Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Maszynista - jak zostać, zarobki, kurs

Maszynista - jak zostać, zarobki, kurs

 
Maszynista - jak zostać, zarobki, kurs

 

Maszynista - czym się zajmuje?

 

Zawód maszynisty w Polsce sięga początków kolei w naszym kraju, czyli XIX wieku. Z uwagi na modernizację trakcji kolejowych, ich rozwój i rozbudowę liczba kursów krajowych i europejskich stale rośnie. W związku z tym zapotrzebowanie na maszynistów jest bardzo duże. 

 

Maszynista kieruje pociągiem - w skrócie. Jego praca polega na dowożeniu pasażerów z punktu A do punktu B. Wszystko odbywa się zgodnie z przepisami i rozkładem jazdy. Maszynista dba także o stan techniczny pojazdu oraz zasady BHP.

 

Jak zostać maszynistą?

 

O pracę jako maszynista pociągu może starać się w zasadzie każdy, kto ukończył 20. rok życia i nie był nigdy karany. Aby móc prowadzić pociąg, należy uzyskać licencję maszynisty. Sama licencja to nie wszystko. Kandydat musi przejść badania lekarskie. Szczegółowo badany jest wzrok i słuch, które muszą być perfekcyjne. Osoba na tym stanowisku nie może mieć chorób przewlekłych, które uniemożliwić mogą sprawne, szybkie funkcjonowanie i mogą narazić zdrowie i życie pasażerów i współpracowników. Zalicza się do nich m.in. cukrzycę oraz nadciśnienie. 

 

Kurs na maszynistę. Licencja maszynisty i co dalej?

 

Aby zostać maszynistą i móc prowadzić pociągi trzeba zrobić kurs na maszynistę, po którym otrzymujesz licencję potwierdzoną świadectwem maszynisty. Żeby przejść kurs na licencję maszynisty, należy wziąć udział w szkoleniu, które trwa około 300 godzin. Następnie należy zdać egzamin w miejscu, które oznaczone jest jako podmiot uprawniony, wpisany do rejestru ośrodków szkolenia i egzaminowania maszynistów, który prowadzony jest przez Prezesa UTK. Należy także przejść niezbędne badania lekarskie. Trzeba okazać się zaświadczeniem o niekaralności, mieć także minimum wykształcenie zawodowe i ukończone 20 lat. 

 

Aby rozpocząć pracę maszynisty po kursie maszynisty trzeba jeszcze przejść szkolenie na maszynistę w liczbie godzin do 2480, aby dobrze poznać infrastrukturę kolejową oraz typy pojazdów. 

 

Kolejowy rynek pracy jest otwarty na nowych kandydatów. Nabory trwają praktycznie stale w różnych regionach Polski. Najwięcej ofert pracy można zaobserwować w obrębie wielkich aglomeracji miejskich, głównie na odcinkach lokalnych. Dlatego oferty pracy maszynisty przewozów regionalnych pojawiają się często. Zawód maszynista pojazdów trakcyjnych, czyli maszynista pociągów lub maszynista kolejowy najczęściej kojarzony jest z PKP. PKP Intercity jest dość interesującą opcją ze względu na długie i ciekawe dystanse oraz większe zarobki. Od momentu pojawienia się w PKP Pendolino praca maszynisty znacznie się zmieniła. Kierowanie nowoczesnym składem, jak przyznają w opiniach o pracy sami maszyniści pociągu z uprawnieniami, jest nieporównywalna z pracą maszynisty lokomotywy starego typu. Wiele ofert pracy można zaobserwować w obszarze przejazdów Intercity.

 

Czas pracy maszynisty

 

Czas pracy maszynisty kolejowego nie jest w 100% uregulowany. Temat czasu pracy maszynistów poruszany był już niejednokrotnie. Nadal jednak nie zapadły ostateczne decyzje, jak ma być regulowany czas pracy maszynisty. Jednak prowadzenie pociągu nie może być dłuższe niż 12 godzin. To jest pewne. Przekroczenie tego czasu dozwolone jest jedynie w szczególnych sytuacjach jak np. klęska żywiołowa czy akcja ratunkowa. Ponadto, maszynista może odmówić dalszej pracy w momencie, gdy źle się poczuje, a jego stan zagraża zdrowiu i życiu pasażerów i pozostałej części załogi. 

 

Praca w PKP

 

Najwięksi pracodawcy polskiej kolei to: PKP PLK, PKP Cargo, PKP Intercity oraz Przewozy Regionalne. Praca jest stabilna i pewna. Jednak już teraz największy przewoźnik w Polsce boryka się z efektem likwidacji szkolnictwa zawodowego i związanych z tym brakiem odpowiednich pracowników. Miejsc pracy jest znacznie więcej, niż osób, które mogą ją podjąć.

 

Jeszcze w 2016 roku, jak podaje Urząd Transportu Kolejowego, w sektorze przewozów pasażerskich zatrudnionych było 22,5 tysiąca osób, z kolei w sektorze przewozów towarowych 27,5 tys. Liderzy zatrudnienia w kolejach pasażerskich to zdecydowanie PKP Intercity, Przewozy Regionalne oraz Koleje Mazowieckie. Z kolei przewoźnikiem towarowym numer jeden jest PKP Cargo. 

 

Ile zarabia maszynista?

 

Jak podaje Sedlak&Sedlak, w roku 2016 średnia pensja maszynisty lokomotywy wynosiła 5019 zł (mediana była na poziomie 5000 zł). 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Młodszy Specjalista ds. Rezerwacji

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twoje zadania: Obsługa wewnętrznego systemu rezerwacyjnego; Kontrola rezerwacji w systemie online; Bieżąca kontrola potwierdzeń od Kontrahentów Dokonywanie zmian w rezerwacjach na wniosek Klientów i Agentów; Kontakt e-mail z Agentami i Kontrahentami;
  • Referent ds Płac

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    obsługa płacowa pracowników i zleceniobiorców w tym m.in. terminowe naliczanie i wypłacanie wynagrodzeń oraz pochodnych, prawidłowe naliczanie należnych składek na ubezpieczenia społeczne, obliczanie zasiłków w tym ustalanie podstaw zasiłkowych, biegła obsługa komputera, obsługa...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.