Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kredyt obrotowy dla firm – o czym warto wiedzieć

Kredyt obrotowy dla firm – o czym warto wiedzieć

 
Kredyt obrotowy dla firm – o czym warto wiedzieć

Kredyt obrotowy dla firm – definicja

 

Kredyt obrotowy jest formą finansowania, przyznawaną na pokrycie kosztów związanych z bieżącymi wydatkami przedsiębiorstwa. Można wyróżnić jego dwa rodzaje. Są to: kredyt obrotowy w rachunku bieżącym oraz kredyt w rachunku kredytowym.

 

Pierwszy z nich polega na ustaleniu limitu kredytowego na prowadzonym przez przedsiębiorstwo koncie. Jeśli wydatki firmy przekroczą wartość środków własnych kredytobiorcy, to będzie mógł on korzystać ze środków bankowych do wyznaczonej kwoty. Za takie usługi bank pobiera prowizję. A każda wpłata na konto w pierwszej kolejności pokrywa powstałe zadłużenie.

 

Kredyt na rachunku kredytowym to z kolei rozwiązanie polegające na otworzeniu całkiem nowego konta kredytowego z określoną na nim kwotą.

 

Inną odmianą kredytu obrotowego jest kredyt rewolwingowy. W tym przypadku każda spłata zadłużenia sprawia, że odnawia się limit kredytowy. Ten rodzaj przeznaczony jest na wydatki firmy o charakterze cyklicznym, sezonowym itp.

 

Kredyt obrotowy – na czym polega

 

Kredyt obrotowy dla firm jest zobowiązaniem raczej krótkoterminowym (najczęściej do jednego roku), chociaż banki poszerzają swoją ofertę na dłuższe zobowiązania. Celem kredytu obrotowego jest utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Na co można go przeznaczyć? Między innymi na spłatę aktualnych zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i urzędu skarbowego. Za pomocą tych środków opłacić można zaopatrzenie, prowadzenie sprzedaży lub świadczenie usług, uregulowanie wynagrodzenia pracowników czy rozliczenia z kontrahentem.

 

Kredyt obrotowy dla firmy – warunki

 

Warunki przyznania kredytu obrotowego określają banki. Najczęściej spotykane kryterium to oczywiście odpowiednia zdolność kredytowa. Instytucje udzielające finansowania z reguły też przyznają środki przedsiębiorstwom o stabilnej pozycji rynkowej. Kredyt obrotowy dla nowych firm znajduje się w niektórych ofertach, ale może być drogi ze względu na zwiększone ryzyko spłaty.

 

Istotne w przypadku zaciągania kredytu jest posiadanie odpowiedniego zabezpieczenia (np. hipoteka na nieruchomości, poręczenie osoby trzeciej). Można z pewnością odnaleźć oferty, które go nie wymagają, ale jak w przypadku długości funkcjonowania przedsiębiorstwa, tak samo tutaj koszt kredytu obrotowego może znacząco wzrosnąć.

 

Kredyty obrotowe i inwestycyjne

 

Zarówno kredyty obrotowe, jak i inwestycyjne to narzędzia, które mają wspomagać przedsiębiorstwa. Jednak za każdym razem osoby decydujące się na takie zobowiązanie powinny dokładnie przeanalizować otrzymywane propozycje umów kredytowych. Instytucje oferujące udzielenie kredytu muszą przecież na nich zarobić. Warto przeglądać zestawienia prezentujące zebrane z różnych banków propozycje kredytów inwestycyjnych lub kredytów obrotowych dla firm. Ranking powinien zawierać takie informacje jak np. konieczność opłaty prowizyjnej, wykupienia ubezpieczenia, marżę, ostateczny koszt kredytu.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    6 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Asystent / Asystentka ds. Wsparcia Dyrektora Technicznego

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   dziś wygasa
    asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy (organizacja podróży służbowych, zarządzanie kalendarzem, przygotowywanie prezentacji i innych dokumentów); Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Bieżące i efektywne monitorowanie...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.