Interim manager - kto to jest i ile zarabia? 2019-04-18

Interim management - definicja

 

Interim management to czasowe zarządzanie firmą. Wszystkie działania w jego zakresie są nakierowane na konkretne cele i rezultaty biznesowe wewnątrz struktury przedsiębiorstwa. Mają także określony zakres. Interim manager realizuje przyjęty plan, aby w efekcie ma podnieść wartość organizacji. W jego pracy bardzo ważnym aspektem jest ściśle określony czas na wykonanie projektu. Z perspektywy managerów daje to dużo większą elastyczność niż praca na etacie, a z punktu widzenia właścicieli firm – nie wymaga zatrudniania na stałe i przez to ogranicza koszty.

 

Korzystanie z interim managementu z roku na rok zyskuje na popularności. Choć w Polsce rynek tego typu usług dopiero się rozwija, następuje to bardzo dynamicznie, a coraz więcej firm zaczyna dostrzegać jego zalety.


Interim manager - kto to jest

 

Kiedy zatrudnia się interim managera? Oferty pracy składają najczęściej przedsiębiorstwa w czasie restrukturyzacji, zagrożenia kryzysem. Szerokie pole do działania specjaliści mają także w firmach, które planują ekspansję na zagraniczne rynki, budują nowy zespół do konkretnego projektu, szukają drogi rozwoju bądź potrzebują osoby mającej niezbędne kompetencje, by na pewien czas zastąpić jednego z zatrudnionych managerów.

 

Żeby realizować tak skomplikowane zadania, nie wystarczy podręcznikowa wiedza i ogólna znajomość branży. Interim manager to wykwalifikowany specjalista w zarządzaniu, osoba z dużym bagażem doświadczeń zawodowych na kierowniczych stanowiskach w polskich i często zagranicznych firmach.

 

Taki manager musi posiadać autorytet, być odporny na stres, charakteryzować się wysoko rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi. Jego kompetencje i kwalifikacje powinny być solidnie udokumentowane. Firmy poszukują interim managerów zazwyczaj w sytuacjach wymagających natychmiastowego podjęcia działań, dlatego, aby proces rekrutacji przebiegał sprawnie, bardzo często korzystają z usług organizacji i pośredników zrzeszających specjalistów od zarządzania.

 

Interim manager - zarobki

 

Stanowisko interim managera daje duże możliwości zawodowe. Projekty, w zależności od potrzeb firm, różnią się długością i wymaganym zaangażowaniem. Można zatem pracować przy jednym z nich kilka dni w tygodniu lub też na pełny etat; przez kilka miesięcy albo nawet 2 lata. Taka różnorodność w sposób oczywisty wpływa na wysokość zarobków. Najczęściej stosuje się stawkę dzienną, która wynosić może nawet około 2 tys. zł.

 

Read also:

Comment