zawodów w Polsce

Jeszcze kilkanaście lat temu legitymacja prasowa z tytułem „dziennikarka” zamiast dziennikarz mogłaby zostać traktowana jako fanaberia. Dziś używanie żeńskich form nazw zawodów czy tytułów staje się coraz bardziej powszechne i to w wielu różnych branżach. Równolegle odchodzimy od dzielenia profesji na typowo kobiece i męskie.

 

Rynek pracy i feminizacja zawodów w Polsce – statystyki

 

Główny Urząd Statystyczny cyklicznie publikuje raport obrazujący różnice między sytuacją kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Brane są pod uwagę między innymi postępujące zmiany w sektorach zatrudnienia, zarobkach czy możliwościach rozwoju zawodowego. Choć na przestrzeni lat przemiany te są uderzające, to widać również wyraźnie, że sytuacja przedstawicieli obu płci na rynku pracy wciąż bardzo się różni – i to pomimo tego, że prawo pracy zakazuje dyskryminacji zawodowej z uwagi na płeć, a także faktu, że od 2014 r. – jak podaje GUS – 49% zatrudnionych stanowią kobiety.

 

Zgodnie z raportem pracujące panie są średnio bardziej wykształcone od swoich kolegów – aż 44,7% zatrudnionych kobiet ma wyższe wykształcenie. Z drugiej strony największą grupą wśród pracujących mężczyzn są osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (31,5%).

 

Feminizacja poszczególnych zawodów

 

Aż jedna trzecia kobiet pracuje w budżetówce (mężczyźni zatrudnieni w sektorze publicznym stanowią jedynie 16,7%). Opracowanie GUS pokazuje również, jakie branże można uznać za zdecydowanie sfeminizowane, a które wciąż są domeną mężczyzn. Kobiety stanowią około 80% pracowników opieki społecznej i zdrowotnej, a także oświaty.

 

Sfeminizowane są również zawody związane z gastronomią, zakwaterowaniem i innymi usługami (około 65% zatrudnionych), a także działalnością finansową, ubezpieczeniową, związaną z kulturą, rozrywką i rekreacją (ponad 60%).

Mniej więcej tyle samo (z kilkuprocentowymi różnicami) pań i panów zatrudnionych jest natomiast w handlu, obsłudze rynku nieruchomości, administracji publicznej i obronie narodowej oraz. działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej.

 

Statystycznie kobiety wciąż są w mniejszości w takich branżach jak:
• administrowanie i działalność wspierająca, rolnictwo i leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (panie to około 40% zatrudnionych),
• przetwórstwo przemysłowe (nieco ponad 30% kobiet),
• dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja, wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę, a także transport i gospodarka magazynowa (około 20% pań),
• górnictwo i wydobywanie (10% zatrudnionych to kobiety),
• budownictwo (około 8% pracownic).

 

Feminizacja nazw zawodów

 

Dominację kobiet w poszczególnych branżach odzwierciedla nazewnictwo, którym posługujemy się na co dzień. Przykładowo, zgodnie z danymi opracowanymi przez firmę Sedlak&Sedlak 88% księgowych stanowią kobiety – nie dziwi zatem, że większość ogłoszeń o pracę w tym zawodzie podaje jako nazwę stanowiska „księgowa”, nie natomiast „księgowy”.

 

Jeszcze bardziej sfeminizowany jest zawód niani i nauczyciela wychowania przedszkolnego (przedszkolanki). W obu profesjach kobiety stanowią aż 98% zatrudnionych. Powszechnie używa się też nazw aktorka, śpiewaczka, tancerka, nauczycielka, rzeźbiarka.

 

Choć kwestia nie jest unormowana językowo i nadal budzi emocje, na oficjalnych stronach, wizytówkach czy innym miejscach prezentujących profil zawodowy danej osoby coraz częściej można spotkać się z nazwami: psycholożka, etnolożka, filozofka, dziennikarka, redaktorka, lekarka, dentystka, pedagożka, krytyczka czy kuratorka.

 

Gdy kobiet przybywa – feminizacja zawodów

 

Struktura zatrudnienia kobiet i mężczyzn w poszczególnych branżach nieustannie się zmienia. Dobrym przykładem jest sektor IT – nadal zdominowany przez panów (np. 88% programistów to mężczyźni), w którym jednak swoich sił próbuje coraz więcej przedstawicielek płci żeńskiej. Zawód staje się popularny wśród kobiet nie tylko z uwagi na łatwość znalezienia dobrze płatnej pracy, ale możliwości wykonywania go zdalnie (co może mieć znaczenie np. w przypadku opieki nad dzieckiem).

 

Warto wspomnieć, że dużym problemem w tej – jak również innych branżach – jest różnica płacowa pomiędzy mężczyznami i kobietami mającymi ten sam zakres obowiązków. Przykładowo, kobieta na kierowniczym stanowisku w branży IT zarabia zaledwie 75% wynagrodzenia mężczyzny. Kolejnym nierozwiązanym dotąd problemem jest dyskryminacja z uwagi na przyznawanie awansów (tzw. szklany sufit). We wspomnianej branży informatycznej panie stanowią tylko 27% kierowników projektu i zaledwie 13% kierowników zespołu programistów.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    13 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Asystent / Asystentka ds. Wsparcia Dyrektora Technicznego

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   dziś wygasa
    asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Opis stanowiska: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy (organizacja podróży służbowych, zarządzanie kalendarzem, przygotowywanie prezentacji i innych dokumentów); Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Bieżące i efektywne monitorowanie...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.