Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Geodeta - co robi, jak zostać, zarobki

Geodeta - co robi, jak zostać, zarobki

 
Geodeta - co robi, jak zostać, zarobki

Geodeta

 

Dobry geodeta powinien zwracać uwagę na detale, być dokładny i skupiony, a przede wszystkim odpowiedzialny. W tym zawodzenie wyobraźnia przestrzenna jest na wagę złota, nie mniej niż cierpliwość. Niejednokrotnie trzeba spędzić długie godziny w terenie, niezależnie od warunków pogodowych.

 

Geodeta zajmuje się nauką zwaną geodezją. Geodezja z kolei zajmuje się ustaleniem wielkości i kształtu Ziemi, a także określaniem położenia punktów na jej powierzchni. Nazwa tej dziedziny została wprowadzona przez Arystotelesa. Pochodzi z języka greckiego: geo - Ziemia i daiso - będę dzielił.

 

Co robi geodeta?

 

Geodeta zazwyczaj pracuje w firmach wyspecjalizowanych geodezyjnie. Jednak często jest to także praca w firmach związanych z budownictwem. Geodeta w głównej mierze zajmuje się pomiarami działek i gruntów pod różnorodne inwestycje z zakresu budownictwa. Sporządza wyrysy map do ksiąg wieczystych oraz wszelką, niezbędną dokumentację pod określony projekt. Niejednokrotnie pracuje także nad urządzeniem terenów leśnych, a nawet rolnych i prowadzi ewidencję gruntów.

Niekiedy pracuje także w firmach górniczych, czy poszukiwawczych. Dokonuje opisu rzeźby terenu czy przekroju złóż mineralnych. Niektórzy geodeci wyceniają wartości nieruchomości w oparciu o sporządzoną przez nich dokumentację geodezyjno-kartograficzną.

 

Geodeta może piastować także stanowisko urzędnicze lub pracować w niektórych jednostkach administracji państwowej jak np. Ministerstwo Infrastruktury, lub Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Bywa, że to, co robi geodeta, nieco wykracza poza ww. obszar. Zdarza się, że geodeta pracuje nawet w wydawnictwach kartograficznych lub podobnych miejscach, gdzie sporządzanie mapy terenu stanowi główną oś działania firmy.

 

Jak zostać geodetą?

 

Zawód geodety wymaga zdobycia uprawnień państwowych do jego samodzielnego wykonywania. Wynika to z faktu, że jest to jeden z zawodów tzw. regulowanych. Aby je uzyskać, należy zdobyć odpowiednie kwalifikacje, które zapisane są w rozporządzeniu.

 

O uprawnienia mogą starać się osoby z wykształceniem średnim lub wyższym kierunkowym. Ważny aspekt - nie mogą być karane, muszą mieć zdolność do czynności prawnych i doświadczenie zawodowe (3 lata dla pracowników z wykształceniem wyższym i 6 lat dla pracowników z wykształceniem średnim).

 

Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 31 stycznia 2014 r. w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii wymienia poszczególne obszary dla geodetów. Są to:

  • geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne
  • rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych
  • geodezyjne pomiary podstawowe
  • geodezyjna obsługa inwestycji
  • geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych
  • redakcja map
  • fotogrametria i teledetekcja.

Zarobki geodety w Polsce

 

Sedlak&Sedlak podaje medianę rynkową zarobków geodetów na poziomie 3 243 PLN. Jednak wynagrodzenie zależne jest od wielkości firmy, w której pracuje geodeta, od stażu pracy, regionu Polski, a także wykształcenia. Wiele zależy też od firmy, czy jest to kapitał narodowy, czy zagraniczny.

 

Zarobki technika geodety mogą być nieco niższe niż w przypadku zarobków inżyniera geodety. Według powyższego raportu 25% geodetów zarabia powyżej średniej rynkowej tj. 4 300 PLN. W tej grupie zawodowej znajdują się też osoby, które zarabiają poniżej określonej mediany, a ich płaca kształtuje się na poziomie 2 617 PLN.

Zarobki geodety w Polsce kształtują się najlepiej przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.

 

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Należności

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Obsługa rozliczeń należności od Biur Podróży/Agentów oraz Klientów indywidualnych (płatności, faktury, raporty, zapytania telefoniczne i mailowe), Informacja wychodząca w zakresie rozliczeń, monitów, sald.
  • Młodszy Specjalista ds. Relacji z Klientem

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Tłumaczenie treści reklamacji i wniosków z języka polskiego na język angielski, Obsługa korespondencji wychodzącej i przychodzącej (archiwizacja, skanowanie, przygotowywanie zestawień pocztowych, wysyłka dokumentacji), Rejestracja zgłoszeń Klientów,...
  • Ginekolog - Endokrynolog

    Centrum Medyczne Zdrowie   Warszawa, ul. Kleszczowa 26B    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zatrudnimy lekarza/lekarkę z doświadczeniem i certyfikatem na wykonywanie badań USG.
  • Doradca Agenta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do głównych zadań Doradcy Agenta należeć będzie m.in.: Wsparcie techniczne dla agencji sprzedaży i biur własnych; Pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów operacyjnych; Prowadzenie korespondencji mailowej dotyczącej zapytań produktowych z agentami turystycznymi i biurami własnymi;
  • Doradca Agenta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do głównych zadań Doradcy Agenta należeć będzie m.in.: Kontakt mailowy z agencjami sprzedaży; Kalkulacje i wyliczenia zmian w nowych oraz już założonych rezerwacjach; Odpowiadanie na wątpliwości z nimi związane; Współpraca z innymi działami w celu kompleksowej obsługi danego...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.