Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Leasing operacyjny

Leasing operacyjny

 
Leasing operacyjny

Choć zazwyczaj pierwsze skojarzenie z leasingiem dotyczy samochodu – jest to chyba najpopularniejszy przedmiot umowy – to oczywiście firmy mogą leasingować także nieruchomości, meble, sprzęt, oprogramowanie komputerowe a nawet pracowników. W niniejszym artykule powiemy, dlaczego to może się opłacać. A także podpowiemy leasing operacyjny czy finansowy – który wybrać?

 

Leasing operacyjny – definicja

 

Angielskie „to lease” oznacza dosłownie nająć, wydzierżawić. Słowo leasing już w latach 90’ na dobre zagościło w naszych słownikach. Używane jest jako określenie: „formy dzierżawy i najmu środków trwałych (maszyn, urządzeń, lokali itp.), w której towar przekazywany jest na określony czas za opłatą, uiszczaną w ratach rocznych, kwartalnych lub miesięcznych pieniędzmi pochodzącymi z zysku” [źródło: „Praktyczny słownik współczesnej polszczyzny” pod red. H. Zgółkowej (Poznań 1998)].

Przedsiębiorcy mają do wyboru 2 opcje – leasing operacyjny albo finansowy. Różnią się one ze względu na warunki umowy. Nie zagłębiając się w szczegóły, w pierwszym przypadku przedmiot umowy należy do firmy leasingowej i ona go amortyzuje (odlicza koszt utraty wartości przedmiotu, związany z jego naturalnym zużyciem). Leasingobiorca opłaca raty, a po zakończeniu umowy ma prawo pierwokupu.

Przedsiębiorca, który decyduje się na leasing finansowy, nabywa prawa do amortyzacji (mimo że dana rzecz pozostaje własnością leasingodawcy), a po zakończeniu umowy najczęściej ma zagwarantowane prawo do przeniesienia na siebie własności. Leasing finansowy jest w swojej istocie bardzo zbliżony do kredytu bankowego.

Znając podstawowe pojęcia, można wejść w temat głębiej i odpowiedzieć na pytania: na czym polega leasing operacyjny, jakie ma zalety i dlaczego jest najczęściej wybieraną opcją.


Leasing operacyjny – na czym polega, jak zacząć


Wzięcie czegoś w leasing to atrakcyjna alternatywa dla kredytów bankowych czy zakupów, np. samochodu, które wiążą się z ogromnym jednorazowym wydatkiem. Aby sfinalizować umowę z firmą leasingową, nie trzeba przechodzić przez skomplikowane procedury, ani spełniać wyśrubowanych wymagań jak przy bankowym kredycie. Co dla przedsiębiorcy ważne, można ustalić wysokość comiesięcznych rat i ewentualną cenę wykupu. Zazwyczaj im niższe są raty tym droższy będzie wykup.

Zanim podpisze się umowę z firmą leasingową, warto dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Umowy Leasingu i sprawdzić, czy nie kryją się w niej wysokie kary umowne oraz czy wszystkie zasady są klarowne i nie budzą wątpliwości.  

 

Zalety leasingu operacyjnego


Jak już wspomnieliśmy, leasing operacyjny to, w porównaniu do finansowego, zdecydowanie popularniejsza opcja. Wg statystyk stanowi 8 na 10 przypadków. Z czego to wynika? Przede wszystkim ze względów finansowych. Leasing operacyjny podatkowo jest bardzo korzystny. Można bowiem w koszty wrzucić raty w pełnej wysokości (część kapitałową i część odsetkową), a także inne wydatki.

Można powiedzieć, że leasing operacyjny to także mniejsze ryzyko dla klienta. Ma on prawo do odstąpienia od umowy i zwrotu sprzętu we wcześniejszym terminie niż zakłada umowa. Nie ma też obowiązku nabycia danej rzeczy po zakończeniu leasingu.

 

Leasing operacyjny a finansowy


Podsumujmy, wskazując najważniejsze różnice obu form leasingu.

1. Przedmiot umowy
Umowa leasingu operacyjnego przewiduje, że dana rzecz pozostaje własnością leasingodawcy. W przypadku leasingu finansowego – jest traktowana jako środek trwały leasingobiorcy.

2. Amortyzacja
Amortyzacja w leasingu operacyjnym leży po stronie leasingodawcy, a w drugim przypadku po stronie leasingobiorcy.

3. Podatek VAT
Firma płaci VAT cyklicznie z każdą ratą, jeśli wybierze leasing operacyjny, a VAT z góry (w całości) zapłaci, wybierając leasing finansowy.

4. Prawo własności po ustaniu umowy
W leasingu finansowym najczęściej przedmiot umowy po jej zakończeniu staje się własnością leasingobiorcy, w leasingu operacyjnym – ma on prawo do pierwokupu.

5. Podatki
Jeśli chodzi o leasing operacyjny, koszty uzyskania przychodu (które obniżają podatek) to wydatki związane z ratami (część kapitałowa oraz odsetki), opłata początkowa, koszty użytkowania leasingowanego środka, np. paliwo, zakupu dodatkowego wyposażenia. W przypadku leasingu finansowego odliczyć można koszty amortyzacji, odsetek od rat a także koszty związane z codziennym użytkowaniem.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Referent ds Płac

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    obsługa płacowa pracowników i zleceniobiorców w tym m.in. terminowe naliczanie i wypłacanie wynagrodzeń oraz pochodnych, prawidłowe naliczanie należnych składek na ubezpieczenia społeczne, obliczanie zasiłków w tym ustalanie podstaw zasiłkowych, biegła obsługa komputera, obsługa...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.