Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kobiety na rynku pracy – ważne i potrzebne dla gospodarki

Kobiety na rynku pracy – ważne i potrzebne dla gospodarki

 
Kobiety na rynku pracy – ważne i potrzebne dla gospodarki

Problemem dla gospodarki jest starzenie się społeczeństwa. Do zmian na lepsze może prowadzić wzrost liczby pracujących kobiet. Większa aktywność zawodowa pań wpłynie pozytywnie na rodzimy rynek pracy. Podniosą się też wpływy do budżetu. Jak wygląda zatrudnienie kobiet w Polsce i Europie?

 

Młode kobiety na rynku pracy w Polsce i UE

 

Sytuacja, w jakiej znajdują się kobiety na rynku pracy, jest nieustannie monitorowana przez jednostki krajowe oraz unijne. Dzieje się tak, ponieważ mimo wielu kroków podejmowanych w celu równouprawnienia płci, to nadal mężczyźni są w lepszej sytuacji zawodowej – wyższe wynagrodzenia, łatwiejszy dostęp do awansu, większa decyzyjność.

 

Raport Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydany w kwietniu 2019 roku wskazuje na wspominane wyżej różnice, skupiając się w szczególności na osobach młodych. W dokumencie czytamy, że „w końcu 2018 r. na wsi, na 100 bezrobotnych młodych mężczyzn, przypadały 151 bezrobotne kobiety do 25 r.ż., w mieście 167”.

 

Twórcy raportu zwracają uwagę, iż mimo tego, że kobiety posiadały liczebną przewagę, jeżeli chodzi o wykształcenie, to jednak były bardziej narażone na długotrwałe bezrobocie.

 

„Na koniec 2018 r. kobiety do 25 r.ż. pozostawały w ewidencji urzędów pracy 9,4 miesiąca, a mężczyźni – 4,8 miesiąca, co potwierdza, że czas pozostawania bez pracy młodych kobiet jest dłuższy niż mężczyzn”.

 

Jeżeli chodzi o Unię Europejską, to tu też nadal nie ma równowagi między zatrudnieniem kobiet i mężczyzn. „Nawet przy ciągłym zmniejszaniu się różnicy między wskaźnikami zatrudnienia kobiet i mężczyzn w 2018 r. we wszystkich państwach członkowskich UE wskaźnik zatrudnienia mężczyzn nadal był wyższy niż wskaźnik zatrudnienia kobiet” (dane dotyczą osób w wieku 20-62 lata).

 

Z danych Eurostatu wynika również, iż luka płacowa między kobietami i mężczyznami jest zdecydowanie niższa niż w przypadku starszych pracowników.

 

500+ a kobiety na rynku pracy

 

Mówiąc o sytuacji kobiet na polskim rynku pracy, należy wspomnieć o wpływie programu „Rodzina 500+”. Mimo iż jego celem było polepszenie sytuacji materialnej rodzin, zmniejszenie ubóstwa i wzrost dzietności w kraju to jednak dla rynku pracy nie jest zbyt korzystne rozwiązanie. Jak możemy przeczytać w raporcie z 2018 roku, sporządzonym dla OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), aktywność zawodowa matek do połowy 2017 roku spadła, szczególnie wśród kobiet o niższym wykształceniu i zamieszkałych w małych miejscowościach.

 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej broniło programu, mówiąc, iż nie ma bezpośredniego dowodu na to, że to „500+” było bezpośrednią przyczyną takiej sytuacji.

 

Elastyczne formy zatrudnienia a kobiety na rynku pracy

 

Jest wiele przyczyn powodujących tak duże różnice w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn. Z pewnością są to daleko idące stereotypy na temat roli w społeczeństwie – opieka nad ogniskiem domowym w opozycji do zarabiania pieniędzy i utrzymania gospodarstwa. Z pewnością duże znaczenie ma fakt, iż podczas ciąży i po porodzie kobiety nie mogą wykonywać wszystkich czynności służbowych ani być do dyspozycji pracodawcy przez pełne 8 godzin. Dlatego ważne są regulacje pozwalające łączyć pracę z założeniem rodziny i wychowaniem dzieci. Kodeks pracy przewiduje między innymi urlopy macierzyńskie i wychowawcze, przerwy na karmienie piersią itp. Dobrym rozwiązaniem jest też praca na pół etatu lub możliwość pracy z domu.

 

Również prowadzenie własnej firmy i związany z tym bardziej elastyczny codzienny grafik pozwoli łatwiej pogodzić życie prywatne z zawodowym. Tutaj kobieta może sama wyznaczać sobie zlecenia do wykonania i ustalać terminy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • HSV Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki na rekrutowanym stanowisku ustawiacza maszyn: Nadzorowanie prawidłowej pracy form i maszyn i urządzeń pomocniczych. Montaż form wraz z osprzętem oraz regulacja formy produkcyjnej i maszyny po montażu. Sygnalizowanie konserwacji i napraw. Wykonywanie czynności administracyjnych...
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    14 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.