Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak zapewnić odpowiednie psychospołeczne warunki pracy?

Jak zapewnić odpowiednie psychospołeczne warunki pracy?

 
Jak zapewnić odpowiednie psychospołeczne warunki pracy?

Fizyczne i psychospołeczne warunki pracy

 

Kodeks pracy nakłada na pracodawców obowiązek zapewnienia osobom, które zatrudnia, odpowiednich warunków pracy. Wedle art. 207.: „pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy (…) Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.”

 

Cytując ze strony Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego: „Podstawowymi psychospołecznymi aspektami środowiska pracy są wymagania psychologiczne pracy (wymagania jakościowe i ilościowe pracy, tempo pracy, klarowność wymagań itp.), kontrola w pracy (możliwość wpływania na proces pracy), wsparcie społeczne, a także możliwość rozwoju zawodowego. Niewłaściwe psychospołeczne warunki pracy powodują nadmierne obciążenie psychiczne, a nawet stres.”

 

A co zaliczyć można do fizycznych warunków? Na stan zdrowia pracowników oraz jakość wykonywanej przez nich pracy wpływ mają takie czynniki jak: poziom hałasu w miejscu pracy, oświetlenie, temperatura, wilgotność powietrza, jedna wymuszona pozycja ciała, czy też czas pracy. Są zawody, w których codzienne obowiązki wiążą się z kontaktem z niebezpiecznymi substancjami. To także może mieć wpływ na stan zdrowia zatrudnionych osób albo ich samopoczucie. Pyły, chemiczne substancje czy bardzo intensywny zapach nie pozostają bez znaczenia dla organizmu.

 

Psychospołeczne zagrożenia w środowisku pracy

 

Czym są psychospołeczne zagrożenia w środowisku pracy? Co sprawia, że ludzie nie czują się dobrze wśród współpracowników, co potęguje zmęczenie, zniechęcenie i stres? Zagrożenia, określane też często jako stresory w środowisku pracy, ogólnie mówiąc, są tymi bodźcami czy sytuacjami, które mogą wywoływać pogorszenie się samopoczucia, zdrowia albo negatywnie wpływać na funkcjonowanie personelu.

 

Zbyt duże natężenie negatywnych czynników potencjalnie pogorszy stan większości pracowników. Trzeba jednak dodać, że są osoby bardziej i mniej podatne na działanie stresorów. Fizyczne i psychospołeczne warunki pracy nie muszą w równym stopniu wpływać na wszystkich. Można jednak wyróżnić charakterystyczne dla poszczególnych zawodów zagrożenia, wynikające ze specyfiki pracy. Na przykład psychospołeczne warunki pracy kontrolerów ruchu lotniczego wiążą się z dużymi wymaganiami. Pracownicy odpowiadają za bezpieczeństwo podróżnych, muszą wykazywać się umiejętnością koncentracji i dokładnie zapamiętywać wiele informacji. Wymaga się od nich także szybkich i ryzykownych decyzji. To wszystko może być psychicznym obciążeniem.

 

Warunki pracy nauczyciela, które mogą wpływać na jego zdrowie czy samopoczucie, stresować, a nawet prowadzić do wypalenia zawodowego to na przykład duże natężenie hałasu, często niedostosowane do liczby uczniów pomieszczenia, ale też nieadekwatne do nakładu pracy zarobki, konieczność zapobiegania negatywnym zachowaniom uczniów, utrzymania dyscypliny i autorytetu.

 

Stres pracowników bardzo często jest efektem niedostosowania wymagań i zakresu obowiązków do możliwości i umiejętności danej osoby. Zapewnienie jak najlepszych fizycznych i psychospołecznych warunków pracy przynosi przedsiębiorcom wymierne korzyści. Właściwy styl zarządzania, odpowiedni poziom kontroli, jasność procesów decyzyjnych czy pozytywna atmosfera i dobre relacje między współpracownikami, a także dbanie o ergonomię stanowisk pracy wpływają na efektywność zatrudnionych osób i ich motywację.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.