Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kody PKD – co to? Jak je dodać?

Kody PKD – co to? Jak je dodać?

 
Kody PKD – co to? Jak je dodać?

Zakładanie działalności gospodarczej to prosty proces i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Mimo to każdy początkujący przedsiębiorca dla własnej wygody musi poznać kilka  zagadnień związanych z prowadzeniem biznesu. Jednym z takich zadnień są kody PKD.


Kody PKD – co to jest?

 

Kody PKD obowiązują na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie polskiej klasyfikacji działalności (PKD). Wprowadzono je do stosowania w statystyce,
ewidencji i dokumentacji, rachunkowości oraz w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej.

Każdy rodzaj działalności można opisać za pomocą PKD. Kody mają swoją rozbudowaną klasyfikację. Dzielą się na 21 sekcji:

sekcja A – rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo
sekcja B  – górnictwo i wydobywanie
sekcja C  – przetwórstwo przemysłowe
sekcja D  – wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych
sekcja E  – dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami oraz działalność związana z rekultywacją
sekcja F  – budownictwo
sekcja G  – handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle
sekcja H  – transport i gospodarka magazynowa
sekcja I – działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi
sekcja J – informacja i komunikacja
sekcja K – działalność finansowa i ubezpieczeniowa
sekcja L – działalność związana z obsługą rynku nieruchomości
sekcja M – działalność profesjonalna, naukowa i techniczna
sekcja N – działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca
sekcja O – administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe zabezpieczenia społeczne
sekcja P – edukacja
sekcja Q – opieka zdrowotna i pomoc społeczna
sekcja R – działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją
sekcja S – pozostała działalność usługowa
sekcja T – gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników; gospodarstwa domowe produkujące wyroby i świadczące usługi na własne potrzeby
sekcja U – organizacje i zespoły eksterytorialne

Sekcje dzielą się na działy (łącznie we wszystkich sekcjach jest 99 działów), grupy, klasy i podklasy. Przedsiębiorca wykonujący wpis do CEIDG wybiera spośród tych ostatnich te, które są zgodne z profilem działalności firmy. 


Jak sprawdzić kod PKD firmy?


Sprawdzenie kodów ułatwia wyszukiwarka PKD, udostępniona na stronie www.biznes.gov.pl. Co więcej, przedsiębiorca, który nie wie, jak zaklasyfikować swoją działalność, może zgłosić się po pomoc i wysłać wniosek online do Urzędu Statystycznego w Łodzi. Odpowiedź otrzyma najpóźniej w ciągu miesiąca (dwóch – przy bardzo skomplikowanych sprawach).


Jak dodać kod PKD do działalności?


Decyzja, który kod wybrać, jest o tyle ważna, że niektóre rodzaje działalności gospodarczej wymagają np. obowiązku użycia kas fiskalnych, rozliczania podatku VAT.


By zarejestrować firmę, trzeba wypełnić formularz CEIDG-1 Wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej. Wpisuje się w nim również wybrany kod przeważający i kody dodatkowe. Przedsiębiorca, który założył jednoosobową działalność, ale po pewnym czasie chce poszerzyć ofertę o nowe usługi czy towary albo ją zawęzić, a nawet zająć się zupełnie inną branżą, ma do tego prawo. Musi jednak w ciągu 7 dni od zmiany zgłosić ten fakt w CEIDG. Rejestr umożliwia przesłanie formularza online.

Jeśli chodzi o usunięcie, zmianę czy dodanie kodu PKD do spółki – sposób modyfikacji zależy od rodzaju spółki. Wszystkie niezbędne formularze można znaleźć na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.


Ile kodów PKD można wpisać do CEIDG?


Otwierając własny biznes, wybiera się jeden kod główny i kody dodatkowe, których liczba nie jest ograniczona. Warto jednak pamiętać, że dane na formularzu powinny być zgodne ze stanem faktycznym. Tym bardziej że kody PKD w CEIDG można modyfikować bez dodatkowych opłat i w dowolnym momencie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • HSV Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki na rekrutowanym stanowisku ustawiacza maszyn: Nadzorowanie prawidłowej pracy form i maszyn i urządzeń pomocniczych. Montaż form wraz z osprzętem oraz regulacja formy produkcyjnej i maszyny po montażu. Sygnalizowanie konserwacji i napraw. Wykonywanie czynności administracyjnych...
  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    12 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.