Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Gdzie i jak szukać pracy?

Gdzie i jak szukać pracy?

 
Gdzie i jak szukać pracy?

Skuteczne szukanie pracy to nie tylko przygotowanie dobrego CV i czekanie, aż oferta sama się pojawi. To niestety dość ciężka praca, wymagająca skoordynowanych działań na wielu płaszczyznach.


Gdzie szukać pracy w internecie?


Obecnie szukanie pracy odbywa się głównie za pomocą internetu. Metod jest kilka i warto korzystać z nich wszystkich dla zwiększenia efektywności.


Profesjonalne serwisy ogłoszeniowe


To podstawa. Serwisy takie jak Praca.pl dają nie tylko dostęp do największej ilości ofert pracy, ale jednocześnie dają pewność tego, że oferta jest realna i pochodzi od pracodawcy, który został zweryfikowany.

 

Serwisy pracy pozwalają na przeglądanie ogłoszeń pod kątem nazwy stanowiska, branży czy regionu zamieszkania.


Wyszukiwanie nazw stanowisk i/lub branży

  • Szukając ofert pracy nie koncentruj się jedynie na nazwie stanowiska jakie ostatnio piastowałeś. Pracodawcy stosują wiele nazw wymiennie i niekiedy bardzo podobny zakres obowiązków może być nazwany w zupełnie różny sposób.
  • Czytaj opis obowiązków w ogłoszeniu. Często okazuje się, że np. stanowisko managera nie oznacza zarządzania pracownikami, a daną sekcją działalności i doświadczenie w byciu kierownikiem nie jest konieczne.
  • Spróbuj użyć słów kluczowych związanych z głównymi kompetencjami, które chcesz wykorzystać (np. możesz wpisać określoną technologię, język lub nawet cechę taką jak kreatywność czy samodzielność i sprawdzić, jakie oferty pracy im odpowiadają.

 

Szukanie pracy poza regionem zamieszkania


W Polsce niechętnie przenosimy się w obrębie kraju za pracą. Z badania Kantar Millward Brown dla Work Service przeprowadzonego pod koniec 2017 roku wynika, że zaledwie 7,2% osób rozważyłoby możliwość pracy powyżej 100 km od miejsca zamieszkania.


Według danych International Organization for Migration jesteśmy jednym z najmniej chętnych do migracji narodów na świecie. Zaledwie około 6%-10 % Polaków zmieniło miejscowość zamieszkania w ciągu ostatnich 10 lat, a i to w dużej mierze spowodowane jest wyjazdem na studia, a nie za pracą. Dla porównania we Francji to powyżej 21%, a w Wielkiej Brytanii 11-15%.


Warto nie ograniczać się jedynie do własnego podwórka, bo wielu pracodawców oferuje ciekawe pakiety relokacyjne. Dodatkowo, dla osób bezrobotnych dostępne są bony relokacyjne umożliwiające dofinansowanie do wysokości 2-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Pomiędzy poszczególnymi regionami Polski występują też duże rozbieżności w ilości ofert pracy oraz poziomie wynagrodzeń.


Profil kandydata w serwisie ogłoszeniowym


Skoro korzystasz z serwisu ogłoszeniowego, to ułatw sobie pracę i załóż profil, w którym uzupełnisz swoje dane. Pracodawcy mają do nich dostęp i możesz otrzymać propozycję nawet nie szukając pracy aktywnie. Uzupełniony profil ułatwia też aplikowanie na oferty pracy.


Szukanie pracy w social media


Poza serwisami pracy dobrym miejscem do szukania pracy są również sieci społecznościowe. Pracodawcy publikują w nich ogłoszenia w formie reklamy, trzeba zatem pamiętać, by uzupełnić swój profil zgodnie z zainteresowaniami. Warto też bywać na grupach tematycznych (niestety nie wszystkie branże je mają).


Aby wykorzystywać sieci społecznościowe, nie musisz być ich aktywnym członkiem. Wystarczy, że masz konto, za pomocą którego będziesz obserwować grupy i reklamy. Warto również polubić profile firm, które najbardziej Cię interesują. Firmy zazwyczaj publikują informacje o nowych naborach na własnych profilach.


Gdzie szukać ofert pracy poza internetem?


Mimo tego, że szukamy pracy głównie przez internet, warto również przyjrzeć się metodom analogowym.

 

Rekomendacje - siła poleceń


Czasy, kiedy pracodawcy wywieszali oferty pracy w witrynach bądź na slupach ogłoszeniowych dawno już minęły. W ten sposób można znaleźć jedynie pracę sezonową, np. w gastronomii. Warto jednak szukać wsparcia wśród znajomych i informować ich o tym, że jesteśmy otwarci na nowe możliwości. Wiele firm prowadzi programy rekomendacyjne, w ramach których pracownicy mogą polecać znajomych do pracy. Aby jednak mogli to zrobić muszą wiedzieć, że szukasz pracy.

 

Szukanie pracy przez targi pracy


To dobra opcja dla tych, którzy chcą bliżej poznać firmę i rozejrzeć się po rynku. Obecnie większość targów pracy przeznaczona jest dla wszystkich osób poszukujących pracy, a nie tylko studentów. To dobra opcja, by poszerzyć perspektywę i odkryć nowe możliwości.


Kiedy najlepiej szukać pracy?


Pracy szukać można zawsze. Są jednak specyficzne okresy, w których o pracę jest nieco łatwiej. Wokół tego, kiedy szukać pracy narosło też kilka mitów. Popularnym przekonaniem jest to, że nie warto szukać pracy w wakacje, bo przez urlopy rekruterzy nie pracują. Faktycznie jest tak, że w okresie wakacyjnym zazwyczaj ofert pojawia się nieco mniej, bo wiele firm, ze względu na okres urlopowy działa w mniejszym zakresie, a wiele osób decyzyjnych jest na urlopach. Dla wielu przedsiębiorstw jest to jednak czas wzmożonego ruchu, w tym rekrutacji.


Jednocześnie dzięki przekonaniu, że w wakacje pracy szukać nie warto, wiele osób przekłada szukanie pracy na okres po wakacjach, w efekcie konkurencja jest znacznie mniejsza i o dobre stanowisko jest łatwiej. Czy zatem warto szukać pracy w wakacje? Zdecydowanie tak, choć trzeba się liczyć z mniejszą ilością ofert oraz nieco dłuższym procesem decyzyjnym.

 

Trudniej może być zaś tuż po wakacjach, bo to okres, kiedy najwięcej osób szuka pracy. Do tych, którzy przenieśli swoje poszukiwania na okres po wakacjach dołączają jeszcze ci, którzy podczas urlopu, kiedy uzyskali nieco dystansu do pracy zorientowali się, że już dłużej w niej nie wytrzymają.


Dobry okres, który powszechnie uważany jest za zły to również okres okołoświąteczny (Boże Narodzenie, Wielkanoc). Zabiegani i zajęci mamy przekonanie, że rekruterzy również nie mają czasu na rekrutację. Tymczasem to ich praca, zatem selekcja CV czy spotkania nadal się prowadzone. A CV spływa znacznie mniej niż w innych okresach roku. Konkurencja mniejsza, o pracę łatwiej. Przy szukaniu pracy wykorzystuj wszystkie możliwości, a jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek a także przygotujesz dobre CV, to ze znalezieniem pracy nie powinieneś mieć żadnych problemów!

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inspektor BHP i ppoż

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    DO TWOICH GŁÓWNYCH ZADAŃ NALEŻEĆ BĘDZIE: Wykonywanie zadań ochrony przeciwpożarowej w firmie; Inicjowanie i wdrażanie działań w celu poprawy bezpieczeństwa pracy; Bieżące kontrole Zakładu pod względem zabezpieczenia BHP i ppoż. Nadzór i przegląd sprzętu ppoż. Przygotowywanie...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: montaż elementów instalacji elektrycznych; uruchamianie nowych maszyn, urządzeń linii zrobotyzowanych; analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; podłączanie czujników, falowników; rozciąganie kabli zgodnie z dokumentacją; budowa i montaż szaf sterowniczych;
  • Młodszy Specjalista ds. Rezerwacji

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Twoje zadania: Obsługa wewnętrznego systemu rezerwacyjnego; Kontrola rezerwacji w systemie online; Bieżąca kontrola potwierdzeń od Kontrahentów Dokonywanie zmian w rezerwacjach na wniosek Klientów i Agentów; Kontakt e-mail z Agentami i Kontrahentami;
  • Menedżer ds. Klientów Mieszkalnictwa

    Bank Pocztowy S.A.   Łódź    praca zdalna
    specjalista (mid) / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków pozyskiwanie Klientów rozliczeniowych i kredytowych z segmentu Mieszkalnictwa (Wspólnoty i Spółdzielnie Mieszkaniowe) zarządzanie relacjami biznesowymi z dotychczasowymi i potencjalnymi Klientami oraz partnerami biznesowymi; zapewnienie najwyższej jakości doradztwa i...
  • Category Manager ds. RX

    Cosmedica   Warszawa, ul. Annopol 17    praca hybrydowa
    menedżer  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zadania: Opracowanie krótko- i długoterminowych strategii dla prowadzonych produktów Zarządzanie powierzonymi kategoriami Kształtowanie polityki cenowej podległego portfela Przygotowanie i realizacja założeń budżetowo - sprzedażowych Monitorowanie i analiza rynku, działań konkurencji....

Najnowsze artykuły

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ważnych wydarzeń w życiu osobistym, w tym pogrzebu bliskiego członka rodziny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z takiego wolnego, kiedy należy nam się jeden, a kiedy dwa dni urlopu, a także co napisać na wniosku urlopowym i czy pracodawca ma prawo go odrzucić.

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?